உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • AC আৰু Cooler নোহোৱাকৈ কেনেকৈ শীতল কৰি ৰাখিব আপোনাৰ ঘৰটো, জানক এই দেশী উপায়

    AC আৰু Cooler নোহোৱাকৈ কেনেকৈ শীতল কৰি ৰাখিব আপোনাৰ ঘৰটো, জানক এই দেশী উপায়

    Stay Cool in This Summer: আপুনি জানেনে যে কেৱল এচি বা কুলাৰেই গৰমৰ পৰা সকাহ নিদিয়ে, আপোনাৰ ঘৰ শীতল কৰি ৰাখিবলৈ আপুনি গ্ৰহণ কৰিব পৰা কিছুমান অন্য ব্যৱস্থাও আছে।

    Stay Cool in This Summer: আপুনি জানেনে যে কেৱল এচি বা কুলাৰেই গৰমৰ পৰা সকাহ নিদিয়ে, আপোনাৰ ঘৰ শীতল কৰি ৰাখিবলৈ আপুনি গ্ৰহণ কৰিব পৰা কিছুমান অন্য ব্যৱস্থাও আছে।

    Stay Cool in This Summer: আপুনি জানেনে যে কেৱল এচি বা কুলাৰেই গৰমৰ পৰা সকাহ নিদিয়ে, আপোনাৰ ঘৰ শীতল কৰি ৰাখিবলৈ আপুনি গ্ৰহণ কৰিব পৰা কিছুমান অন্য ব্যৱস্থাও আছে।

    • Share this:
    গৰম বঢ়াৰ লগে লগে তাপমাত্ৰা চৰম বিন্দুত উপনীত হ'বলৈ আৰম্ভ কৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত মানুহে তেওঁলোকৰ ঘৰ শীতল কৰি ৰাখিবলৈ কুলাৰ আৰু এচিৰ আশ্ৰয় লৈছে। কিন্তু কুলাৰ বা এচিৰ নিৰন্তৰ ব্যৱহাৰৰ বাবে বিদ্যুতৰ বিল নিৰন্তৰ বৃদ্ধি হৈ আছে। আপুনি জানেনে যে কেৱল এচি বা কুলাৰেই গৰমৰ পৰা সকাহ নিদিয়ে, আপোনাৰ ঘৰ শীতল কৰি ৰাখিবলৈ আপুনি গ্ৰহণ কৰিব পৰা কিছুমান অন্য ব্যৱস্থাও আছে। আজি আমি আপোনাক এই প্ৰবন্ধটোৰ সহায়ত এনে কিছুমান ব্যৱস্থাৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছোঁ। যাৰ পৰা আপুনি আপোনাৰ ঘৰৰ কোঠাবোৰ এচিৰ দৰে শীতল ৰাখিব পাৰে।

    খিৰিকী আৰু দুৱাৰ বন্ধ ৰাখক
    ঘৰৰ খিৰিকী আৰু দুৱাৰৰ পৰাই ঘৰৰ ভিতৰলৈ গৰম আহে। গতিকে আপুনি দিনটোত আপোনাৰ ঘৰৰ খিৰিকীবোৰ বন্ধ ৰাখিব পাৰে আৰু যদি সম্ভৱ হয়, আপুনি গ্ৰীষ্মকালত আপোনাৰ খিৰিকীৰ পৰ্দাও সলনি কৰিব পাৰে। গ্ৰীষ্মকালত কপাহৰ পাৰ্ডো সৰ্বশ্ৰেষ্ঠভাৱে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

    এক্সজষ্ট ফেনৰ ব্যৱহাৰ কৰক
    ঘৰৰ ভিতৰৰ পৰা গৰম বতাহ উলিয়াই দিয়াৰ বাবে এক্সজষ্ট ফেন হৈছে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প। ই আপোনাৰ ঘৰৰ ভিতৰৰ পৰা গৰম বতাহ আঁতৰাই পৰিৱেশটো ঠাণ্ডা ৰখাত যথেষ্ট সহায় কৰে।

    পপী চাদৰ
    পপী চাদৰে আপোনাৰ কোঠা আৰু ঘৰ ঠাণ্ডা কৰাত সহায় কৰে আৰু আজিকালি ইয়াক বজাৰত সহজে পোৱা যায়। আপুনি কেৱল আপোনাৰ ঘৰৰ দুৱাৰত পপী চাদৰখন ওলোমাই ৰাখিব লাগিব আৰু নিয়মীয়াকৈ পানী ঢালি তিয়াই থাকিব লাগিব।

    বৈদ্যুতিক সঁজুলিৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰক
    বৈদ্যুতিক সঁজুলিবোৰে তাপ সৃষ্টি কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, গ্ৰীষ্মকালত সেইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰি, ই আপোনাৰ ঘৰৰ তাপমাত্ৰা বৃদ্ধি কৰে। গতিকে গ্ৰীষ্মকালত, যদি বেছি প্ৰয়োজন নহয়, তেন্তে বৈদ্যুতিক সঁজুলি ব্যৱহাৰ নকৰিব।

    কোঠাৰ বাল্ব সলনি কৰক
    ঘৰৰ পোহৰেও গৰম বৃদ্ধি কৰে। গতিকে যদি আপোনাৰ ঘৰত অধিক ৱাটৰ বাল্ব আছে তেন্তে আপুনি সেইবোৰৰ সলনি কৰি LED বাল্ব লগাব পাৰে। এই বাল্ববোৰ কম ৱাটৰ আৰু পৰ্যাপ্ত পোহৰ দিয়ে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: