মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»ৰাজপথত নহয়, এতিয়া আপুনি আকাশত চলাব পাৰিব গাড়ী, ভাৰতত শীঘ্ৰেই আৰম্ভ হ'ব হাইব্ৰীড ফ্লায়িং ট্ৰান্সপ’ৰ্ট সেৱা

ৰাজপথত নহয়, এতিয়া আপুনি আকাশত চলাব পাৰিব গাড়ী, ভাৰতত শীঘ্ৰেই আৰম্ভ হ'ব হাইব্ৰীড ফ্লায়িং ট্ৰান্সপ’ৰ্ট সেৱা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:September 21, 2021, 8:32 AM IST
ৰাজপথত নহয়, এতিয়া আপুনি আকাশত চলাব পাৰিব গাড়ী, ভাৰতত শীঘ্ৰেই আৰম্ভ হ'ব হাইব্ৰীড ফ্লায়িং ট্ৰান্সপ’ৰ্ট সেৱা
 এই গাড়ীখন তৈয়াৰ কৰা কোম্পানীটোক টেৰাফুজিয়া ট্ৰেঞ্জিচন কোম্পানী বুলি জনা যায়।

 এই গাড়ীখন তৈয়াৰ কৰা কোম্পানীটোক টেৰাফুজিয়া ট্ৰেঞ্জিচন কোম্পানী বুলি জনা যায়।

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 21, 2021, 8:32 AM IST
  • Share this:
অসামৰিক বিমান পৰিবহণ মন্ত্ৰী জ্যোতিৰাদিত্য সিন্ধিয়াই কয় যে দেশত শীঘ্ৰেই প্ৰথম হাইব্ৰিড ফ্লাইং কাৰ মুকলি কৰা হ'ব। জ্যোতিৰাদিত্য সিন্ধিয়াই কয় যে "বিনাতা এৰোমোবিলিটি (ভিনাটা এৰোমোবিলিটি)ৰ যুৱ দলে নিৰ্মাণ কৰা এছিয়াৰ প্ৰথম হাইব্ৰীড ফ্লাইং কাৰৰ ধাৰণা মডেলে ভাৰতলৈ কঢ়িয়াই আনিছে আশাৰ বতৰা।"

অসামৰিক বিমান পৰিবহণ মন্ত্ৰী জ্যোতিৰাদিত্য সিন্ধিয়াই লগতে কয় যে এই উৰণীয়া গাড়ী পিছত ৰাইজৰ সুবিধাৰ্থে কাৰ্গো পৰিবহণৰ লগতে চিকিৎসা সম্বন্ধীয় জৰুৰীকালীন সেৱা প্ৰদানৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ ফেডাৰেল এভিয়েচন এডমিনিষ্ট্ৰেশ্যনে (এফ.এ.এ.) ফেব্ৰুৱাৰীত আকাশত 10,000 ফুট উচ্চতালৈকে উৰিব পৰা এখন গাড়ী অনুমোদন জনাইছিল।

এই গাড়ীখন তৈয়াৰ কৰা কোম্পানীটোক টেৰাফুজিয়া ট্ৰেঞ্জিচন কোম্পানী বুলি জনা যায়। তেওঁলোকৰ মতে, গাড়ীখন মাটিত চলিব পাৰে আৰু লগতে বতাহত উৰিব পাৰে। কোম্পানীটোৱে বিভিন্ন ধৰণৰ উৰণীয়া গাড়ী প্ৰস্তুত কৰিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ পৰিবহণ বিভাগৰ অধীনত থকা ফেডাৰেল এভিয়েচন এডমিনিষ্ট্ৰেচনে ইতিমধ্যে পাইলট আৰু ফ্লায়িং স্কুলসমূহক টেৰাফুজিয়া ট্ৰেঞ্জিচনৰ দ্বাৰা নিৰ্মিত বাহনখন উৰাবলৈ অনুমতি দিছে। অৱশ্যে ৰাজপথত উৰাৰ অনুমতি পাবলৈ আৰু এবছৰ সময়ৰ প্ৰয়োজন হ'ব পাৰে।

প্ৰকৃততে, গাড়ীখন মুকলি কৰাৰ আগতে কোম্পানীটোৱে পথ সুৰক্ষা নিয়মবোৰ পালন কৰাৰ ৰূপৰেখা প্ৰস্তুত কৰিব লাগিব। এই আধুনিক হাইব্ৰীড গাড়ীখন চলাই থকা চালকসকলে উৰণৰ সৈতে এক মিনিটতকৈও কম সময়ৰ ভিতৰত সৰু বিমানবন্দৰ বা ঘাইপথত অৱতৰণ কৰিব পাৰিব। কোম্পানীটোৱে আশা কৰে যে এই গাড়ীখনক ২০২২ চনত উৎপাদন আৰু সাধাৰণ ব্যৱহাৰৰ অনুমতি দিব পাৰিব। অৱশ্যে, এই গাড়ীখন চলাব বিচৰাসকলৰ বাবে ড্ৰাইভিং লাইচেঞ্চৰ সৈতে ক্ৰীড়া পাইলট প্ৰমাণপত্ৰ থকাটো বাধ্যতামূলক হ'ব।
টেৰাফুজিয়াৰ গাড়ীখন ১০০টা ঘোঁৰাৰ দৰে শক্তিশালী। ইয়াত ১০,০০০ ফুট উচ্চতালৈকে উৰিব পৰা ১৬০ কিলোমিটাৰ একেৰাহে চলিব পৰা ৯১২ আইএছ সমৰ্থনযুক্ত ইঞ্জিন থাকিব। প্ৰতিঘণ্টাত সৰ্বোচ্চ বেগ প্ৰায় ৬৪৪ কিলোমিটাৰ। গাড়ীখন ওপৰলৈ উৰিবলৈ ইয়াত এটা হাইব্ৰীড বৈদ্যুতিক মটৰ সংযুক্ত কৰা আছে। এই গাড়ীখনত  চাৰিজন লোকে যাত্ৰা কৰিব পাৰিব। এই গাড়ীখন সম্পূৰ্ণৰূপে কম্পিউটাৰাইজকৰা হৈছে যাৰ দ্বাৰা ক'ত অৱতৰণ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে তথ্য পোৱা যাব। এই গাড়ীবোৰ বেয়া বতৰ আৰু সীমিত আকাশসীমাৰ পৰা বিমান যাতায়াত সুৰক্ষিত কৰিবলৈ সক্ষম।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: September 21, 2021, 8:32 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি