মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ভেকছিন সজাগতা অভিযানত যোগদান কৰিছে

উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ভেকছিন সজাগতা অভিযানত যোগদান কৰিছে

News18 Assam | News18-Assam
Updated:August 20, 2021, 5:39 PM IST
উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ভেকছিন সজাগতা অভিযানত যোগদান কৰিছে

  • Share this:
গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ মানুহৰ মাজত গভীৰভাৱে শিপাই থকা ভেকছিন সংকোচৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিবলৈ উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে বিশেষ ব্যৱস্থা হাতত লৈছে। শেহতীয়াকৈ উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে Network18 আৰু Federal Bank ৰ নেতৃত্বত চলি থকা ভেকছিন সজাগতা প্ৰচেষ্টা Sanjeevani-A Shot of Life ৰ সৈতে হাত মিলাইছে। ভাৰতৰ সৰ্ববৃহৎ ভেকছিন সজাগতা অভিযানৰ সৈতে সহযোগিতা কৰি যোগী চৰকাৰে ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি কৰাৰ লক্ষ্য হাতত লৈছে আৰু ইয়াৰ জৰিয়তে ৰাজ্যখনত 100% টীকাকৰণৰ লক্ষ্য স্থিৰ কৰিছে।
ক'ভিড-19 ত আক্ৰান্তৰ ঘটনা লাহে লাহে বৃদ্ধি হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিছে আৰু ইতিমধ্যে ক'ভিড-19 ৰ তৃতীয় ঢৌৰ আশংকাও চাৰিওফালে বৃদ্ধি পাবলৈ ধৰিছে। সেয়েহে ৰাজ্য চৰকাৰসমূহ ব্যাপক টীকাকৰণৰ বাবে সাজু হৈছে। উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে ইতিমধ্যে টীকাকৰণ অভিযানত আন ৰাজ্যসমূহক নেতৃত্ব দি আছে। শেহতীয়াকৈ 5.50 কোটিতকৈও অধিক পালি প্ৰদান কৰি আৰু এতিয়ালৈকে 5,51,27,657 ৰো অধিক লোকক টীকাকৰণ কৰি উত্তৰ প্ৰদেশ চৰকাৰে এক মাইলৰ খুঁটি অৰ্জন কৰিছে।
ইমানবোৰ লোকক টীকাকৰণ কৰা স্বত্বেও ৰাজ্যখনৰ গ্ৰাম্য জনসংখ্যাৰ এক বৃহৎ অংশই এতিয়াও টীকাকৰণ কৰিবলৈ অনিচ্ছুক হৈ আছে। ইয়াৰ প্ৰধান কাৰণ হৈছে ভেকছিনটোৰ লগত জড়িত হৈ থকা কিছু ভুৱা কাহিনী আৰু ভুল তথ্যসমূহৰ প্ৰভাৱ। Sanjeevani-ৰ সৈতে অংশীদাৰিত্বৰ জৰিয়তে ৰাজ্য চৰকাৰে গ্ৰাম্য অঞ্চললৈ নিজৰ প্ৰসাৰ সম্প্ৰসাৰিত কৰিব আৰু তেওঁলোকক ইয়াৰ প্ৰয়োজনৰ বিষয়ে অৱগত কৰি ভেকছিনৰ টীকা লবলৈ সৈমান কৰিব।



সজাগতা বিয়পাবলৈ আৰু লোকসকলক ভেকছিনৰ টীকা লবলৈ উৎসাহিত কৰিবলৈ অমৃতসৰৰ আটাৰী সীমান্তৰ পৰা 7 এপ্ৰিল 2021 তাৰিখে Sanjeevani আৰম্ভ কৰা হৈছিল। তৃণমূল পৰ্যায়ত ভেকছিনৰ প্ৰতি থকা মানুহৰ সংকোচৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দিয়াৰ বাবে আৰম্ভ কৰা অভিযানত 'সঞ্জীৱনী গাড়ী' পাঁচখন আটাইতকৈ শোচনীয় ক'ভিড-19 প্ৰভাৱিত জিলাৰ বহুতো গাঁৱলৈ গৈছিল। আটাৰীৰ পৰা দক্ষিণ কানাড়ালৈকে ৰাস্তাত টীকাকৰণৰ অভিযান লৈ সঞ্জীৱনী গাড়ীখন 500 ৰো অধিক গাওঁত গৈ উপনীত হৈছে। ঘৰে ঘৰে যোগাযোগ, 24/7 Whatsapp আৰু চাটৰ পৃষ্ঠপোষকতাৰ সৈতে এই অভিযানে টীকাকৰণৰ সজাগতাক অন্তিম সীমালৈ লৈ যোৱাত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰিছে।
সজাগতা বিয়পাই আৰু ক'ভিড-19 ভেকছিন সম্পৰ্কীয় পৌৰাণিক কাহিনীবোৰ আঁতৰ কৰি এই সংস্থাটোৱে উত্তৰ প্ৰদেশত চলি থকা আগ্ৰাসী টীকাকৰণ অভিযানক এক অতিৰিক্ত গতি প্ৰদান কৰিব।
First published: August 20, 2021, 5:39 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি