• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • বিশ্বাসঘাতকতা কৰা পুৰুষৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হ'ব ঔষধ ! বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰিছে যে পিলটো খোৱাৰ পিছত প্ৰতাৰণা নকৰে সঙ্গীক ...

বিশ্বাসঘাতকতা কৰা পুৰুষৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হ'ব ঔষধ ! বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰিছে যে পিলটো খোৱাৰ পিছত প্ৰতাৰণা নকৰে সঙ্গীক ...

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

কেতিয়াবা কিছুমান মানুহে তেওঁলোকৰ সংগীক প্ৰতাৰণা কৰে কাৰণ তেওঁলোকৰ ভিতৰৰ আকাংক্ষাই তেওঁলোকৰ চৰিত্ৰ নষ্ট কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বিজ্ঞানীসকলে এনে লোকসকলৰ বাবে অনন্য ঔষধ প্ৰস্তুত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে। এই ঔষধটো সেইসকল পুৰুষৰ বাবে যিয়ে বিশ্বাসঘাতকতা  (Scientists plan to make pill to control cheating men) কৰে।

  • Share this:
যেতিয়া সম্পৰ্কৰ ওপৰত বিশ্বাস আৰু প্ৰেম শেষ হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে, তেতিয়া দুজন মানুহৰ মাজৰ দূৰত্ব আহিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ বাবে বহুবাৰ, মানুহৰ মন আন কাৰোবাৰ সৈতে তেওঁলোকৰ সঙ্গীৰ (Partners cheating in relationship) সৈতে এৰি যায় আৰু তাৰ পিছত সম্পৰ্কত তিক্ততা থাকে। কিন্তু কেতিয়াবা কিছুমান মানুহে তেওঁলোকৰ সংগীক প্ৰতাৰণা কৰে কাৰণ তেওঁলোকৰ ভিতৰৰ আকাংক্ষাই তেওঁলোকৰ চৰিত্ৰ নষ্ট কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। বিজ্ঞানীসকলে এনে লোকসকলৰ বাবে অনন্য ঔষধ প্ৰস্তুত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে। এই ঔষধটো সেইসকল পুৰুষৰ বাবে যিয়ে বিশ্বাসঘাতকতা  (Scientists plan to make pill to control cheating men) কৰে।

দ্য চান ৱেবছাইটৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, শেহতীয়াকৈ জাৰ্নেল অফ ক্লিনিকেল এণ্ডোক্ৰিনোলজী এণ্ড মেটাবলিজমত (Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism) এক অধ্যয়ন প্ৰকাশ পাইছে, যিয়ে দাবী কৰে যে যিসকল পুৰুষৰ হাইপাৰচেক্সুৱেল ডিচঅৰ্ডাৰ আছে তেওঁলোকৰ শৰীৰত উচ্চ পৰিমাণৰ অক্সিটচিন হৰমন থাকে। অক্সিটচিনক প্ৰেম হৰমন বুলিও কোৱা হয়।

ঔষধে শৰীৰৰ ভিতৰত অক্সিটচিন হৰমন হ্ৰাস কৰিব
অধ্যয়নটোত অতি-যৌন বিকাৰ থকা ৬৪ জন পুৰুষক পৰীক্ষা কৰা হৈছিল, আনহাতে যৌন আগ্ৰহ জাগ্ৰত কৰা হৰমনৰ স্বাভাৱিক স্তৰ থকা ৩৮ জন পুৰুষক পৰীক্ষা কৰা হৈছিল। গৱেষণাটোত, এইটো জনা গৈছিল যে অক্সিটচিনৰ উচ্চ পৰিমাণৰ বাবে, মানুহে সঙ্গীক কেৱল আনৰ সৈতে শাৰীৰিক হোৱাৰ বাবে প্ৰতাৰণা কৰে। তেওঁ কৈছিল যে অক্সিটচিন আৰু যৌন আসক্তিৰ মাজত পোনপটীয়া সম্পৰ্ক আছে। এই কাৰণে, এই দিশত কাম কৰা বিজ্ঞানীসকলে অক্সিটোচিক হ্ৰাস কৰা ঔষধৰ ওপৰত কাম কৰাৰ বাবে ভাল বিকল্প আছে। তেওঁ কৈছিল যে এনে ঔষধ প্ৰস্তুত কৰিব পাৰি যাৰ জৰিয়তে শৰীৰত অক্সিটচিনৰ পৰিমাণ হ্ৰাস কৰিব পাৰি যাতে পুৰুষে মহিলাক প্ৰতাৰণা নকৰে।

ঔষধ অবিহনেও ইয়াক দমন কৰিব পৰা যাব
প্ৰতিবেদন অনুসৰি, চিকিৎসাৰ মাজেৰে যোৱা পুৰুষসকলৰ অক্সিটচিনৰ স্তৰ হ্ৰাস হৈছিল আৰু লগতে হাইপাৰচেক্সুৱেল বিকাৰ হ্ৰাস হৈছিল। এই তথ্যৰ জৰিয়তে, এইটোও কোৱা হৈছে যে ঔষধৰ উপৰিও, শৰীৰত অক্সিটচিনৰ স্তৰ হ্ৰাস কৰিব পাৰি। আমেৰিকান চাইকিয়াট্ৰিক এছ'চিয়েশ্যনে যৌন আসক্তিক মানসিক বিকাৰ বুলি বিবেচনা নকৰে। কিন্তু অতি যৌন আচৰণক বিশ্ব স্বাস্থ্য সংস্থাৰ দ্বাৰা ৰোগৰ আন্তৰ্জাতিক শ্ৰেণীবিভাজনৰ তালিকাত ৰখা হৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি