মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Top5 Car: মাৰুতিয়ে গাড়ী বিক্ৰীৰ ক্ষেত্ৰত দখল কৰিলে শীৰ্ষস্থান, আহকচোন জানি লও কি কোম্পানীৰ কোনখন গাড়ী চলিত বৰ্ষত কিমান বিক্ৰী হ'ল ?

Top5 Car: মাৰুতিয়ে গাড়ী বিক্ৰীৰ ক্ষেত্ৰত দখল কৰিলে শীৰ্ষস্থান, আহকচোন জানি লও কি কোম্পানীৰ কোনখন গাড়ী চলিত বৰ্ষত কিমান বিক্ৰী হ'ল ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:July 10, 2021, 12:00 AM IST
Top5 Car: মাৰুতিয়ে গাড়ী বিক্ৰীৰ ক্ষেত্ৰত দখল কৰিলে শীৰ্ষস্থান, আহকচোন জানি লও কি কোম্পানীৰ কোনখন গাড়ী চলিত বৰ্ষত কিমান বিক্ৰী হ'ল ?
মাৰুতিয়ে ২০২১ চনৰ প্ৰথমাৰ্ধত শীৰ্ষ ৫ তালিকাৰ শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে। হুণ্ডাই ক্ৰেতাই মাৰুতি চুজুকি ভিটাৰা ব্ৰেজাক অতিক্ৰম কৰি ৫ম সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা গাড়ী হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।

মাৰুতিয়ে ২০২১ চনৰ প্ৰথমাৰ্ধত শীৰ্ষ ৫ তালিকাৰ শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে। হুণ্ডাই ক্ৰেতাই মাৰুতি চুজুকি ভিটাৰা ব্ৰেজাক অতিক্ৰম কৰি ৫ম সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা গাড়ী হিচাপে পৰিগণিত হৈছে।

  • Share this:
যোৱা দুবছৰ ভাৰতীয় স্বয়ংচালিত বজাৰৰ বাবে আটাইতকৈ প্ৰত্যাহ্বানজনক আছিল। প্ৰায় সকলো ব্ৰেণ্ডে বিক্ৰীত তীব্ৰ হ্ৰাস দেখিছিল। অৱশ্যে এইবোৰ এতিয়া বজাৰত ইতিবাচক বিকাশৰ সৈতে শক্তিশালী প্ৰত্যাৱৰ্তন। মাৰুতিয়ে ২০২১ চনৰ প্ৰথমাৰ্ধত শীৰ্ষ ৫ তালিকাৰ শীৰ্ষস্থান দখল কৰিছে। হুণ্ডাই ক্ৰেতাই মাৰুতি চুজুকি ভিটাৰা ব্ৰেজাক অতিক্ৰম কৰি ৫ম সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা গাড়ী হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। আজি আমি আপোনাক ২০২১ বৰ্ষৰ সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা শীৰ্ষ-৫ খন গাড়ীৰ (সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা গাড়ী) বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছোঁ।

1) মাৰুতি চুজুকি চুইফ্ট - ৯৭,৩১২
মাৰুতি চুজুকীয়ে শেহতীয়াকৈ এক দক্ষ ডুৱেল-জেট কে12 ইঞ্জিনৰ সৈতে চুইফ্টক সামান্য পৰিৱৰ্তন দিছিল। ছুইফ্ট এইচ1 বিক্ৰীৰ এক নম্বৰ স্থানলৈ উঠিছে আৰু সংখ্যাটো হৈছে ৯৭,৩১২। মাৰুতি চুজুকি চুইফ্টৰ ইঞ্জিনে ৯০ পিএছ আৰু ১১৩ এনএম টৰ্ক প্ৰস্তুত কৰে। ছুইফ্টৰ পৰিসৰ ৫.৭৩ লাখ টকাৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু ৮.৪০ লাখ টকাত এক্স-শ্ব'ৰুমলৈ যায়।

2) মাৰুতি চুজুকি ৱাগন-আৰ - ৯৪,৮৩৯ ইউনিট
তালিকাৰ দ্বিতীয় খন গাড়ী হৈছে ৱাগন-আৰ আৰু ই নিৰন্তৰ বিক্ৰী লাভ কৰি আছে। মাৰুতি চুজুকীয়ে ২০২১ চনৰ প্ৰথমাৰ্ধত ৯৪,৮৩৯ ৱাগন-আৰ ইউনিট বিক্ৰী কৰিছিল। মাৰুতি চুজুকি ৱাগন-আৰ-ত ১.০-লিটাৰ আৰু ১.২-লিটাৰ পেট্ৰ'ল ইঞ্জিন আছে। ৱাগন-আৰ-ৰ মূল্য ৪.৮০ লাখ টকাৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু ৬.৩৩ লাখ টকাত এক্স-শ্ব'ৰুমলৈ যায়।

3) মাৰুতি চুজুকি বালেনো - ৯৩.৮২৩ ইউনিট
মাৰুতি চুজুকি বালেনো হৈছে ভাৰতৰ সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা প্ৰিমিয়াম হেচবেক আৰু এইচ ১ বিক্ৰীত তৃতীয় স্থানত আছে। মাৰুতি চুজুকীয়ে বালেনোৰ ৯৩.৮২৩ ইউনিটতকৈও অধিক বিক্ৰী কৰিছিল। বালেনোৰ একেই ইঞ্জিন আছে যিটো আমি চুইফ্টত পাওঁ, কিন্তু ই চিভিটি স্বয়ংক্ৰিয় বিকল্পও প্ৰদান কৰে। বালেনো ৫.৯৮ লাখ টকাৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু এক্স-শ্ব'ৰুম ৯.৩০ লাখ টকালৈ যায়।

4) মাৰুতি চুজুকি অল্টো - ৮৫,৬১৬ ইউনিট
মাৰুতি চুজুকি অল্টো ইয়াৰ আৰম্ভণিৰ পৰাই ভাৰতীয় বজাৰত সৰ্বাধিক বিক্ৰী হোৱা গাড়ী। কোনো গুৰুত্বপূৰ্ণ আপডেট নোপোৱা স্বত্বেও, মাৰুতি চুজুকীয়ে ২০২১ এইচ১-ত ৮০০ ৰ ৮৫,৬১৬ ইউনিট বিক্ৰী কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। অল্টো 800 ২.৯৯ লাখ টকাৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু ৪.৬০ লাখ টকাত এক্স-শ্ব'ৰুমলৈ যায়।

5) হুণ্ডাই ক্ৰেটা -৬৭,২৮৩ ইউনিট
তালিকাৰ পঞ্চম খন গাড়ী হৈছে হুণ্ডাই ক্ৰেটা। হুণ্ডাইয়ে এইচ১ ২০২১-ত ক্ৰেটাৰ ৬৭,২৮৩ ইউনিট বিক্ৰী কৰিছে। হুণ্ডাই ক্ৰেটাক ১.৫-লিটাৰ পেট্ৰ'ল, ১.৫-লিটাৰ ডিজেল আৰু ১.৪ লিটাৰ টি-জিডিআই ইঞ্জিন বিকল্পৰ সৈতে আগবঢ়োৱা হয়। মূল্য ৯.৯৯ লাখ টকাৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু ১৭.৭০ লাখ টকাত এক্স-শ্ব'ৰুমলৈ যায়।
Published by: Kokil Sarma
First published: July 10, 2021, 12:00 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি