• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Skin Care : ছাল কিদৰে সতেজ কৰি ৰাখিব? খাদ্যৰ তালিকাত এইসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে যৌৱন অক্ষুন্ন থাকিব আপোনাৰ!

Skin Care : ছাল কিদৰে সতেজ কৰি ৰাখিব? খাদ্যৰ তালিকাত এইসমূহ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে যৌৱন অক্ষুন্ন থাকিব আপোনাৰ!

Skin Care :সঠিক খাদ্য নোখোৱাকৈ পৃথিৱীৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিলেও কোনো লাভ নহ'ব। বিশেষজ্ঞসকলে এই কথাই দাবী কৰি আহিছে।

Skin Care :সঠিক খাদ্য নোখোৱাকৈ পৃথিৱীৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিলেও কোনো লাভ নহ'ব। বিশেষজ্ঞসকলে এই কথাই দাবী কৰি আহিছে।

Skin Care :সঠিক খাদ্য নোখোৱাকৈ পৃথিৱীৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰিলেও কোনো লাভ নহ'ব। বিশেষজ্ঞসকলে এই কথাই দাবী কৰি আহিছে।

  • Share this:
উজ্জ্বল আৰু কোমল ছালৰ বাবে কষ্ট  কৰাটো কিমান কঠিন? নিয়মীয়া ছালৰ যত্নৰ ৰুটিন অনুসৰণ কৰি সঠিক খাদ্য নোখোৱালৈকে সতেজ ছাল বৰ্তাই ৰখাটো অতিকৈ কঠিন।

শৰীৰত থকা বিভিন্ন ভিটামিন আৰু খনিজ পদাৰ্থৰ অভাৱ হৈছে ছালৰ ক্ষতিৰ অন্যতম কাৰণ। ইয়াৰ বাবে, আপোনাক আভ্যন্তৰীণ পুষ্টিৰ প্ৰয়োজন। মনত ৰাখিব যে, প্ৰতিদিনে খোৱা খাদ্যবোৰে হৰমণৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰখাত সহায় কৰিব লাগে। চালত বয়সৰ চাপ পৰা নপৰাৰ ক্ষেত্ৰত খাদ্যৰ ভূমিকা আছে। গতিকে ছালখন ধুনীয়া কৰি ৰাখিবলৈ দৈনিক খাদ্যৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিব লাগে।

বিলাহী : ভিটামিন চি সমৃদ্ধ বিলাহী লাইকোপেনৰ সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ উৎস। ইয়াত এণ্টি-এজিং এণ্টি-অক্সিডেণ্ট থাকে, যি হৃদৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাত সহায় কৰে। অৱশ্যে, ৰন্ধা খাদ্যৰ পৰা অধিক লাইকোপেন উপলব্ধ। গতিকে বিশেষজ্ঞসকলে বিলাহীৰ চুপ বা ষ্টু খোৱাৰ পৰামৰ্শ দিয়ে।

ডাৰ্ক চকলেটঃ যিসকলে চকলেট খাবলৈ ভাল পায় তেওঁলোকৰ বাবে ভাল খবৰ। বিশেষজ্ঞসকলে কৈছে যে, ডাৰ্ক চকলেটে বয়সৰ সৈতে খাপ খোৱাত সহায় কৰে। ই হৈছে পলিফেনলৰ এক সমৃদ্ধ উৎস, যি শৰীৰত এণ্টিঅক্সিডেণ্ট হিচাপে কাম কৰে। কেৱল সেয়াই নহয়, এয়া বিশ্বাস কৰা হয় যে, ফ্লেভানোল আৰু অন্যান্য এণ্টি-অক্সিডেণ্টসমৃদ্ধ খাদ্যই ছালক সূৰ্যৰ ক্ষতিৰ পৰা সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰে আৰু লগতে ইয়াক অকাল বাৰ্ধক্যৰ পৰা ৰক্ষা কৰে।

ফ্লেক্স চিডঃ এই বীজৰ অজস্ৰ স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে। ই অমেগা ৩ ফেটি এচিড আৰু লিগ্নাণৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস যি ছালক হাইড্ৰেটেড আৰু মসৃণ কৰি ৰাখে ।

ডালচেনিঃ যিসকলৰ ছাল তৈলাক্ত হয় তেওঁলোকৰ বাবে ডালচেনি হৈছে এক উৎকৃষ্ট কাৰ্যকৰী উপাদান। চাহ, কফি, স্মুদি আৰু আনকি মিঠাইতো ডালচেনি যোগ দিব পাৰি। ই ৰক্ত শৰ্কৰাৰ স্তৰস্থিৰ কৰাত সহায় কৰে। লগতে ছালত তেল উৎপাদন তৈয়াৰ কৰা, যাৰ ফলত ছাল পৰিষ্কাৰ হয়।

চিয়া বীজঃ চিয়া বীজ হৈছে অমেগা-৩ ফেটি এচিডৰ আটাইতকৈ সমৃদ্ধ উৎস যি স্বাস্থ্যৱান ছালৰ কোষবোৰৰ কাৰ্যকৰীতা আৰু নতুন কোলাজেন উৎপাদনৰ বাবে নিৰ্মাণ খণ্ড প্ৰদান কৰে। ফলস্বৰূপে, ছাল কোমল হৈ পৰে আৰু কোঁচমুক্ত হয়।

আদাঃ মুখমণ্ডলৰ বহুতো উপাদানত আদা দিয়া হয়। ইয়াৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰণ হৈছে এণ্টি-অক্সিডেণ্ট আৰু এণ্টি-ইনফ্লেমেটৰী গুণাগুণ যি ছালৰ ওপৰত এক আৰামদায়ক প্ৰভাৱ পেলায়।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: