• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • এইখন চৰকাৰী আঁচনিৰ অধীনত স্বামী-স্ত্ৰীলৈ প্ৰতিমাহে ১০ হাজাৰ টকাকৈ পেন্সন, জানি লওক সবিশেষ

এইখন চৰকাৰী আঁচনিৰ অধীনত স্বামী-স্ত্ৰীলৈ প্ৰতিমাহে ১০ হাজাৰ টকাকৈ পেন্সন, জানি লওক সবিশেষ

অটল পেঞ্চন যোজনাৰ উদ্দেশ্য হৈছে সকলোকে পেঞ্চনৰ অধীনলৈ অনা। এই আঁচনিৰ অধীনত, স্বামী আৰু পত্নী উভয়ে মাহিলী ১০ হাজাৰ টকালৈকে পেঞ্চন লাভ কৰিব পাৰে।

অটল পেঞ্চন যোজনাৰ উদ্দেশ্য হৈছে সকলোকে পেঞ্চনৰ অধীনলৈ অনা। এই আঁচনিৰ অধীনত, স্বামী আৰু পত্নী উভয়ে মাহিলী ১০ হাজাৰ টকালৈকে পেঞ্চন লাভ কৰিব পাৰে।

অটল পেঞ্চন যোজনাৰ উদ্দেশ্য হৈছে সকলোকে পেঞ্চনৰ অধীনলৈ অনা। এই আঁচনিৰ অধীনত, স্বামী আৰু পত্নী উভয়ে মাহিলী ১০ হাজাৰ টকালৈকে পেঞ্চন লাভ কৰিব পাৰে।

  • Share this:
প্ৰতিজন চাকৰিয়াল বা ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়ীয়ে অৱসৰৰ উচিত পৰিকল্পনা কৰিব বিচাৰে। মানুহ বৃদ্ধ বয়সৰ খৰচৰ বিষয়ে চিন্তিত। সেয়েহে, আমি এটা সময় থাকোতেই এখন পেঞ্চন আঁচনি প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। এনে পৰিস্থিতিত, অটল পেঞ্চন যোজনা আপোনাৰ বাবে এক ভাল বিকল্প হ'ব পাৰে। এই আঁচনিখন কম বিনিয়োগত পেঞ্চনৰ নিশ্চয়তা দিয়াৰ বাবে বহুত ভাল দেখাগৈছে।

অটল পেঞ্চন যোজনাৰ উদ্দেশ্য হৈছে সকলোকে পেঞ্চনৰ অধীনলৈ অনা। এই আঁচনিৰ অধীনত, স্বামী আৰু পত্নী উভয়ে মাহিলী ১০ হাজাৰ টকালৈকে পেঞ্চন লাভ কৰিব পাৰে। অটল পেঞ্চন যোজনাৰ অধীনত, চৰকাৰে বৰ্তমান ৬০ বছৰৰ পিছত প্ৰতি মাহে ১০০০ৰ পৰা ৫০০০ টকাৰ পেঞ্চনৰ গেৰাণ্টি দিয়ে। অৰ্থাৎ, বছৰি আপুনি ৬০,০০০ টকাৰ পেঞ্চন পাব।

আবেদনৰ সীমাঃ

যদি স্বামী আৰু পত্নী দুয়োৱে বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে দুয়োজনেই পেঞ্চন লাভ কৰিব পাৰে। অৰ্থাৎ যদি আপুনি ১০ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰে, তেন্তে আপুনি প্ৰতি বছৰে ১,২০,০০০ টকা আৰু মাহিলী ১০,০০০ টকা পেঞ্চন পাব। ৪০ বছৰ বয়সলৈকে এজন ব্যক্তিয়ে চৰকাৰৰ এই আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, পেঞ্চন পুঁজি নিয়ামক আৰু উন্নয়ন প্ৰাধিকৰণে চৰকাৰক অটল পেঞ্চন যোজনাৰ অধীনত সৰ্বাধিক বয়স বৃদ্ধি কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিছে।

১০০০ টকাৰ পৰা ৫০০০ টকালৈ পেঞ্চনঃ

এই পেঞ্চন আঁচনিৰ অধীনত, প্ৰতি মাহে এক নিৰ্ধাৰিত পৰিমাণৰ ধন জমা কৰিব লাগিব। অৱসৰৰ পিছত, প্ৰতি মাহে ১ হাজাৰ টকাৰ পৰা ৫ হাজাৰ টকাৰ পেঞ্চন দিয়া হয়। অৰ্থাৎ প্ৰতি ৬ মাহত এই আঁচনিখনত মাত্ৰ ১২৩৯ টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। ফলস্বৰূপে, চৰকাৰে ৬০ বছৰ বয়সৰ পিছত জীৱনকালৰ বাবে প্ৰতি মাহে ৫,০০০ টকা অৰ্থাৎ বছৰি ৬০,০০০ টকা পেঞ্চনৰ গেৰাণ্টি দিছে।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: