• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Appleৰ পিছত এতিয়া Googleএ ডাটা গোপনীয়তাৰ দিশত লৈছে গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ

Appleৰ পিছত এতিয়া Googleএ ডাটা গোপনীয়তাৰ দিশত লৈছে গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ

Googleএ ডাটা গোপনীয়তাৰ ওপৰত এক নতুন নীতি প্ৰস্তুত কৰিছে যাৰ অধীনত ডেভেলপাৰসকলে এতিয়া Play Storeত উল্লেখ কৰিব লাগিব যে তেওঁলোকে এপৰ পৰা ব্যৱহাৰকাৰীৰ কোনবোৰ ডাটা সংগ্ৰহ আৰু জমা কৰিছে আৰু এই ডাটা ক'ত ব্যৱহাৰ কৰিব।

Googleএ ডাটা গোপনীয়তাৰ ওপৰত এক নতুন নীতি প্ৰস্তুত কৰিছে যাৰ অধীনত ডেভেলপাৰসকলে এতিয়া Play Storeত উল্লেখ কৰিব লাগিব যে তেওঁলোকে এপৰ পৰা ব্যৱহাৰকাৰীৰ কোনবোৰ ডাটা সংগ্ৰহ আৰু জমা কৰিছে আৰু এই ডাটা ক'ত ব্যৱহাৰ কৰিব।

Googleএ ডাটা গোপনীয়তাৰ ওপৰত এক নতুন নীতি প্ৰস্তুত কৰিছে যাৰ অধীনত ডেভেলপাৰসকলে এতিয়া Play Storeত উল্লেখ কৰিব লাগিব যে তেওঁলোকে এপৰ পৰা ব্যৱহাৰকাৰীৰ কোনবোৰ ডাটা সংগ্ৰহ আৰু জমা কৰিছে আৰু এই ডাটা ক'ত ব্যৱহাৰ কৰিব।

  • Share this:
শেহতীয়াকৈ, Appleএ ইয়াৰ আপডেট iOS 14.5ত, ডাটা গোপনীয়তা (Data Privacy) সন্দৰ্ভত এক ডাঙৰ আপডেট মুকলি কৰিছিল য’ত ফেচবুককে ধৰি আন সকলো এপ ব্যৱহাৰকাৰীৰ ডাটা ব্যৱহাৰ কৰাৰ আগতে তেওঁলোকৰ পৰা অনুমতিৰ প্ৰয়োজন হৈছিল। এতিয়া Googleএ ডাটা গোপনীয়তাৰ দিশত এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ লৈছে। গুগলে ডাটা গোপনীয়তাৰ ওপৰত এক নতুন নীতি প্ৰস্তুত কৰিছে যাৰ অধীনত ডেভেলপাৰসকলে এতিয়া প্লে ষ্টোৰ (Play Store)ত উল্লেখ কৰিব লাগিব যে তেওঁলোকে এপৰ পৰা ব্যৱহাৰকাৰীৰ কোনবোৰ ডাটা সংগ্ৰহ (Data Collect) আৰু জমা (Store) কৰিছে আৰু এই ডাটা ক'ত ব্যৱহাৰ কৰিব সেইটো জনাব লাগিব।

অহা বছৰৰ পৰা উপলব্ধ হ'ব বিকল্প
এটা ব্লকপোষ্টে কয় যে গুগলে চলিত বছৰৰ থাৰ্ড কোৱাৰ্টাৰত এপৰ গোপনীয়তা নীতিৰ ওপৰত বিতং নিৰ্দেশনাৰ সৈতে নতুন আঁচনিৰ প্ৰয়োজনীয়তা আৰু সম্পদ শ্বেয়াৰ কৰিব, আৰু ডেভেলপাৰসকলে ২০২১ চনৰ শেষৰফালে Google Play কনচ’লত তথ্য ঘোষণা কৰা আৰম্ভ কৰিব পাৰে। ব্যৱহাৰকাৰীসকলে ২০২২ চনৰ প্ৰথম তিনিমাহৰ ভিতৰত ইয়াৰ শাখাটো চাবলৈ সক্ষম হ'ব, ছমাহৰ ভিতৰত নতুন এপটোৰ দাখিল আৰু এপ আপডেটত এই সকলো তথ্য লাভ কৰিব।

গুগল এপসমূহো অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হ'ব
গুগলৰ প্ৰডাকচন ভাইচ-প্ৰেচিডেণ্ট (এণ্ড্ৰইড সুৰক্ষা আৰু গোপনীয়তা) চুজেন ফ্ৰেয়ে কয় যে আমি গুগল প্লে সুৰক্ষিত ৰখাৰ বাবে ডেভেলপাৰসকলৰ সৈতে ঘনিষ্ঠভাৱে কাম কৰোঁ। প্লে ষ্টোৰ হৈছে শেহতীয়া এণ্ড্ৰইড এপৰ আনন্দ লোৱাৰ বাবে লাখ লাখ লোকৰ বাবে এক সুৰক্ষিত, নিৰ্ভৰযোগ্য স্থান। আজি আমি আগন্তুক সুৰক্ষা শাখাটো ঘোষণা কৰিছো যিটো গুগল প্লেত থাকিব আৰু মানুহে বুজিবলৈ সক্ষম হ’ব যে এপৰ জৰিয়তে সংগ্ৰহ কৰা তেওঁলোকৰ ডাটা তেওঁলোকৰ লগত শ্বেয়াৰ কৰা হ'ব। গুগল প্লেৰ সকলো এপ য'ত গুগলৰ নিজা এপো আছে এই সকলোৰে বাবে এই নীতি প্ৰযোজ্য হ’ব।

কি ডাটা সংগ্ৰহ কৰিছে জনাব লাগিব
তেওঁ কৈছিল যে অন্যান্য বস্তুৰ লগতে আমি ডেভেলপাৰসকলে কেনেধৰণৰ তথ্য সংগ্ৰহ আৰু জমা কৰিছে সেইয়া শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ ক’ম। সাম্ভাব্য বিকল্প থকা উদাহৰণবোৰে আনুমানিক বা সঠিক ক'ব য'ত অৱস্থান, কণ্টেক্ট, ব্যক্তিগত তথ্য (যেনে নাম, ইমেইল, ঠিকনা) ফটো আৰু ভিডিঅ', অডিঅ' ফাইল অন্তৰ্ভুক্ত থাকে। গুগলে কৈছিল যে ডেভেলপাৰসকলে নীতি উলংঘন কৰিলে ইয়াক ঠিক কৰিব লাগিব। যিসকলে ইয়াক গ্ৰহণ নকৰে তেওঁলোকৰ বিৰুদ্ধে ব্যৱস্থা লোৱা হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published: