• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Rainbow is Full Circle: ৰামধেনুখন কিয় ধেনুৰ দৰে দেখি? আচলতে ৰামধেনু গোলাকাৰ নেকি? জানক সত্য

Rainbow is Full Circle: ৰামধেনুখন কিয় ধেনুৰ দৰে দেখি? আচলতে ৰামধেনু গোলাকাৰ নেকি? জানক সত্য

Rainbow is Full Circle: ঘূৰণীয়া ৰামধেনু দেখাৰ পিছত সকলোৰে মনত নিশ্চয় এটা প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে যে যদি ৰামধেনু ঘূৰণীয়া হয় তেন্তে আমি কেৱল আধাহে দেখিবলৈ পাওঁ কিয়। এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ How Stuff Works নামৰ এটা ৱেবচাইটত দিয়া হৈছে।

Rainbow is Full Circle: ঘূৰণীয়া ৰামধেনু দেখাৰ পিছত সকলোৰে মনত নিশ্চয় এটা প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে যে যদি ৰামধেনু ঘূৰণীয়া হয় তেন্তে আমি কেৱল আধাহে দেখিবলৈ পাওঁ কিয়। এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ How Stuff Works নামৰ এটা ৱেবচাইটত দিয়া হৈছে।

Rainbow is Full Circle: ঘূৰণীয়া ৰামধেনু দেখাৰ পিছত সকলোৰে মনত নিশ্চয় এটা প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে যে যদি ৰামধেনু ঘূৰণীয়া হয় তেন্তে আমি কেৱল আধাহে দেখিবলৈ পাওঁ কিয়। এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ How Stuff Works নামৰ এটা ৱেবচাইটত দিয়া হৈছে।

  • Share this:
আমি যেতিয়াই ছবি বা বাস্তৱত ৰামধেনু দেখিছোঁ, আমি কেৱল  ধেনুখনৰ দৰেই অৰ্ধবৃত্তহে দেখিছোঁ। সেইবাবেই যেতিয়াই আমি ৰামধেনু আঁকিছো তেতিয়াই নিশ্চয় পাহাৰৰ পিছফালে থকা অৰ্ধবৃত্ততহে বনাইছোঁ। কিন্তু আপুনি জানেনে যে আচলতে ৰামধেনু অৰ্ধবৃত্ত নহয় বৰঞ্চ এটা সম্পূৰ্ণ বৃত্ত (Rainbow is full circle not semi circle)?

হয়, ৰামধেনুৰ প্ৰকৃত ৰূপটো সম্পূৰ্ণ ঘূৰণীয়া (Round rainbow viral video) কিন্তু আমাৰ দৃষ্টিগোচৰ নহয়। শেহতীয়াকৈ টুইটাৰত ভাইৰেল হৈ আছে এটা ভিডিঅ’, য’ত সমগ্ৰ ৰামধেনুখন দেখা যায়, যিটো দেখাত ইমান ধুনীয়া যে মানুহে ইয়াক প্ৰশংসা কৰি কৰি ভাগৰি পৰা নাই। এই ৰামধেনুটো ঠিক সেইদৰেই দেখা যায় যেনেকৈ কল্পবিজ্ঞান বা ছুপাৰহিৰো চিনেমাই আন জগতলৈ চিকচিকিয়া পথ দেখুৱাই দিয়ে।



গ'ল ৰামধেনুৰ ভাইৰেল ভিডিঅ'
এই ভিডিঅ'টো Wonder of Science নামেৰে একাউন্টত শ্বেয়াৰ কৰা হৈছে। ভিডিঅ’টো এটা অট্টালিকাৰ ওপৰৰ মহলাৰ পৰা লোৱা হৈছে। সাগৰৰ পাৰত নিৰ্মিত সুউচ্চ অট্টালিকাৰ মাজেৰে ৰামধেনুৰ এই বৃত্তটো দেখা যায়। ৰামধেনুৰ এই বৃত্তটো ইমানেই বিশাল যে ইয়াৰ মাজেৰে সম্পূৰ্ণ বিমান এখন পাৰ হৈ যাব পাৰিব।

ৰামধেনু অৰ্ধবৃত্ততহে কিয় দেখা যায়?
এতিয়া ঘূৰণীয়া ৰামধেনু দেখাৰ পিছত সকলোৰে মনত নিশ্চয় এটা প্ৰশ্ন উত্থাপন হৈছে যে যদি ৰামধেনু ঘূৰণীয়া হয় তেন্তে আমি কেৱল আধাহে দেখিবলৈ পাওঁ কিয়। এই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ How Stuff Works নামৰ এটা ৱেবচাইটত দিয়া হৈছে। সেই অনুসৰি ৰামধেনুৰ সম্পূৰ্ণ বৃত্ত আমি দেখা নাপাওঁ কাৰণ ই দিগন্তৰ তললৈ যায় বা পিছফালে লুকাই থাকে। এই কাৰণে ই সম্পূৰ্ণৰূপে দেখা নাযায়। গোটেই ৰামধেনুখন চাবলৈ আপুনি এক নিৰ্দিষ্ট উচ্চতাত থাকিব লাগিব, যিটো এই ভাইৰেল ভিডিঅ’টোত দেখা গৈছে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: