உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • ৩ জন মহাকাশচাৰীক ৯০ দিনৰ বাবে মহাকাশলৈ প্ৰেৰণ ! কি উদ্দেশ্যত চীনে মহাকাশলৈ পঠিয়ালে ৩ মহাকাশচাৰীক ?

    ৩ জন মহাকাশচাৰীক ৯০ দিনৰ বাবে মহাকাশলৈ প্ৰেৰণ ! কি উদ্দেশ্যত চীনে মহাকাশলৈ পঠিয়ালে ৩ মহাকাশচাৰীক ?

    Pic- Reuters

    Pic- Reuters

    চীনে (China) বৃহস্পতিবাৰে তিনিজন মহাকাশচাৰীক (Astronauts) ইয়াৰ নিৰ্মাণাধীন মহাকাশ কেন্দ্ৰলৈ (China Space Station) প্ৰেৰণ কৰে য'ত তেওঁলোকে তিনি মাহ থাকিব।

    • Share this:
    চীনে (China) বৃহস্পতিবাৰে তিনিজন মহাকাশচাৰীক (Astronauts) ইয়াৰ নিৰ্মাণাধীন মহাকাশ কেন্দ্ৰলৈ (China Space Station) প্ৰেৰণ কৰে য'ত তেওঁলোকে তিনি মাহ থাকিব। মানুহক মহাকাশলৈ পঠোৱাটো পাঁচ বছৰৰ ভিতৰত চীনৰ প্ৰথম অভিযান। মহাকাশচাৰীসকল মহাকাশযান শেনঝৌ-১২ত আছে, যিটো উত্তৰ-পশ্চিম জিয়ুকৱান উৎক্ষেপণ কেন্দ্ৰৰ পৰা পুৱা ৯.২২ বজাৰ পিছত উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল।

    বাহনখন লং মাৰ্চ-২এফ ৰকেটৰ দ্বাৰা উৎক্ষেপণ কৰা হৈছিল। এই তিনিজন যাত্ৰী হৈছে নি হাছেং, লিউ বমিং আৰু টাং হংবো। মহাকাশ কেন্দ্ৰ নিৰ্মাণৰ সময়ত মহাকাশচাৰী কঢ়িয়াই নিয়া এইটো প্ৰথম চীনা অভিযান। চীনা মহাকাশ কেন্দ্ৰটো অহা বছৰৰ ভিতৰত সাজু হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে।

    জিউকৱান উৎক্ষেপণ কেন্দ্ৰৰ সঞ্চালক ঝাং ঝিফেনে জনাইছে যে বেইজিং এৰোস্পেচ কণ্ট্ৰোল চেণ্টাৰৰ সূচনা অনুসৰি লং মাৰ্চ ২এফ ৰকেটটোৱে শেনঝৌ-১২ মহাকাশ কেন্দ্ৰক পূৰ্ব নিৰ্ধাৰিত মহাকাশ কক্ষপথলৈ প্ৰেৰণ কৰিছে। মহাকাশযানখনৰ সৌৰ পেনেলবোৰ ভালদৰে খুলিছে। আমি ক'ব পাৰোঁ যে এই অভিযান সম্পূৰ্ণৰূপে সফল।

    অহা মাহৰ ১০০ তম বৰ্ষত দেশৰ শাসনাধিষ্ঠ কমিউনিষ্ট পাৰ্টি অৱ চাইনা (চিপিচি)ৰ উদযাপনৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি এই অভিযানটো সম্পন্ন কৰা হৈছে। চীন মানৱ মহাকাশ অভিযান্ত্ৰিক কাৰ্যালয়ৰ সঞ্চালক য়াং লিৱেই কৈছিল যে মহাকাশচাৰীসকল তিনি মাহৰ বাবে মহাকাশত থাকিব আৰু মেৰামতি আৰু তত্বাৱধান কৰিব।

    এই মহাকাশ কেন্দ্ৰটোৱে আকাশৰ পৰা চীনলৈ বিশ্বক নিৰীক্ষণ কৰিব আৰু বৃদ্ধ আন্তৰ্জাতিক মহাকাশ কেন্দ্ৰৰ (আইএছএছ) দ্বাৰা প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰা হ'ব। আইএছএছ হৈছে নাছা (আমেৰিকা যুক্তৰাজ্য), ৰোচকোমোচ (ৰাছিয়া), জাক্সা (জাপান), ইএছএ (ইউৰোপ) আৰু চিএছএ (কানাডা)ৰ প্ৰকল্প।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: