• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Wrong Map of India: প্ৰতিবাদৰ পিছতে U-Turn ! টুইটাৰে আঁতৰ কৰিলে ভাৰতৰ ভুল মানচিত্ৰ ! ভাৰতৰ ২ অংশক আঁতৰ কৰিছিল ভাৰতৰ পৰা...

Wrong Map of India: প্ৰতিবাদৰ পিছতে U-Turn ! টুইটাৰে আঁতৰ কৰিলে ভাৰতৰ ভুল মানচিত্ৰ ! ভাৰতৰ ২ অংশক আঁতৰ কৰিছিল ভাৰতৰ পৰা...

Wrong Map of India: টুইটাৰে (Twitter) ব্যাপক প্ৰতিবাদৰ পিছত ইয়াৰ মঞ্চৰ পৰা ভাৰতৰ ভুল মানচিত্ৰ (Wrong Map of India) আঁতৰাই দিছে।মানচিত্ৰত জম্মু আৰু কাশ্মীৰ (Jammu-Kashmir) আৰু লাডাখ (Ladakh) ভাৰতৰ পৰা পৃথকে দেখুওৱা হৈছিল। 

Wrong Map of India: টুইটাৰে (Twitter) ব্যাপক প্ৰতিবাদৰ পিছত ইয়াৰ মঞ্চৰ পৰা ভাৰতৰ ভুল মানচিত্ৰ (Wrong Map of India) আঁতৰাই দিছে।মানচিত্ৰত জম্মু আৰু কাশ্মীৰ (Jammu-Kashmir) আৰু লাডাখ (Ladakh) ভাৰতৰ পৰা পৃথকে দেখুওৱা হৈছিল। 

Wrong Map of India: টুইটাৰে (Twitter) ব্যাপক প্ৰতিবাদৰ পিছত ইয়াৰ মঞ্চৰ পৰা ভাৰতৰ ভুল মানচিত্ৰ (Wrong Map of India) আঁতৰাই দিছে।মানচিত্ৰত জম্মু আৰু কাশ্মীৰ (Jammu-Kashmir) আৰু লাডাখ (Ladakh) ভাৰতৰ পৰা পৃথকে দেখুওৱা হৈছিল। 

  • Share this:
ছ'চিয়েল নেটৱৰ্কিং ছাইট টুইটাৰে (Twitter) ব্যাপক প্ৰতিবাদৰ পিছত ইয়াৰ মঞ্চৰ পৰা ভাৰতৰ ভুল মানচিত্ৰ (Wrong Map of India) আঁতৰাই দিছে।মানচিত্ৰত জম্মু আৰু কাশ্মীৰ (Jammu-Kashmir) আৰু লাডাখ (Ladakh) ভাৰতৰ পৰা পৃথকে দেখুওৱা হৈছিল। মানচিত্ৰখনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ আৰম্ভ কৰিছিল। টুইটাৰৰ বিৰুদ্ধে কঠোৰ ব্যৱস্থা গ্ৰহণৰ দাবী আছিল। টুইটাৰে এতিয়া ইয়াক প্লেটফৰ্মৰ পৰা আঁতৰাই দিছে। ঘটনাটো এনে এটা সময়ত পোহৰলৈ আহিছিল যেতিয়া ভাৰত চৰকাৰ আৰু টুইটাৰৰ মাজত কিছুমান বিষয়ত উত্তপ্ত বাৰ্তালাপ হৈছে।

জৰিমনা আৰোপ কৰিব পাৰে, বিষয়াসকলক কাৰাগাৰ লৈ যাব পাৰে
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দেশৰ ভুল মানচিত্ৰ দেখুওৱাৰ ক্ষেত্ৰত টুইটাৰত কঠোৰ ব্যৱস্থা ল'ব পাৰে। সূত্ৰ অনুসৰি, টুইটাৰত জৰিমনাও আৰোপ কৰা হ'ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও, টুইটাৰ বিষয়াসকলক কাৰাগাৰৰ ধাৰা ৬৯এ আৰু আইটি নিয়মৰ অধীনত ৭ বছৰলৈকে অৱৰোধ কৰিব পাৰি। ইয়াৰ আগতেও, টুইটাৰক এবাৰ দেশৰ ভুল মানচিত্ৰ দেখুৱাবলৈ সতৰ্ক কৰি দিয়া হৈছিল। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৈছিল যে এইটো দেশৰ সাৰ্বভৌমত্ব আৰু অখণ্ডতাৰ বিষয়। চৰকাৰে তেতিয়া টুইটাৰক ভাৰতৰ পৰিৱৰ্তে জম্মু আৰু কাশ্মীৰ আৰু লেহক চীনৰ অংশ হিচাপে দেখুওৱাৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰি দিছিল।

ভাৰতীয় আইনৰ প্ৰতি টুইটাৰৰ মনোভাৱ অতি বেয়া
টুইটাৰেও ভাৰতীয় আইন পালনৰ প্ৰতি বেয়া মনোভাৱ দেখুৱাইছে। টুইটাৰে ভাৰতৰ তথ্য প্ৰযুক্তি আইন অনুসৰণ কৰা নাছিল। আনহাতে, যেতিয়া সংসদীয় সমিতিৰ সদস্যসকলে তেওঁৰ প্ৰতিনিধিক এই সন্দৰ্ভত প্ৰশ্ন কৰিছিল, তেওঁ কৈছিল যে তেওঁ কোম্পানীটোৱে নিৰ্ধাৰণ কৰা নিয়মবোৰ অনুসৰণ কৰিছিল। এই সন্দৰ্ভত, সমিতিয়ে স্পষ্ট কৰি দিছিল যে যদি টুইটাৰে ভাৰতত ব্যৱসায় কৰিব বিচাৰে, তেন্তে ভাৰতীয় আইন অনুসৰণ কৰিব লাগিব। ভাৰতত তথ্য প্ৰযুক্তি আইন ২৬ মে'ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হয়, যাৰ অধীনত ইণ্টাৰনেট মিডিয়া চলাই থকা প্ৰতিটো কোম্পানীয়ে ভাৰতত কিছুমান বিষয়া নিয়োগ কৰিব লাগিব। টুইটাৰৰ বাহিৰে প্ৰায় সকলো কোম্পানীয়ে এনে ধৰণৰ নিযুক্তি দিছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: