• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • আকোৰগোজ Twitter ! গুগল, ফেচবুক, হোৱাটছএপে মানি লোৱা নিয়মত কিয় সন্মত হোৱা নাই টুইটাৰ ?

আকোৰগোজ Twitter ! গুগল, ফেচবুক, হোৱাটছএপে মানি লোৱা নিয়মত কিয় সন্মত হোৱা নাই টুইটাৰ ?

কেন্দ্ৰীয় তথ্য-প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ নতুন নিৰ্দেশনাৰ প্ৰতি যেন কোনো ভ্ৰূক্ষেপ নাই টুইটাৰৰ । নতুন ডিজিটেল নিয়মৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ত ভাৰতৰ প্ৰায়বোৰ বৃহৎ ছ'চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীয়ে বিৱৰণ দাখিল কৰাৰ বিপৰীতে এতিয়াও এইক্ষেত্ৰত আশাব্যঞ্জক সঁহাৰি দিয়া নাই টুইটাৰে ।

কেন্দ্ৰীয় তথ্য-প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ নতুন নিৰ্দেশনাৰ প্ৰতি যেন কোনো ভ্ৰূক্ষেপ নাই টুইটাৰৰ । নতুন ডিজিটেল নিয়মৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ত ভাৰতৰ প্ৰায়বোৰ বৃহৎ ছ'চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীয়ে বিৱৰণ দাখিল কৰাৰ বিপৰীতে এতিয়াও এইক্ষেত্ৰত আশাব্যঞ্জক সঁহাৰি দিয়া নাই টুইটাৰে ।

কেন্দ্ৰীয় তথ্য-প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ নতুন নিৰ্দেশনাৰ প্ৰতি যেন কোনো ভ্ৰূক্ষেপ নাই টুইটাৰৰ । নতুন ডিজিটেল নিয়মৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ত ভাৰতৰ প্ৰায়বোৰ বৃহৎ ছ'চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীয়ে বিৱৰণ দাখিল কৰাৰ বিপৰীতে এতিয়াও এইক্ষেত্ৰত আশাব্যঞ্জক সঁহাৰি দিয়া নাই টুইটাৰে ।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় তথ্য-প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ নতুন নিৰ্দেশনাৰ প্ৰতি যেন কোনো ভ্ৰূক্ষেপ নাই টুইটাৰৰ । নতুন ডিজিটেল নিয়মৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ত ভাৰতৰ প্ৰায়বোৰ বৃহৎ ছ'চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীয়ে বিৱৰণ দাখিল কৰাৰ বিপৰীতে এতিয়াও এইক্ষেত্ৰত আশাব্যঞ্জক সঁহাৰি দিয়া নাই টুইটাৰে ।

গুগল, ফেচবুক আৰু হোৱাটছএপৰ দৰে বৃহৎ বৃহৎ ছ'চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীসমূহে নতুন ডিজিটেল নিয়মৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি তথ্য-প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ত দাখিল কৰিছে বিৱৰণ, কিন্তু টুইটাৰে এতিয়াও এই নিয়ম অনুসৰণ কৰা নাই। টুইটাৰে তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়লৈ মুখ্য অনুপালন বিষয়াৰ বিৱৰণ প্ৰেৰণ কৰা নাই, আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ'ল, চৰকাৰ আৰু টুইটাৰৰ মাজত মৌখিক বিবাদ গভীৰ হৈ আহিছে।

তথ্য প্ৰযুক্তিৰ নিয়ম অনুসৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ ছ'চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মৰ এই মনোনীত বিষয়াসকল কোম্পানীৰ কৰ্মচাৰী আৰু ভাৰতৰ আৱাসী হ'ব লাগিব বুলি তেওঁলোকে আঙুলিয়াই দিছিল। ইফালে, বেছিভাগ বৃহৎ ছ'চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মে নতুন নিয়মৰ অধীনত মুখ্য অনুপালন বিষয়া, নোডেল যোগাযোগ ব্যক্তি আৰু অভিযোগ বিষয়াৰ বিৱৰণ মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে ভাগ বতৰা কৰিছে। গুগল, ফেচবুক, হোৱাটছএপ, কো, শ্বেয়াৰচেট, টেলিগ্ৰাম আৰু লিংকডইনকে ধৰি গুৰুত্বপূৰ্ণ ছ'চিয়েল মিডিয়া মধ্যস্থতাকাৰীসকলে এই সপ্তাহৰ আৰম্ভণিতে কাৰ্যকৰী হোৱা তথ্য প্ৰযুক্তিৰ নিয়মৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুসৰি মন্ত্ৰালয়ৰ সৈতে বিৱৰণ ভাগ বতৰা কৰিছে। অৱশ্যে, টুইটাৰে এতিয়ালৈকে তথ্য প্ৰযুক্তিৰ নিয়ম পালন কৰা নাই বুলি উল্লেখ কৰিছে।

বৃহস্পতিবাৰে চৰকাৰৰ এক শক্তিশালী সঁহাৰিৰ পিছত, টুইটাৰে ভাৰতৰ এখন আইন প্ৰতিষ্ঠানত কাম কৰা এজন অধিবক্তাক তেওঁলোকৰ নোডেল যোগাযোগ ব্যক্তি আৰু অভিযোগ বিষয়া হিচাপে প্ৰেৰণ কৰে।

টুইটাৰে শাসনাধিষ্ঠিত বিজেপি নেতাসকলৰ দ্বাৰা ক'ভিডৰ ওপৰত চৰকাৰক লক্ষ্য কৰি লোৱা এক কথিত ৰণনীতি দস্তাবেজৰ ওপৰত কেইবাটাও টুইট চিহ্নিত কৰিছিল, য'ত 'মেনিপুলেটেড মিডিয়া' আছিল, যাৰ ফলত সোমবাৰে পলমকৈ আৰক্ষীয়ে ইয়াৰ কাৰ্যালয়সমূহ পৰিদৰ্শন কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল। টুইটাৰে কৈছিল যে ই এক গুৰুত্বপূৰ্ণ বজাৰ হিচাপে ভাৰতৰ প্ৰতি প্ৰতিশ্ৰুতিবদ্ধ, কিন্তু নতুন তথ্য প্ৰযুক্তি নিয়ম আৰু নিয়মাৱলীক সমালোচনা কৰি য'ত কোৱা হৈছে "বিনামূল্যে, মুক্ত ৰাজহুৱা কথোপকথনত বাধা দিয়ক।"

চৰকাৰে কথিত ভাবুকি আৰু বাক স্বাধীনতাৰ প্ৰতি ভাবুকিৰ ওপৰত টুইটাৰৰ মন্তব্যক তীব্ৰ সমালোচনা কৰে আৰু কঠোৰ ভাষাৰে কয় যে মাইক্ৰ'ব্লগিং প্লেটফৰ্মে ইয়াৰ কাৰ্যকলাপ আৰু ইচ্ছাকৃতভাৱে অবাধ্যতাৰ জৰিয়তে ভাৰতৰ আইনব্যৱস্থাক দূৰ্বল কৰিব বিচাৰিছে। নতুন নিয়মৰ অধীনত, ফেচবুক, হোৱাটছএপ আৰু টুইটাৰৰ দৰে ছ'চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীবোৰক ফ্লেগ কৰা বাৰ্তাৰ প্ৰৱৰ্তক চিনাক্ত কৰাৰ লগতে এজন মুখ্য অনুপালন বিষয়া, নোডেল যোগাযোগ ব্যক্তি আৰু আৱাসিক অভিযোগ বিষয়া নিযুক্ত কৰাকে ধৰি অতিৰিক্ত যথাযথ নিয়োগ কৰিবলৈ কোৱা হৈছে।

কেন্দ্ৰই কৈছে যে নতুন নিয়মবোৰ প্লেটফৰ্মৰ অপব্যৱহাৰ আৰু অপব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰিবলৈ আৰু ব্যৱহাৰকাৰীসকলক অভিযোগ নিষ্পত্তিৰ বাবে এক শক্তিশালী মঞ্চ প্ৰদান কৰাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে। নিয়ম অনুসৰণ নকৰিলে এই প্লেটফৰ্মবোৰে তেওঁলোকৰ মধ্যস্থতাকাৰীৰ স্থিতি হেৰুৱাব যি তেওঁলোকক তেওঁলোকৰ দ্বাৰা আয়োজিত যিকোনো তৃতীয় পক্ষৰ তথ্যতকৈ দায়বদ্ধতাৰ পৰা মুক্তি প্ৰদান কৰে। অৰ্থাৎ, অভিযোগৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁলোক অপৰাধমূলক পদক্ষেপৰ বাবে দায়বদ্ধ হ'ব পাৰে।

২৬ মে'ত নতুন নিয়মবোৰ কাৰ্যকৰী হোৱাৰ পিছত, তথ্য প্ৰযুক্তি মন্ত্ৰালয়ে গুৰুত্বপূৰ্ণ ছ'চিয়েল মিডিয়া কোম্পানীবোৰৰ ওপৰত চাপ বৃদ্ধি কৰিছিল, তেওঁলোকক তাৎক্ষণিকভাৱে অনুপালনৰ প্ৰতিবেদন দিবলৈ আৰু নিযুক্ত তিনিজন গুৰুত্বপূৰ্ণ বিষয়াৰ বিৱৰণ প্ৰদান কৰিবলৈ কৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: