உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • গ্ৰে কালাৰৰ বিন্দুলৈ চাই থাকিলে আন গোলবোৰৰ ৰং সলনি হ'ব, অনন্য Optical Illusion চাওক আপোনাৰ চকুৰে ...

    গ্ৰে কালাৰৰ বিন্দুলৈ চাই থাকিলে আন গোলবোৰৰ ৰং সলনি হ'ব, অনন্য Optical Illusion চাওক আপোনাৰ চকুৰে ...

    Photo- lenstore

    Photo- lenstore

    লেন্স ষ্টোৰে এটা optical illusion শ্বেয়াৰ কৰিছে যিয়ে আপোনাক মাত্ৰ ৩০ ছেকেণ্ড বিচাৰিলে যাদু দেখিব। ইয়াক ট্ৰক্সলাৰ বিলুপ্ত (Troxlers fading) হোৱা বুলি কোৱা হয়। ভিডিঅ'টোত, যদি আপুনি কেৱল ৩০ ছেকেণ্ডৰ বাবে ধূসৰ বৃত্তটো অনুসৰণ কৰে, আপুনি দেখিব যে আন দাগবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সেউজীয়া হৈ যাব।

    • Share this:
    অপ্টিকেল ইলিউচনৰ (Optical Illusion) সৈতে সম্পৰ্কিত ফটো আৰু গ্ৰাফিক্স প্ৰায়ে সামাজিক মাধ্যমত ভাইৰেল হৈ পৰে। এই ছবিবোৰত, আপুনি এনে অপ্টিকেল ভ্ৰম দেখিবলৈ পাব যিবোৰ যথেষ্ট আকৰ্ষণীয় আৰু আশ্চৰ্যজনক। আজিকালি, একেধৰণৰ চুটি ভিডিঅ' ভাইৰেল হৈ আছে, যাৰ অপ্টিকেল ইলিউচন ভিডিঅ'ই আপোনাক আপোনাৰ চকু বিশ্বাস নকৰিবলৈ বাধ্য কৰিব।

    লেন্স ষ্টোৰে এটা অপ্টিকেল ইলিউচন শ্বেয়াৰ কৰিছে যিয়ে আপোনাক মাত্ৰ ৩০ ছেকেণ্ড বিচাৰিলে যাদু দেখিব। ইয়াক ট্ৰক্সলাৰ বিলুপ্ত (Troxlers fading) হোৱা বুলি কোৱা হয়। ভিডিঅ'টোত, যদি আপুনি কেৱল ৩০ ছেকেণ্ডৰ বাবে ধূসৰ বৃত্তটো অনুসৰণ কৰে, আপুনি দেখিব যে আন দাগবোৰ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে সেউজীয়া হৈ যাব। কিন্তু আপুনি মাজত থকা প্লাছ চিহ্নটো চোৱাৰ লগে লগে, ইয়াৰ কাষৰ বৃত্তবোৰ (Optical illusion fades spots) স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে নাইকিয়া হ'ব।

    চুইছ বিজ্ঞানী আৰু দাৰ্শনিক পল ট্ৰক্সেলে তেওঁৰ গৱেষণাৰ পৰা বহু বছৰ আগতে আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যে মগজুৱে পৰিৱৰ্তন নোহোৱা দৃশ্যমান বস্তুবোৰ উপেক্ষা কৰে। ১৮০৪ চনত, তেওঁ আৱিষ্কাৰ কৰিছিল যে যদি আপুনি এটা উপাদানৰ ওপৰত চকু ৰাখে, আপোনাৰ মন আপোনাৰ চকুৰ আগৰ পৰা আন বস্তুবোৰ অস্পষ্ট হ'ব বা সম্পূৰ্ণৰূপে নাইকিয়া হ'ব। এই অপ্টিকেল ভ্ৰমটোৱে আপোনাৰ চাক্ষুষ ধাৰণাত প্ৰভাৱ পেলাবলৈ কাম কৰে। তলৰ ভিডিঅ'টো ট্ৰেক্সলাৰৰ ফেডিঙৰ নমুনা।

    কেইদিনমান আগতে, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ নেচনেল ইনষ্টিটিউট অৱ এনভায়ৰনমেণ্টেল হেল্থ চাইন্সেছে (National Institute of Enviromental Health Sciences) ইয়াৰ ৱেবছাইট কিডছ এনভায়ৰনমেণ্ট কিডছ হেল্থত এখন ফটো শ্বেয়াৰ কৰিছিল, যিটো এক মুহূৰ্তৰ বাবে ভয়ংকৰ যেন লাগিব পাৰে। এই ফটোখনত, এটা খোলা (Skull photo optical illusion) দৃশ্যমান। কিন্তু আপুনি এই ফটোখন মনোযোগেৰে চোৱাৰ লগে লগে, আপুনি ইয়াত আন কিবা দেখিব, যিটো দেখি আপুনি আচৰিত হ'ব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: