உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Nutrient foods: এই খাদ্যবোৰে আপোনাৰ দৈনিক পুষ্টিৰ কোটা সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰে

    Nutrient foods: এই খাদ্যবোৰে আপোনাৰ দৈনিক পুষ্টিৰ কোটা সম্পূৰ্ণ কৰিব পাৰে

    Nutrient foods: পুষ্টিবিদ লভনীত বাত্ৰা (Nutritionist Lovneet Batra)ই ইনষ্টাগ্ৰামত কিছুমান খাদ্য শ্বেয়াৰ কৰিছে যিবোৰ পুষ্টি-ঘন খাদ্যৰ শ্ৰেণীৰ অধীনত আহে।

    Nutrient foods: পুষ্টিবিদ লভনীত বাত্ৰা (Nutritionist Lovneet Batra)ই ইনষ্টাগ্ৰামত কিছুমান খাদ্য শ্বেয়াৰ কৰিছে যিবোৰ পুষ্টি-ঘন খাদ্যৰ শ্ৰেণীৰ অধীনত আহে।

    Nutrient foods: পুষ্টিবিদ লভনীত বাত্ৰা (Nutritionist Lovneet Batra)ই ইনষ্টাগ্ৰামত কিছুমান খাদ্য শ্বেয়াৰ কৰিছে যিবোৰ পুষ্টি-ঘন খাদ্যৰ শ্ৰেণীৰ অধীনত আহে।

    • Share this:
    পুষ্টি-ঘন খাদ্য (nutrient-dense foods) হৈছে সেইবোৰ খাদ্য যিবোৰত কেলৰিৰ পৰমাণৰ বাবে উচ্চ পুষ্টি থাকে। আৰু সেয়েহে ইয়াক আপোনাৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিলে আপুনি প্ৰতি কেলৰিত গ্ৰহণ কৰা পুষ্টিৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

    পুষ্টিবিদ লভনীত বাত্ৰা (Nutritionist Lovneet Batra)ই ইনষ্টাগ্ৰামত কিছুমান খাদ্য শ্বেয়াৰ কৰিছে যিবোৰ পুষ্টি-ঘন খাদ্যৰ শ্ৰেণীৰ অধীনত আহে। তেও এটা দীঘলীয়া টোকা লিখিছিল আৰু সকলোকে এই খাদ্য সামগ্ৰীবোৰ তেওঁলোকৰ আহাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিবলৈ কৈছিল।

    বুট (CHICKPEAS)
    পুষ্টিবিদ বাত্ৰাই প্ৰকাশ কৰিছে যে বুটমাহ প্ৰ'টিন, ফলেট vitamin B9, লো, জিংক আৰু আঁহ (iron, zinc, and fibre) সমৃদ্ধ। তেওঁ লগতে কয় যে যদি আপুনি ইয়াক নিয়মীয়াকৈ সেৱন কৰে, তেন্তে ই "আনকি কেইবাটাও দীৰ্ঘম্যাদী ৰোগৰ বিকাশ আৰু বৃদ্ধি ৰোধ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে", বুটমাহৰ আঁহ আৰু প্ৰ'টিনৰ পৰিমাণৰ বাবে এনে উপকাৰিতা পোৱা যায়।

    অমৰান্থ (AMARANTH)
    ইয়াক 'ছদ্মশস্য' বুলি অভিহিত কৰি বাত্ৰাই কয় যে এই কম চৰ্বিযুক্ত শস্য আৰু ই এক উল্লেখযোগ্য পুষ্টিগত মূল্য বহন কৰে আৰু ইয়াত প্ৰ'টিনৰ পৰিমাণ বহুত যাৰ ফলত ই এক মূল্যৱান খাদ্য উৎস হৈ পৰে। তদুপৰি ই "উচ্চ পৰিমাণৰ মাইক্ৰ'নিউট্ৰিয়েণ্ট বিশেষকৈ লো, ফছফৰাছ, মেগনেছিয়াম, ভিটামিন এ আৰু ই"ৰে সমৃদ্ধ।

    মচুৰ দাইল (MOONG LENTIL)
    ইয়াত "অত্যাৱশ্যকীয় এমিনো এচিড" (amino acids) থাকে। কেৱল এয়াই নহয়, আন মাহজাতীয় শস্য আৰু খাদ্যশস্যৰ তুলনাত মুগ দাইলত ফাইটিক এচিডৰ পৰিমাণো কম, আৰু ই হৈছে প্ৰ'টিন (protein)ৰ জৈৱ উৎস।

    কাজু (CASHEWS)
    সমগ্ৰ বিশ্বৰ আটাইতকৈ প্ৰিয় বাদামবোৰৰ ভিতৰত এটা কাজুৱে "উচ্চ পৰিমাণৰ ভেজ প্ৰ'টিন আৰু চৰ্বি" বহন কৰে, ইয়াৰ লগতে সেইবোৰ প্ৰ'টিন সমৃদ্ধ, "আৰু স্বাস্থ্যকৰ খনিজ আৰু ভিটামিন (minerals and vitamins)ৰ এক অনুকূল পুষ্টিগত ঘনত্ব আছে।"

    ৰাগি (RAGI)
    "যদিও সকলো প্ৰকাৰৰ বাজৰা পুষ্টিকৰ", ৰাগি পৃথক হয় কিয়নো ই গ্লুটেন-মুক্ত আৰু অন্যান্য বাজৰাৰ তুলনাত প্ৰ'টিন, কেলচিয়াম (calcium) আৰু পটাছিয়াম সমৃদ্ধ। ইয়াত "পলিফেনল আৰু আহাৰৰ আঁহ" (polyphenol and dietary fibre) অধিক, যাৰ একাধিক স্বাস্থ্য উপকাৰিতা আছে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: