• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Vastu Tips : পাকঘৰত মাটিৰ বাচন ৰাখিলে বাঢ়ে সুখ-সম্পদ, জিলিকি উঠিব আপোনাৰ ভাগ্য।

Vastu Tips : পাকঘৰত মাটিৰ বাচন ৰাখিলে বাঢ়ে সুখ-সম্পদ, জিলিকি উঠিব আপোনাৰ ভাগ্য।

সাংকেতিক ছবি

সাংকেতিক ছবি

Vastu Tips|Clay Pots : বাস্তু শাস্ত্ৰত মাটিৰ বাচনক অতি পৱিত্ৰ আৰু শুভ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

  • Share this:
আজিকালি আমাৰ ঘৰবোৰত মাটিৰ বাচন (earthen utensils) খুব কমেই ব্যৱহাৰ কৰা হয়। আগৰ দিনত মাটিৰ পাত্ৰতে খাদ্য খোৱা হৈছিল। কিন্তু সময়ৰ লগে লগে বহু পৰিৱৰ্তন হৈছে। বাস্তু শাস্ত্ৰৰ (Vastu Shashtra) মতে আপোনাৰ পাকঘৰ (Kitchen)ত ব্যৱহৃত মাটিৰ পাত্ৰই আপোনাৰ জীৱনত ইতিবাচক শক্তি (Positive Energy) আনি দিয়ে। এইবোৰৰ বাবে আপোনাৰ সম্পদ আৰু সৌন্দৰ্য বৃদ্ধি হ'ব আৰু সুখত থাকিব। আগতে ঘৰত মাটিৰ পাত্ৰত কেৱল খাদ্য ৰন্ধা হৈছিল আৰু খোৱা হৈছিল। যদিও স্বাস্থ্য ভালে ৰাখিবলৈ মাটিৰ বাচন ব্যৱহাৰ কৰা হয় বাস্তু শাস্ত্ৰত মাটিৰ বাচনক অতি পৱিত্ৰ আৰু শুভ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

যদিও আজিকালি মাটিৰ বাচন (Clay Pots)ত খোৱাৰ প্ৰথা হ্ৰাস পাইছে তথাপি বহু বিশেষ অনুষ্ঠানত মাটিৰ বাচন ব্যৱহাৰ কৰা হয়। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি আপোনাৰ পাকঘৰত কেনে ধৰণৰ বাচন-বৰ্তন থাকিব লাগে সেয়া জানি লোৱা ভাল। লগতে মাটিৰ পাত্ৰ ঘৰত ৰাখিলে  আপোনাৰ ওপৰত কেনে ধৰণৰ প্ৰভাৱ পৰে সেয়াও জানি লওক।

বেয়া নজৰৰ পৰা ৰক্ষা কৰে
মাটিৰ বাচনে বেয়া নজৰৰ পৰা সুৰক্ষা দিয়ে। অৰ্থাৎ এই বাচন-বৰ্তনবোৰ ঘৰত ৰাখিলে দুষ্ট চকুৰ প্ৰভাৱ হ্ৰাস হ'ব। এই পাত্ৰবোৰে জীৱনলৈ ইতিবাচক শক্তি আনি দিয়ে। মাটিৰ বাচনে আপোনাৰ ঘৰত সুখ আৰু সমৃদ্ধি আনিব পাৰে।

মাটিৰ পাত্ৰবোৰক শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়
প্ৰায়েই বিবাহ উপলক্ষে, পূজা-পাৰ্বনত ব্যৱহৃত বাচন-বৰ্তনবোৰ মাটিৰ হয়। ইয়াৰ কাৰণ হ'ল মাটিৰ বাচনক শুভ বুলি গণ্য কৰা হয়।

মাটিৰ পাত্ৰটো পানীৰে ভৰ্তি কৰি ৰাখিব
বাস্তুৰ মতে ঘৰৰ উত্তৰ-পূব দিশত পানীৰে ভৰ্তি পাত্ৰ ৰাখিব লাগে। ঋণাত্মক শক্তি ঘৰৰ পৰা আঁতৰত থাকে। একে সময়তে চাপ বা ষ্ট্ৰেচৰ ক্ষেত্ৰতো মাটিৰ পাত্ৰত ৰখা পানী কালে সকাহ দিয়ে।

মাটিৰ মূৰ্তিটো শুভ
বাস্তু শাস্ত্ৰৰ মতে উপাসনাৰ বাবে ঘৰত ঈশ্বৰৰ মাটিৰ মূৰ্তি ৰাখিব লাগে। ই ঘৰৰ সুখ-শান্তি বজাই ৰাখে।

সজোৱা সামগ্ৰীবোৰো মাটিৰ
যদি আপুনি আপোনাৰ ঘৰৰ সকলোৱে সুখী হোৱাটো বিচাৰে তেন্তে আপোনাৰ ঘৰত মাটিৰ আলংকাৰিক সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰক। মাটিৰ ফুলৰ পাত্ৰটো আপোনাৰ ঘৰৰ দক্ষিণ-পূব দিশত ৰাখিব।

পাকঘৰত ভঙা বাচন-বৰ্তন নাৰাখিব
পাকঘৰত যিবোৰ বাচন-বৰ্তন ৰখা হয় তাক ভাঙিব বা গুৰি কৰিব নালাগে। এনে বাচন-বৰ্তন পাকঘৰত নাৰাখিব। কোনো অসম্পূৰ্ণ বাচন-বৰ্তনো পাকঘৰত নাৰাখিব। প্ৰতিটো বাচন সঠিক ৰূপত থাকিব লাগে আৰু যদি ই ঢাকনি থকা হয় তেন্তে ইয়াৰ ঢাকনিও থাকিব লাগিব।
Published by:Manjumoni Borah
First published: