• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • আপুনি জানেনে হাজাৰ হাজাৰ পোকে আপোনাৰ মুখত ঘৰ বনাই আছে ! নিশা কৰে পৰিয়াল বৃদ্ধিৰ কাম ...

আপুনি জানেনে হাজাৰ হাজাৰ পোকে আপোনাৰ মুখত ঘৰ বনাই আছে ! নিশা কৰে পৰিয়াল বৃদ্ধিৰ কাম ...

আপুনি জানেনে যে জীৱ-জন্তুৰ দৰে আমাৰ শৰীৰতো বহুতো জীৱ আছে (Oraganisms Living on our Face) যি আমাৰ শৰীৰক তেওঁলোকৰ ঘৰ বুলি গণ্য কৰে? শৰীৰত বহুতো অতি সৰু জীৱ আছে যাক খালী চকুৰে দেখা নাযায় (Microscopic Mites Living on Face)। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, এই প্ৰাণীবোৰো আপোনাৰ মুখত বাস কৰে।

আপুনি জানেনে যে জীৱ-জন্তুৰ দৰে আমাৰ শৰীৰতো বহুতো জীৱ আছে (Oraganisms Living on our Face) যি আমাৰ শৰীৰক তেওঁলোকৰ ঘৰ বুলি গণ্য কৰে? শৰীৰত বহুতো অতি সৰু জীৱ আছে যাক খালী চকুৰে দেখা নাযায় (Microscopic Mites Living on Face)। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, এই প্ৰাণীবোৰো আপোনাৰ মুখত বাস কৰে।

আপুনি জানেনে যে জীৱ-জন্তুৰ দৰে আমাৰ শৰীৰতো বহুতো জীৱ আছে (Oraganisms Living on our Face) যি আমাৰ শৰীৰক তেওঁলোকৰ ঘৰ বুলি গণ্য কৰে? শৰীৰত বহুতো অতি সৰু জীৱ আছে যাক খালী চকুৰে দেখা নাযায় (Microscopic Mites Living on Face)। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, এই প্ৰাণীবোৰো আপোনাৰ মুখত বাস কৰে।

  • Share this:
আপুনি নিশ্চয় কুকুৰ বা গৰুৰ শৰীৰত বাস কৰা বহুতো পোক-পতংগ দেখিছে যি তেওঁলোকৰ শৰীৰত বাস কৰে আৰু তেওঁলোকৰ তেজ চুহি লয় আৰু জীৱন যাপন কৰে। কিন্তু আপুনি জানেনে যে জীৱ-জন্তুৰ দৰে আমাৰ শৰীৰতো বহুতো জীৱ আছে (Oraganisms Living on our Face) যি আমাৰ শৰীৰক তেওঁলোকৰ ঘৰ বুলি গণ্য কৰে? আপুনি হয়তো আপোনাৰ মূৰত ওকণি দেখিছে যি মূৰৰ পৰা তেজ শোষণ কৰে, কিন্তু আপুনি জানি আচৰিত হ'ব যে শৰীৰত বহুতো অতি সৰু জীৱ আছে যাক খালী চকুৰে দেখা নাযায় (Microscopic Mites Living on Face)। আশ্চৰ্যজনকভাৱে, এই প্ৰাণীবোৰো আপোনাৰ মুখত বাস কৰে।

ভয় কৰাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই, কিন্তু এইটো সঁচা যে এই সময়ত, যেতিয়া আপুনি এই বাতৰিটো পঢ়ি আছে, হাজাৰ হাজাৰ মাইস্ক্ৰোস্কোপ-দৃশ্যমান জীৱ আপোনাৰ মুখত সিঁচৰতি হৈ যাব। ভক্স ৱেবছাইটৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এই পতংগবোৰ মকৰা আৰু ভাটা (Spider and Tick Like Mites on Face) প্ৰজাতিৰ বুলি কোৱা হয়। ৱেবছাইটটোৰ সৈতে কথা পাতি আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ কৃষি বিভাগৰ এজন মাইট বিজ্ঞানী ৰন ওচোৱাই (Ron Ochoa) কৈছিল যে ৯৯.৯ শতাংশ লোকৰ মুখত এই পোক থাকে।

চুলিৰ শিপা আৰু তেল গ্ৰন্থিত বাস কৰা পোক-পতংগ
প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এই পতংগবোৰ আমাৰ মুখত সচৰাচৰ থাকে, কিন্তু এইবোৰ আমাৰ গোটেই শৰীৰত শৰীৰৰ চুলিৰ শিপাত থাকে। বিজ্ঞানীসকলে কৈছে যে এজন ব্যক্তিৰ শৰীৰত লাখ লাখ পোক-পতংগ থাকিব পাৰে। দিনটোত, এই পতংগবোৰ মুখৰ চকুপানীৰ শিপাত থাকে আৰু আমাৰ তেল গ্ৰন্থিৰ পৰা ওলাই অহা প্ৰাকৃতিকভাৱে মুকলি হোৱা তেল খায়। ৰাতি সিহঁত শিপাৰ পৰা ওলাই আহে আৰু মুখত তেওঁলোকৰ সঙ্গীৰ সৈতে প্ৰজনন কৰে।

দুই প্ৰকাৰৰ পোক-পতংগ সচৰাচৰ দেখা যায়
প্ৰতিবেদন অনুসৰি, এই পতংগবোৰ ১৮৪২ চনৰ ভিতৰত আৱিষ্কাৰ কৰা হৈছিল, কিন্তু বিজ্ঞানীসকলে এতিয়াও ডেমোডেক্স ফলিকুলোৰাম আৰু ডেমোডেক্স ব্ৰেভিছ নামৰ এই মাইটবোৰৰ বিষয়ে বেছি নাজানে। বিজ্ঞানীসকলে দাবী কৰে যে গোটেই শৰীৰত লাখ লাখ মাইট আছে, কিন্তু সেইবোৰ এতিয়াও সম্পূৰ্ণৰূপে জনা হোৱা নাই। এইবোৰ চকুৰ পতাৰ ওচৰত, নাকৰ ওচৰত, ভ্ৰূৰ ওচৰত আৰু অন্যান্য ঠাইত পোৱা যায়, কিন্তু সেইবোৰ গোটেই শৰীৰত চুলিৰ শিপাৰ ওচৰত যিকোনো স্থানত থাকিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published: