সদায় ধুনীয়া হৈ থাকিব বিচাৰে নেকি? পালন কৰক মাত্ৰ এইকেইটা নিয়ম...সকলোৰে চকুত পৰিব আপুনি!

News18 Assam | News18-Assam
Updated:May 7, 2021, 5:41 PM IST
সদায় ধুনীয়া হৈ থাকিব বিচাৰে নেকি? পালন কৰক মাত্ৰ এইকেইটা নিয়ম...সকলোৰে চকুত পৰিব আপুনি!
যদি আপুনি নিজকে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে তৰুণ আৰু ধুনীয়া কৰি ৰাখিব বিচাৰে, আপুনি এই নিয়মবোৰ পালন কৰকঃ

যদি আপুনি নিজকে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে তৰুণ আৰু ধুনীয়া কৰি ৰাখিব বিচাৰে, আপুনি এই নিয়মবোৰ পালন কৰকঃ

  • Share this:
আজিৰ দিনত জীৱনশৈলী, ৰ'দ, ধুলি আৰু প্ৰদূষণৰ বাবে, মুখমণ্ডলৰ উজ্জ্বলতা বজাই ৰখাৰ লগতে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে তৰুণ আৰু ধুনীয়া হৈ থকা (Stay young and beautiful for long time) এক ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান হৈ পৰিছে। কিছুমান মানুহে অনুভৱ কৰে যে, কেৱল ছালৰ যত্ন লৈ নিজকে তৰুণ আৰু ধুনীয়া কৰি ৰাখিব পাৰি। কিন্তু পৰিষ্কাৰ, মসৃণ আৰু উজ্জ্বল ছাল পাবলৈ আৰু দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে তৰুণ আৰু ধুনীয়া হৈ থাকিবলৈ, কেৱল ছালৰ যত্নই যথেষ্ট নহয়। ছালৰ যত্নৰ লগতে, আপুনি আপোনাৰ আহাৰ (You also have to pay attention to your diet)আৰু আপোনাৰ ৰুটিনৰ লগতে আন বহুক্ষেত্ৰত গুৰুত্ব দিবলগীয়া হয়।

যদি আপুনি নিজকে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে তৰুণ আৰু ধুনীয়া কৰি ৰাখিব বিচাৰে, আপুনি এই নিয়মবোৰ পালন কৰকঃ

ৰুটিন নিৰ্ধাৰণ কৰকঃ

কিছুমান মানুহৰ শুৱা, শুই উঠা, ব্ৰেকফাষ্ট আৰু দুপৰীয়াৰ আহাৰ খোৱাৰ সঠিক সময় নাই। বা আন কোনো কামৰ ৰুটিন আছে যিয়ে আপোনাৰ স্বাস্থ্য আৰু সৌন্দৰ্যত নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলাইছে। গতিকে নিজৰ সৌন্দৰ্য ৰাখিবলৈ ৰুটিন নিৰ্ধাৰণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

মানসিক চাপ হ্ৰাস কৰকঃ
আপোনাৰ মানসিক চাপে আপোনাৰ ছালকো প্ৰভাৱিত কৰে। যদি আপুনি অত্যাধিক চাপত থাকে, আপোনাৰ ছাল সোনকালে শোঁতোৰা পৰিব আৰু ঢিলা হ’ব। গতিকে মানসিকভাৱে পজিটিভ হোৱাৰ লগতে চাপ হ'বলৈ নিদিয়াটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই আপোনাৰ শাৰীৰিক আৰু মানসিক স্বাস্থ্যও উন্নত কৰিব।

মেডিটেশ্যন কৰকঃ

ছালৰ উজ্জ্বলতা আনিবলৈ আৰু দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে তৰুণ হৈ থাকিবলৈ মেডিটেশ্যন অপৰিহাৰ্য। ই আপোনাক পজিটিভ কৰি ৰাখিব আৰু আপোনাৰ মুখলৈ দ্ৰুততা আনিব।

স্বাস্থ্যকৰ আহাৰ গ্ৰহণ কৰকঃ

আপোনাৰ মুখখন উজ্জ্বল আৰু ছাল টান কৰি ৰাখিবলৈ, আপুনি আপোনাৰ আহাৰত সেউজীয়া পাচলি, ফল আৰু বাদামৰ দৰে স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব। জাংক ফুড পৰিহাৰ কৰিব লাগিব।

হাইড্ৰেটেড হৈ থাককঃ

নিজকে হাইড্ৰেটেড কৰি ৰখাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ। ইয়াৰ বাবে, কিছু সময়ৰ মূৰে মূৰে পানী সেৱন কৰিব যাতে শৰীৰ হাইড্ৰেটেড হয় আৰু ছাল উজ্বল হৈ উঠে। যদি আপুনি অত্যাধিক পানী সেৱন কৰিবলৈ ভাল নাপায়, আপুনি জ্যুচ, চুপ, নাৰিকল পানী, লেমোনেড আৰু সঞ্চাৰিত পানীৰ দৰে তৰল বস্তুৰ সহায় ল'ব পাৰে।

সঠিক আৰু প্ৰচুৰ টোপনিৰ প্ৰয়োজনঃ

বহুলোকে মোবাইল আৰু কম্পিউটাৰত অধিক সময় দিয়ে বা আন কোনো কামত ব্যস্ত থাকে। তেওঁলোকে সঠিক আৰু প্ৰচুৰ টোপনি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি নাভাবে। ই চকুৰ গুৰিত ডাৰ্ক চাৰ্কলৰ সৃষ্টি কৰে আৰু ছাল ঢিলা কৰে। ছাল আৰু স্বাস্থ্য উন্নত ৰখাৰ বাবে কমেও সাতৰ পৰা আঠ ঘণ্টা গভীৰ টোপনি অতি প্ৰয়োজনীয়।
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: May 7, 2021, 5:41 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি