• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Weight Loss: ৫বিধ জিৰ’ কেলৰী খাদ্য যিয়ে পেটৰ চৰ্বি অনায়াসে কমায়

Weight Loss: ৫বিধ জিৰ’ কেলৰী খাদ্য যিয়ে পেটৰ চৰ্বি অনায়াসে কমায়

শূন্য-কেলৰি খাদ্য হ’ল য’ত কেলৰি পৰিমাণ শূন্য হয় অৰ্থাৎ কেলৰি কেলৰি কম থাকে, আৰু আপোনাক যোগ কৰাতকৈ অধিক কেলৰি দহন কৰাত সহায় কৰে।

শূন্য-কেলৰি খাদ্য হ’ল য’ত কেলৰি পৰিমাণ শূন্য হয় অৰ্থাৎ কেলৰি কেলৰি কম থাকে, আৰু আপোনাক যোগ কৰাতকৈ অধিক কেলৰি দহন কৰাত সহায় কৰে।

শূন্য-কেলৰি খাদ্য হ’ল য’ত কেলৰি পৰিমাণ শূন্য হয় অৰ্থাৎ কেলৰি কেলৰি কম থাকে, আৰু আপোনাক যোগ কৰাতকৈ অধিক কেলৰি দহন কৰাত সহায় কৰে।

  • Share this:
আমাৰ শৰীৰটোক নিৰোগী কৰি ৰখাটো তিকৈ প্ৰয়োজনীয়। কিয়নো এটা সুস্থ আৰু সক্ৰিয় শৰীৰে যিকোনো কাম কৰাত সঠিক সহযোগিতা আগবঢ়ায়। বৰ্তমান সময়ত আমাৰ খাদ্যাভ্যাসৰ কাৰণে বহুতো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাত ভুগো। সেয়েহে আমাৰ খাদ্যৰ তালিকাত কেনেধৰণৰ খাদ্যসামগ্ৰী থাকিব লাগে সেইয়া জনাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। এইসমূহৰ মাজৰ এটা হ’ল ওজন বৃদ্ধি। আমি সাধাৰণতে ডায়েট আৰু ব্যায়াম এই দুই ধৰণেৰে ওজন হ্ৰাস কৰিব পাৰো। আমি নিয়মিত ব্যায়ামৰ লগতে খাদ্যাভাস সামান্য সালসলনি কৰি শৰীৰৰ কেলৰিৰ মাত্ৰা হ্ৰাস কৰি ওজন কমাব পাৰো।

শূন্য-কেলৰি খাদ্য হ’ল য’ত কেলৰি পৰিমাণ শূন্য হয় অৰ্থাৎ কেলৰি কেলৰি কম থাকে, আৰু আপোনাক যোগ কৰাতকৈ অধিক কেলৰি দহন কৰাত সহায় কৰে। ওজন হ্ৰাস কৰিবলৈ এনে কিছু খাদ্য আছে যিসমূহ ব্যৱহাৰ কৰি সুফল পাব পাৰি। এই খাদ্যবোৰত কেলৰি কম থাকে, আৰু আপোনাক যোগ কৰাতকৈ অধিক কেলৰি দহন কৰাত সহায় কৰে।

উপলব্ধ খাদ্যসমূহৰ মাজত চেলেৰিত শূন্য পৰিমানৰ কেলৰি থাকে। ই ৯৫ শতাংশ পানীৰে নিৰ্মিত হোৱাৰ লগতে ফাইবাৰ সমৃদ্ধ। ১০০ গ্ৰাম খাদ্য সামগ্ৰীত মাত্ৰ ১৬ কেলৰি থাকে, যি কাৰ্যকৰীভাৱে শূন্য, কিয়নো ই যোগ কৰাতকৈ অধিক কেলৰি দহন কৰাত সহায় কৰে। আনহাতে চেলেৰি ভিটামিন এ আৰু চিৰ দৰে এণ্টিঅক্সিডেণ্টৰ এক সমৃদ্ধ উৎস।

ওজন হ্ৰাস কৰাৰ বাবে আন এক উল্লেখযোগ্য খাদ্য সামগ্ৰী হৈছে ব্ৰ’কলি। এই পাচলি বিধ ফাইবাৰ, আৰু পুষ্টি যেনে ভিটামিন, আৰু আনকি পানীৰে সমৃদ্ধ। ব্ৰ’কলিত প্ৰতি ১০০ গ্ৰামত মাত্ৰ ৩৪ কেলৰি থাকে। ব্ৰ’কলিয়ে ওজন হ্ৰাস আৰু বাহাল ৰখাত সহায়ক ভূমিকা পালন কৰে।

আন এক ক্ৰুচিফেৰাছ পাচলি হৈছে ফুলকবি। প্ৰতি ১০০ গ্ৰাম ফুলকবিত মাত্ৰ ২৫ কেলৰি থাকে আৰু ই ৯২ শতাংশ পানী, আৰু ২.৫ গ্ৰাম ফাইবাৰ সমৃদ্ধ। আপোনাৰ ওজন হ্ৰাস আহাৰত যোগ দিয়াৰ ক্ষেত্ৰতো ই এক ভাল পাচলি।

সমগ্ৰ বিশ্বজুৰি বহুলভাৱে সেৱন কৰা আন এক সুস্বাদু, সেউজীয়া শাক হৈছে লেটুচ। প্ৰতি ১০০ গ্ৰাম লেটুচত মাত্ৰ ১৭ কেলৰি থাকে। এই কাৰণৰ বাবেই ই চালাড আৰু চেণ্ডউইচত এটা অতি জনপ্ৰিয় বস্তু তৈয়াৰ কৰে, সাধাৰণতে ওজন হ্ৰাস বা বাহাল ৰাখিবলৈ খোৱা হয়।

গাজৰৰ আছে অনেক গুণ। চকু, ছাল আৰু অন্যান্য স্বাস্থ্য লাভালাভৰ বাবে গাজৰ এক জনপ্ৰিয় পাচলি। ই ভিটামিন এ, আৰু ই, সমৃদ্ধ হোৱাৰ লগতে ইয়াত অতি কম পৰিমাণৰ কেলৰি থাকে।
First published: