মহাকাশত সেউজীয়া সপোন! NASAৰ মহাকাশচাৰীয়ে সফলভাৱে মহাকাশত উৎপাদন কৰিলে দুবিধ উদ্ভিদ...

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 29, 2021, 11:28 AM IST
মহাকাশত সেউজীয়া সপোন! NASAৰ মহাকাশচাৰীয়ে সফলভাৱে মহাকাশত উৎপাদন কৰিলে দুবিধ উদ্ভিদ...
Image by NASA.

কেনেডি মহাকাশ কেন্দ্ৰই এই বছৰৰ শেষৰ ফালে মহাকাশ কেন্দ্ৰলৈ জালুকৰ বীজ প্ৰেৰণ কৰিব। জালুকৰ বীজবোৰ SpaceXৰ ২২ তম বাণিজ্যিক পুনৰ যোগান সেৱা অভিযানত পঠিওৱা হ’ব আৰু উন্নত উদ্ভিদ বাসস্থানত বৃদ্ধি হ'ব।

  • Share this:
নাছাৰ অভিযান ৬৪ (NASA’s Expedition 64 )ৰ সদস্য মাইকেল হপকিন্সে (Michael Hopkins) মহাকাশত দুবিধ শস্য উৎপাদন কৰিছে - 'অমৰা' সৰিয়হ (‘Amara’ mustard), আৰু আগতে খেতি কৰা শস্য, 'এক্সট্ৰা ডৱাৰ্ফ' পাক চোই (‘Extra Dwarf’ pak choi)। এইবোৰ ৬৪ দিনৰ বাবে খেতি কৰা হৈছিল, ষ্টেচনত গজা আটাইতকৈ দীঘল শাক, আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থাই কৈছিল। পাক চোই ইমান দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে বাঢ়িছিল যে ই ইয়াৰ প্ৰজনন চক্ৰৰ অংশ হিচাপে ফুলিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। চিহ্নটো গ্ৰহণৰ ক্ষেত্ৰত হপকিন্সৰ প্ৰচেষ্টাত উদ্ভিদৰ ফুলৰ পৰাগ-সংযোগৰ বাবে এডাল সৰু পেইণ্টব্ৰাছ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল।

চাৰিবিধ উদ্ভিদৰ পৰীক্ষা-নিৰীক্ষাৰ ওপৰত মহাকাশ শস্য উৎপাদন প্ৰকল্পৰ বিজ্ঞানী আৰু বিজ্ঞানৰ নেতৃত্ব তৈয়াৰ কৰা মেট ৰোমিনে (Matt Romeyn) মঙলবাৰে এক বিবৃতিত কয়, "মই আচৰিত হোৱা নাছিলো যে তেওঁ উদ্ভিদবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে পৰাগ হোৱাটো নিশ্চিত কৰিবলৈ এই পথটো বাছনি কৰিছিলো কিয়নো তেওঁ সদায়েই জড়িত থাকিব বিচাৰিছিল।"
তেওঁ লগতে কয়, "তেওঁ পেইণ্টব্ৰাছ ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত, আমি উচ্চ বীজ উৎপাদনৰ হাৰ দেখিছিলো।"

হপকিন্সে পাক চোই ছাইড ডিশ্ব হিচাপে খাইছিল, পাতবোৰ খালী টৰ্টিলা পেকেজত মেৰিনেট কৰা হৈছিল। তেওঁ চয়া চছ আৰু নহৰু যোগ দিছিল, আৰু ইয়াক ২০ৰ পৰা ৩০ মিনিটৰ বাবে এটা সৰু ফুড ৱাৰ্মাৰত ৰাখিছিল, নাছাই এটা পোষ্টত শ্বেয়াৰ কৰিছিল।
চিকেন, চয়া চছ আৰু বালচেমিক ভিনেগাৰৰ দৰে উপাদান যোগ দি অমৰা সৰিয়হ "lettuce wrapৰ দৰে" উপভোগ কৰি আহিছে," হপকিন্সে বৰ্ণনা কৰি কয়।
মহাকাশত উৎপন্ন হোৱা অমৰা সৰিয়হৰ নমুনা লোৱাৰ পিছত তেওঁ পৰীক্ষাটোত লিখিছিল, "সুস্বাদু, লগতে গাঁথনি বা ক্ৰাঞ্চ।"

যদিও মহাকাশচাৰীসকলৰ পূৰ্ব-পেকেট যুক্ত খাদ্যই বিভিন্নতা আৰু পুষ্টি প্ৰদান কৰে, সতেজ শস্যই এক আকৰ্ষণীয় সংযোজন প্ৰদান কৰে। হপকিন্সে কৈছিল যে উদ্ভিদবোৰ বহুত প্ৰশংসিত "পৃথিৱীৰ সৈতে সংযোগ" আছিল আৰু সেই সংযোগটো হৈছে তেওঁ তেওঁৰ ব্যক্তিগত সময়ক মহাকাশৰ মালি হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰাৰ এটা কাৰণ।

পৰীক্ষাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ কিয়নো ফলৰ শস্যৰ পৰাগ-সংযোগ প্ৰয়োজন হয়, আৰু কৰ্মচাৰীসকলে বুজিব লাগিব যে প্ৰক্ৰিয়াটোৱে মাইক্ৰ'গ্ৰেভিটিত কেনেদৰে কাম কৰে আৰু অৱশেষত, মাধ্যাকৰ্ষণ হ্ৰাস কৰে।

Plant Habitat-04 পৰীক্ষাৰ অংশ হিচাপে, কেনেডি মহাকাশ কেন্দ্ৰই এই বছৰৰ শেষৰ ফালে মহাকাশ কেন্দ্ৰলৈ জালুকৰ বীজ প্ৰেৰণ কৰিব। জালুকৰ বীজবোৰ SpaceXৰ ২২ তম বাণিজ্যিক পুনৰ যোগান সেৱা অভিযানত পঠিওৱা হ’ব আৰু উন্নত উদ্ভিদ বাসস্থানত বৃদ্ধি হ'ব। নাছাই কৈছিল যে অহা বছৰ ভেজিৰ বাবে বামুণ বিলাহীৰ সৈতে এটা VEG-05 পৰীক্ষাৰ পৰিকল্পনা কৰা হৈছে।
Published by: Kokil Sarma
First published: April 29, 2021, 11:28 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি