• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Magical Fruit : এনে এবিধ যাদুকৰী ফল যাক খাবও পাৰি আৰু যিহেৰে কাপোৰ ধুবও পাৰি

Magical Fruit : এনে এবিধ যাদুকৰী ফল যাক খাবও পাৰি আৰু যিহেৰে কাপোৰ ধুবও পাৰি

বেল

বেল

আমি নিশ্চয় বেল (Bael Fruit) কেতিয়াবা নহয় কেতিয়াবা খাইছোঁ। বেল চৰবত গ্ৰীষ্মকালত বহুত উপকাৰী। বেলৰ মুৰাব্বা অতি সুস্বাদু আৰু উপকাৰী। কিন্তু বেলৰ এনে কিছুমান ব্যৱহাৰ আছে যিবোৰ অতি আচৰিত

  • Share this:
আমাৰ সকলোৰে ঘৰৰ চাৰিওফালে বেলৰ গছ আছে। এই গছবোৰ আকাৰত সৰুৰ পৰা ডাঙৰো আছে। বেল (Bael Fruit) হৈছে দেশৰ আটাইতকৈ পুৰণি গছ আৰু ফলৰ ভিতৰত অন্যতম। যিটো কেৱল খাদ্যতেই ব্যৱহাৰ কৰা নহয়, ঔষধতো যথেষ্ট পৰিমাণে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ইয়াৰ গ্ৰহণ স্বাস্থ্যৰ বাবে বহুত ভাল বুলি কোৱা হয়। কিন্তু বেল ফলৰ বহুতো ব্যৱহাৰ আছে যিবোৰ অতি আচৰিত।

খাদ্যৰ পৰা লিকেজ ৰোধ কৰা, কাপোৰ ধোৱা আৰু পেইণ্টিঙলৈকে সকলোধৰণৰ কামত বেলৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। সৰ্বোপৰি, আয়ুৰ্বেদত বেল গছক আটাইতকৈ বেছি ৰোগনাশক গছ বুলিও গণ্য কৰা হয়।

যেতিয়া ভাৰতত ডিটাৰ্জেণ্ট আৰু কাপোৰ ধোৱা চাবোন নাছিল, কাপোৰ পৰিষ্কাৰ কৰিবলৈ ৰিথৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বহুতো বস্তু ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যিয়ে কেৱল কাপোৰবোৰ পৰিষ্কাৰ কৰাই নহয় কিন্তু সেইবোৰ পালিছো কৰিছিল। এইবোৰে ডিটাৰ্জেণ্টৰ দৰে কাপোৰ ধবও পাৰে আৰু উজ্জ্বলো কৰে।

কাপোৰ পৰিস্কাৰ কৰে

বেল ফলৰ মণ্ড কেৱল খাদ্য হিচাপেই নহয় ডিটাৰ্জেণ্ট হিচাপেও ব্যৱহাৰ কৰা হয়। বেলৰ মণ্ডৰে কাপোৰ ধুলে কাপোৰৰ লেতেৰাবোৰ আঁতৰি যায় আৰু ই জিলিকি উঠে।

লিকেজ প্ৰতিৰোধ কৰে

লিকেজ প্ৰতিৰোধ কৰাতো ই অতি উপযোগী। যেতিয়া ইয়াক চূণ প্লাষ্টাৰৰ সৈতে মিহলি কৰা হয় যি পানী ৰোধক হিচাপে কাম কৰে। ক'ৰবাত যদি পানী নিগৰি আছে আৰু বেল আৰু চূণৰ প্লাষ্টাৰ প্ৰয়োগ কৰা হয়  তেতিয়া পানীৰ টোপাল পৰা বন্ধ কৰে। সেইকাৰণে ইয়াক ঘৰৰ দেৱালত চিমেণ্টত মিহলি কৰা হয়।

চিত্ৰ সংৰক্ষণ কৰে

আপুনি কল্পনা কৰিব পাৰিবনে যে এই ফলটো দামী চিত্ৰবোৰ সংৰক্ষণ কৰাতো উপযোগী? প্ৰাচীন কালত চিত্ৰশিল্পীসকলে তেওঁলোকৰ চিত্ৰসমূহ সংৰক্ষণ কৰিবলৈ ইয়াক ব্যাপকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰিছিল। চিত্ৰকৰসকলে তেওঁলোকৰ জল ৰঙত বেল মিহলি কৰে, যি চিত্ৰবোৰত সুৰক্ষাতৰপ হিচাপে কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

বেলৰ আৰু অনেক উপকাৰিতা

বেল ফলত 'বিলভাইন' বা 'মাৰ্মেচোলিন' নামৰ এটা উপাদান থাকে। ইয়াৰ সতেজ পাতৰ সেউজীয়া তেল সোৱাদত তীক্ষ্ণ আৰু সুগন্ধি। পাতৰ ৰস হৈছে এক ঘাঁ আৰোগ্যকাৰী, বিষ উপশম কৰা, জ্বৰ, চৰ্দি আৰু শ্বাস-প্ৰশ্বাসৰ ৰোগ নিৰাময় কৰা আৰু প্ৰস্ৰাৱত শৰ্কৰা হ্ৰাস কৰাত অতি উপযোগী। ইয়াৰ বাকলি আৰু শিপা আঘাত, কফ, জ্বৰ, জৰায়ুৰ আঘাত, নাড়ীৰ অনিয়ম, হৃদৰোগ আদি আঁতৰাবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। সেয়েহে আয়ুৰ্বেদত ইয়াক যথেষ্ট গুৰুত্ব দিয়া হৈছে।
Published by:Manjumoni Borah
First published: