মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Free LPG Connection: সুখবৰ ! ১ কোটি পৰিয়ালে পাব বিনামূলীয়া LPG সংযোগ ! কি নথি লাগিব? কেনেকৈ এই সুবিধা লাভ কৰিব ?

Free LPG Connection: সুখবৰ ! ১ কোটি পৰিয়ালে পাব বিনামূলীয়া LPG সংযোগ ! কি নথি লাগিব? কেনেকৈ এই সুবিধা লাভ কৰিব ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:August 10, 2021, 7:23 PM IST
Free LPG Connection: সুখবৰ ! ১ কোটি পৰিয়ালে পাব বিনামূলীয়া LPG সংযোগ ! কি নথি লাগিব? কেনেকৈ এই সুবিধা লাভ কৰিব ?
Free LPG Connection: প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (PM Narendra Modi) উত্তৰ প্ৰদেশৰ মহোবাত বিপিএল (BPL) হিতাধিকাৰীসকলৰ মাজত LPG সংযোগ বিতৰণ কৰি উজ্জ্বলা যোজনাৰ (Ujjwala Yojana 2.0) দ্বিতীয় পৰ্যায় আৰম্ভ কৰিছে।

Free LPG Connection: প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (PM Narendra Modi) উত্তৰ প্ৰদেশৰ মহোবাত বিপিএল (BPL) হিতাধিকাৰীসকলৰ মাজত LPG সংযোগ বিতৰণ কৰি উজ্জ্বলা যোজনাৰ (Ujjwala Yojana 2.0) দ্বিতীয় পৰ্যায় আৰম্ভ কৰিছে।

  • Share this:
প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে (PM Narendra Modi) উত্তৰ প্ৰদেশৰ মহোবাত বিপিএল (BPL) হিতাধিকাৰীসকলৰ মাজত LPG সংযোগ বিতৰণ কৰি উজ্জ্বলা যোজনাৰ (Ujjwala Yojana 2.0) দ্বিতীয় পৰ্যায় আৰম্ভ কৰিছে। ইফালে, প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে আন ৰাজ্যত কৰ্মৰত শ্ৰমিকসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দিয়ে আৰু ঠিকনা প্ৰমাণ অবিহনেও গেছ সংযোগ লাভ কৰিব বুলি ঘোষণা কৰে। উজ্জ্বলা যোজনা 2.0-ৰ অধীনত, চৰকাৰে ১ কোটি পৰিয়ালক বিনামূলীয়া এলপিজি সংযোগ (Free LPG Connection) প্ৰদান কৰিব। প্ৰথম পৰ্যায়ত, ৮ কোটি মহিলা আঁচনিখনৰ পৰা লাভান্বিত হৈছে।

ঠিকনাৰ Self Declaration দি পাব সংযোগ
উজ্জ্বলা আঁচনি 2.0-ৰ অধীনত, সংযোগ লোৱাৰ বাবে ঠিকনা প্ৰমাণ নথকা আন ৰাজ্যত কাম কৰা লাখ লাখ পৰিয়াল উপকৃত হ'ব। প্ৰব্ৰজনকাৰী শ্ৰমিকসকলে (Migrant Workers) ঠিকনাৰ প্ৰমাণৰ বাবে আৰু ঘূৰি ফুৰিব নালাগে। তেওঁলোকে তেওঁলোকৰ ঠিকনাৰ এক স্ব-ঘোষণা (Self Declaration) প্ৰদান কৰিব লাগিব আৰু গেছ সংযোগ প্ৰাপ্ত কৰিব ।

প্ৰথম পৰ্যায়ৰ পৰা বাদ পৰা পৰিযালে লাভালাভ পাব
প্ৰধানমন্ত্ৰী উজ্জ্বলা যোজনা ২০১৬ চনত আৰম্ভ কৰা হৈছিল। সেই সময়ত, ৫ কোটি বিপিএল পৰিয়ালৰ মহিলা সদস্যসকলক এলপিজি সংযোগ প্ৰদান কৰাৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল। ২০১৮ চনত, আঁচনিখনে দলিত, জনজাতীয়, চাহ বাগিচা, আটাইতকৈ পিছপৰা শ্ৰেণীকে ধৰি কেইবাটাও শ্ৰেণীৰ মহিলাক সামৰি লৈছিল। ইয়াৰ পৰিপ্ৰেক্ষিতত,৮ কোটি মহিলাক এলপিজি সংযোগ প্ৰদান কৰাৰ এক নতুন লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছিল। এই লক্ষ্যটো ২০১৯ চনত প্ৰাপ্ত কৰা হৈছিল। বাজেট ২০২২-ত, উজ্জ্বলা আঁচনিৰ অধীনত অতিৰিক্ত ১ কোটি এলপিজি সংযোগ ঘোষণা কৰা হৈছে। এই পৰ্যায়ত, প্ৰথম ৰিফিল হিতাধিকাৰীসকলক বিনামূলীয়াকৈ উপলব্ধ কৰা হ'ব আৰু লগতে ষ্টোভটো বিনামূলীয়াকৈ দিয়া হ'ব।

দ্বিতীয় পৰ্যায়ত হিতাধিকাৰীসকলৰ কি লাভ হ'ব
>> হিতাধিকাৰীসকলে উজ্জ্বলা যোজনা ২.০ ৰ অধীনত বিনামূলীয়া এলপিজি সংযোগ লাভ কৰিব। লগতে প্ৰথম ৰিফিল আৰু ষ্টোভ বিনামূলীয়াকৈ প্ৰাপ্ত কৰক।

>> মনোনয়ন প্ৰক্ৰিয়াৰ বাবে খুব কম কাগজপত্ৰৰ প্ৰয়োজন হ'ব।
>> প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলে ৰেচন কাৰ্ড বা বাসস্থানৰ প্ৰমাণপত্ৰ দাখিল কৰাৰ প্ৰয়োজন নহ'ব।

>> বাসস্থানৰ প্ৰমাণৰ  বাবে Self Declaration যথেষ্ট হ'ব।

উজ্জ্বলা যোজনা 2.0 ৰ বাবে আবেদন কৰক

>> যদি আপুনি অনলাইন আবেদন কৰিব বিচাৰে, অফিচিয়েল ৱেবছাইটটোৱে https://www.pmuy.gov.in/ যাওক।
>> অনলাইন এপ্লিকেচন বিকল্প বাছনি কৰি গেছ সংযোগৰ বাবে কোম্পানীটো বাছনি কৰক।
>> তাৰ পিছত প্ৰয়োজনীয় তথ্য পূৰণ কৰি জমা দিয়ক।
>> অফলাইন এপ্লিকেচনৰ বাবে ৱেবছাইটৰ পৰা প্ৰপত্ৰখন ডাউনলোড কৰক।
>> তাৰ পিছত প্ৰপত্ৰখন পূৰণ কৰি ইয়াক নিকটতম গেছ ব্যৱসায়ীৰ ওচৰত জমা দিয়ক।
>> যদি আপুনি ঠিকনা প্ৰমাণৰ বাবে আপোনাৰ ঠিকনাৰ Self Declaration দিয়ে তেন্তে গেছ সংযোগ পাব।
Published by: Kokil Sarma
First published: August 10, 2021, 7:21 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি