• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Types of Condoms: কনডম কেই প্ৰকাৰৰ আপুনি জানেনে, বজাৰত কিমান ধৰণৰ কনডম পায় বাৰু!

Types of Condoms: কনডম কেই প্ৰকাৰৰ আপুনি জানেনে, বজাৰত কিমান ধৰণৰ কনডম পায় বাৰু!

Types of Condoms: আমি আজি আপোনাক কনডমৰ বিষয়ে এনেকুৱা কিছুমান আকৰ্ষণীয় কথা ক'বলৈ গৈ আছোঁ, যিয়ে কেৱল আপোনাৰ তথ্য বৃদ্ধিনকৰাই নহয় এতিয়ালৈকে কনডম সম্পৰ্কে আপোনাৰ মনত থকা যিকোনো বিভ্ৰান্তি আঁতৰ কৰাত  সহায় কৰিব পাৰে।

Types of Condoms: আমি আজি আপোনাক কনডমৰ বিষয়ে এনেকুৱা কিছুমান আকৰ্ষণীয় কথা ক'বলৈ গৈ আছোঁ, যিয়ে কেৱল আপোনাৰ তথ্য বৃদ্ধিনকৰাই নহয় এতিয়ালৈকে কনডম সম্পৰ্কে আপোনাৰ মনত থকা যিকোনো বিভ্ৰান্তি আঁতৰ কৰাত  সহায় কৰিব পাৰে।

Types of Condoms: আমি আজি আপোনাক কনডমৰ বিষয়ে এনেকুৱা কিছুমান আকৰ্ষণীয় কথা ক'বলৈ গৈ আছোঁ, যিয়ে কেৱল আপোনাৰ তথ্য বৃদ্ধিনকৰাই নহয় এতিয়ালৈকে কনডম সম্পৰ্কে আপোনাৰ মনত থকা যিকোনো বিভ্ৰান্তি আঁতৰ কৰাত  সহায় কৰিব পাৰে।

  • Share this:
Types of Condoms: পৰিয়াল পৰিকল্পনা (Family Planning)ৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি কনডম (Condom) ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বিশ্বৰ দ্ৰুতগতিত বৰ্ধিত জনসংখ্যাৰ সন্দৰ্ভত সমগ্ৰ বিশ্বতে পৰিয়াল পৰিকল্পনাৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰা হয়। পুৰুষৰ দ্বাৰা কমডমৰ ব্যৱহাৰ অতি সচৰাচৰ হয়। মহিলাসকলে বেছিভাগ জন্ম নিয়ন্ত্ৰক টেবলেট (Contraceptive Pills) ব্যৱহাৰ কৰে। অৱশ্যে মহিলাৰ কনডমো বজাৰত পোৱা যায়। তাৎপৰ্যপূৰ্ণভাৱে, মানুহে যৌনতাৰ বিষয়ে কম আলোচনা কৰিবলৈ পছন্দ কৰে, যাৰ বাবে এই বিষয়ে যথেষ্ট বিভ্ৰান্তিকৰ তথ্য প্ৰচাৰ হৈ থাকে, যিবোৰ সঁচা নহয়। আজি আমি আপোনালোকক কনডমৰ বিষয়ে কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা ক'বলৈ গৈ আছোঁ, যাৰ ভিতৰত আছে কিমান প্ৰকাৰৰ কনডম (Types of Condoms) আছে।

বজাৰত বহুতো কোম্পানীৰ কনডম সহজে উপলব্ধ। কিন্তু সঘনাই কনডম ব্যৱহাৰ কৰা বেছিভাগ লোকেও আনকি কিমান প্ৰকাৰৰ কনডম আছে নাজানে। আমি আজি আপোনাক কনডমৰ বিষয়ে এনেকুৱা কিছুমান আকৰ্ষণীয় কথা ক'বলৈ গৈ আছোঁ, যিয়ে কেৱল আপোনাৰ তথ্য বৃদ্ধিনকৰাই নহয় এতিয়ালৈকে কনডম সম্পৰ্কে আপোনাৰ মনত থকা যিকোনো বিভ্ৰান্তি আঁতৰ কৰাত  সহায় কৰিব পাৰে Health News in Assamese ।

৪ প্ৰকাৰৰ কনডম আছে
আমাৰ দেশত দ্ৰুতগতিত বৰ্ধিত জনসংখ্যা চৰকাৰৰ বাবে চিন্তাৰ বিষয়। অৱশ্যে, চৰকাৰে জনসংখ্যা নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে নিৰন্তৰ সজাগতা অভিযান চলাই আহিছে। সেইকাৰণে গৰ্ভনিৰোধক ব্যৱহাৰ এতিয়া যথেষ্ট দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। ৱেবএমডি (WebMD)ৰ মতে, বজাৰত মুখ্যতঃ ৪ প্ৰকাৰৰ কনডম পোৱা যায়।

1. লেটেক্স, প্লাষ্টিক কনডম (Latex, Plastic Condom) – বেছিভাগ লোকে লেটেক্সেৰে তৈয়াৰ কৰা কনডম ব্যৱহাৰ কৰে। যদি আপুনি এই সামগ্ৰীৰ প্ৰতি সংবেদনশীল বা ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ প্ৰতি এলাৰ্জিক হয় তেনেহ'লে প্লাষ্টিকৰ দ্বাৰা তৈয়াৰ কৰা কনডম এটাও ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি।

2. লুব্ৰিকেটেড কনডম (Lubricated Condom) – বজাৰত উপলব্ধ লুব্ৰিকেটেড কনডমত তৰলৰ অতি পাতল আৱৰণ থাকে যি লুব্ৰিকেশ্বনত উপযোগী। ই যৌন সম্ভোগৰ সময়ত যিকোনো জ্বলা-পোৰা বা বিষ প্ৰতিহত কৰে। ই সহবাসৰ সময়ত কনডমটো ভাঙি যোৱাৰ পৰা বাধা দিয়ে।



3. স্পাৰ্মিচাইড আৱৰণ যুক্ত কনডম (Spermicide Coated Condom) – বজাৰত পোৱা কিছুমান কনডম হৈছে স্পাৰ্মিচাইড আৱৰণ যুক্ত কনডম। এই কনডমবোৰত নোনোক্সিনোল-9 (Nonoxynol-9) নামৰ এক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ লগোৱা হয়। ই শুক্ৰাণু ধ্বংস কৰে। ইয়াৰ ব্যৱহাৰে গৰ্ভধাৰণৰ আশংকা হ্ৰাস কৰে। অৱশ্যে কনডমটোত সৈতে সংলগ্ন শুক্ৰাণু ধ্বংসকাৰী ৰসায়নে বিশেষ পাৰ্থক্য নকৰে।

4. টেক্সাৰ্ড কনডম (Textured Condom) – টেক্সাৰ্ড কনডম বজাৰত উপলব্ধ। ইয়াৰ ৰিব  আৰু ষ্টেণ্ড প্ৰকাৰো আছে। সেইবোৰ এনেদৰে তৈয়াৰ কৰা হয় যাতে পুৰুষ আৰু তেওঁৰ মহিলা সঙ্গী দুয়োৱে ইয়াক ব্যৱহাৰ কৰোঁতে অধিক আনন্দ পায়।
Published by:Manjumoni Borah
First published: