உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • এইকেইটা কাৰণত লোৱা হয় সৰ্বাধিক ভুল সিদ্ধান্ত, জানক কেনেকৈ বাচিব ইয়াৰ পৰা

    এইকেইটা কাৰণত লোৱা হয় সৰ্বাধিক ভুল সিদ্ধান্ত, জানক কেনেকৈ বাচিব ইয়াৰ পৰা

    আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে আমি এদিনত কিমান সিদ্ধান্ত লওঁ? আপুনি ভাবিব পাৰে যে এটা বা দুটা। কিন্তু এইটো নহয়, এটা বা দুটা সিদ্ধান্ত য'ত আমি অলপ বেছি চিন্তা কৰোঁ। কিন্তু আচলতে আমি গোটেই দিনটো সিদ্ধান্ত লৈ লৈহে আগবাঢ়ি যাওঁ।

    আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে আমি এদিনত কিমান সিদ্ধান্ত লওঁ? আপুনি ভাবিব পাৰে যে এটা বা দুটা। কিন্তু এইটো নহয়, এটা বা দুটা সিদ্ধান্ত য'ত আমি অলপ বেছি চিন্তা কৰোঁ। কিন্তু আচলতে আমি গোটেই দিনটো সিদ্ধান্ত লৈ লৈহে আগবাঢ়ি যাওঁ।

    আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে আমি এদিনত কিমান সিদ্ধান্ত লওঁ? আপুনি ভাবিব পাৰে যে এটা বা দুটা। কিন্তু এইটো নহয়, এটা বা দুটা সিদ্ধান্ত য'ত আমি অলপ বেছি চিন্তা কৰোঁ। কিন্তু আচলতে আমি গোটেই দিনটো সিদ্ধান্ত লৈ লৈহে আগবাঢ়ি যাওঁ।

    • Share this:
    আপুনি কেতিয়াবা ভাবিছেনে যে আমি এদিনত কিমান সিদ্ধান্ত লওঁ? আপুনি ভাবিব পাৰে যে এটা বা দুটা। কিন্তু এইটো নহয়, এটা বা দুটা সিদ্ধান্ত য'ত আমি অলপ বেছি চিন্তা কৰোঁ। কিন্তু আচলতে আমি গোটেই দিনটো সিদ্ধান্ত লৈ লৈহে আগবাঢ়ি যাওঁ। হাৰ্ভাৰ্ড বিজনেছ ৰিভিউ (Harvard Business Review) অনুসৰি, এজন সাধাৰণ মানুহে সাৰে থকাৰ সময়ত প্ৰতি ঘণ্টাত প্ৰায় 2,000 সিদ্ধান্ত লয়। সেইবোৰৰ বেছিভাগেই সৰু সিদ্ধান্ত, কিন্তু কিছুমান আছে যাৰ বাবে যথেষ্ট চিন্তাৰ প্ৰয়োজন। এনে পৰিস্থিতিত, যিকোনো মানুহে প্ৰতিবাৰেই সঠিক সিদ্ধান্ত লোৱাৰ অভ্যাস নিৰন্তৰ বিকাশ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। বিশেষকৈ কাম বা কাৰ্যালয়ৰ সময়ত।

    বহুসময়ত কাৰ্যালয়ৰ লোকসকলৰ ক্ষতিকাৰক মানসিকতাই আপোনাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ক্ষমতাও দুৰ্বল কৰে। দৈনিক ভাস্কৰ বাতৰি কাকতত প্ৰকাশিত বাতৰি প্ৰতিবেদনত হাৰ্ভাৰ্ড বিজনেছ ৰিভিউৰ উদ্ধৃতি দি বেয়া সিদ্ধান্ত লোৱাৰ কিছুমান কাৰণ বৰ্ণনা কৰা হৈছে। এই প্ৰতিবেদনখনে ইয়াক এৰাই চলিবলৈ কিছুমান পৰামৰ্শও দিয়ে। আপুনি জানি লওক...

    সিদ্ধান্ত ল'বলৈ ভাগৰি পৰা
    বাৰে বাৰে সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ফলত আমাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সামৰ্থ্য স্বাভাৱিকতে (decision making ability) দুৰ্বল হৈ পৰে। আপুনি যিমান সম্ভৱ সোনকালে আপোনাৰ বাবে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি ভবা প্ৰতিটো সিদ্ধান্ত পৃথক কৰি ৰাখক।যিমান সম্ভৱ সোনকালে আপোনাৰ সময়ৰ অগ্ৰাধিকাৰ নিৰ্ণয় কৰক। আপুনি আপোনাৰ ভিতৰত আটাইতকৈ বেছি শক্তি প্ৰবাহ অনুভৱ কৰাৰ মুহূৰ্তত সিদ্ধান্ত লওক।

    বিভিন্ন কামৰ প্ৰভাৱ
    গৱেষকসকলে আঙুলিয়াই দিছে যে যেতিয়া আপুনি জ্ঞান সম্পৰ্কীয় কামবোৰত এটা সময়ত বা দুই বা ততোধিক জ্ঞান সম্পৰ্কীয় কামত গুৰুত্ব দিয়ে, আপোনাৰ সিদ্ধান্ত লোৱাৰ ক্ষমতা প্ৰায় 40% হ্ৰাস হয়। মনত ৰাখিব যে যদি আপুনি কেতিয়াবা এটা অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্ত ল'ব লগা হয়, প্ৰথমে ইয়াৰ বিষয়ে চিন্তা কৰা আৰম্ভ কৰক। তাৰ পিছত সময় লওক আৰু সম্পূৰ্ণ প্ৰতিশ্ৰুতিৰে ইয়াৰ ওপৰত গভীৰভাৱে মনোনিৱেশ কৰক।

    বিষয়বোৰ পৰিষ্কাৰ নহ'লে সময় লওক
    যদি আপুনি কেতিয়াবা অনুভৱ কৰে যে আপুনি সিদ্ধান্ত এটাত আৱেগিকভাৱে দুৰ্বল হ'ব পাৰে, তেনেহ'লে আপুনি সেই সময়ত যিকোনো ধৰণৰ প্ৰতিক্ৰিয়া দিয়া পৰিহাৰ কৰা উচিত। যেতিয়াই সম্ভৱ হয়, কম্পিউটাৰৰ পৰা অলপ দূৰত্ব ৰাখিব আৰু ফোনটো কিছু সময়ৰ বাবে আঁতৰাই ৰাখিব। অলপ বিৰতি লওঁক আৰু যেতিয়া আপুনি অনুভৱ কৰে যে আপুনি এতিয়া অধিক স্পষ্টভাৱে ভাবিবলৈ সক্ষম হৈছে, আপুনি অধিক শান্ত হৈ পৰিছে, তাৰ পিছত এটা সিদ্ধান্তত উপনীত হ'ব।

    দুৰ্বল বিশ্লেষণ
    বহুসময়ত এনে হয় যে আমি যিমান অধিক তথ্য পাবলৈ ইচ্ছুক, সিদ্ধান্ত এটাত উপনীত হ'বলৈ আমাক সিমানে বেছি সময় লাগে। গতিকে কেৱল আপোনাৰ কামৰ বিষয়ে আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ তথ্য পোৱাৰ বিষয়ে চিন্তা কৰক। সিদ্ধান্ত লোৱাৰ বাবে এটা সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰাটোও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। তাৰ পিছত, সেই সময়সীমা বা ডেডলাইন মনত ৰাখিব আৰু আগবাঢ়ি যাব। যিমান দূৰ সম্ভৱ ডেডলাইন ভংগ কৰিব নালাগে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: