உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Aadhar Card হেৰালে কেনেদৰে ঘৰত বহিয়েই সহজে লক বা আনলক কৰিব ?

    Aadhar Card হেৰালে কেনেদৰে ঘৰত বহিয়েই সহজে লক বা আনলক কৰিব ?

    যদি আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড হেৰাই যায়, আপোনাৰ ডাটা চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। ১২ অংকৰ একক সংখ্যা এটা হেৰুৱাটো অত্যন্ত বিপদজনক।

    যদি আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড হেৰাই যায়, আপোনাৰ ডাটা চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। ১২ অংকৰ একক সংখ্যা এটা হেৰুৱাটো অত্যন্ত বিপদজনক।

    যদি আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড হেৰাই যায়, আপোনাৰ ডাটা চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। ১২ অংকৰ একক সংখ্যা এটা হেৰুৱাটো অত্যন্ত বিপদজনক।

    • Share this:
    আধাৰ কাৰ্ডৰ প্ৰয়োজনীয়তা দিনক দিনে বাঢ়ি আহিছে। চৰকাৰী আঁচনি, বেঙ্কে ইয়াৰ প্ৰয়োজনীয়তা আটাইতকৈ বেছি বৃদ্ধি কৰিছে। যদি আপুনি টকা ট্ৰাঞ্চফাৰ কৰিব বিচাৰে, আধাৰ কাৰ্ড (Aadhar Card) অবিহনে সেইটো সম্ভৱ নহয়।

    যদি আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড হেৰাই যায়, আপোনাৰ ডাটা চুৰি হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক। ১২ অংকৰ একক সংখ্যা এটা হেৰুৱাটো অত্যন্ত বিপদজনক। যদি এই আধাৰ নম্বৰটো প্ৰৱঞ্চকৰ হাতলৈ যায়, তেনেহ'লে বিপদাশংকা আৰু বৃদ্ধি হয়। যিকোনো সময়তে একাউণ্টৰ পৰা টকা উলিয়াই শেষ কৰিব পাৰে।

    আধাৰ নম্বৰ লক-আনলক কৰাৰ সুবিধা
    বেঙ্কিং আৰু বিত্তীয় প্ৰৱঞ্চনা (financial frauds) পৰিহাৰ কৰাৰ বাবে, UIDAIয়ে আধাৰ কাৰ্ড ধাৰকসকলক অনলাইন আধাৰ লক আৰু আনলক কৰাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰিছে। আধাৰ কাৰ্ড ধাৰকসকলৰ ডাটা সুৰক্ষা আৰু গোপনীয়তা শক্তিশালী কৰাৰ পদক্ষেপত, UIDAIয়ে আধাৰ নম্বৰ লক আৰু আনলক সহজ কৰি তুলিছে। এই সুবিধাটো ব্যৱহাৰ কৰাৰ পিছত, প্ৰৱঞ্চকসকলে কেতিয়াও আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে প্ৰতাৰণা কৰিব নোৱাৰিব। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে ইয়াক প্ৰমাণীকৰণ কৰিবলৈ ভাৰ্চুৱেল আইডি (Virtual ID)ৰ প্ৰয়োজন হ'ব, যিটো আধাৰ কাৰ্ড ধাৰকৰ লগত থাকে। যি ইয়াৰ অপব্যৱহাৰ প্ৰতিহত কৰিব পাৰে।

    আধাৰ কাৰ্ড কেনেদৰে লক কৰিব
    কাৰ্ড ধাৰকসকলক কাৰোবাৰ আধাৰ কাৰ্ড লক কৰিবলৈ ১৬-অংকৰ ভাৰ্চুৱেল আইডিৰ প্ৰয়োজন। আধাৰ কাৰ্ড লক কৰিবলৈ এইটো অত্যাৱশ্যকীয়। যদি আপোনাৰ ১৬-অংকৰ ভাৰ্চুৱেল আইডি নাই, আপুনি 1947 লৈ SMS প্ৰেৰণ কৰি এইটো লাভ কৰিব পাৰে।

    SMSৰ জৰিয়তে আধাৰ কাৰ্ড কেনেদৰে লক কৰিব
    প্ৰথমে আপুনি আপোনাৰ ৰেজিষ্টাৰ্ড ম'বাইল নম্বৰৰ পৰা 1947 লৈ GETOTP লিখি SMS পঠিয়াব লাগিব। ইয়াৰ পিছত আপোনাৰ ম'বাইল নম্বৰত এটা OTP আহিব। এই OTP টো LOCKUID আধাৰ নম্বৰ তলত লিখি 1947 লৈ পুনৰ পঠিয়াব লাগিব। আপোনাৰ আধাৰ নম্বৰ তেতিয়া লক কৰা হ'ব আৰু হেৰাই যোৱা কাৰ্ডৰ কোনো ধৰণে অপব্যৱহাৰ কৰা নহ'ব।

    কেনেদৰে আনলক কৰিব
    যদি আপুনি আধাৰ নম্বৰ আনলক কৰিব বিচাৰে, আপুনি আপোনাৰ ৰেজিষ্টাৰ্ড ম'বাইল নম্বৰৰ পৰা SMS এটা প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। ইয়াৰ বাবে আপোনাক এটা ভাৰ্চুৱেল আইডিৰ প্ৰয়োজন হ'ব। আপুনি আপোনাৰ ৰেজিষ্টাৰ্ড ম'বাইল নম্বৰৰ পৰা 1947 চনত GETOTP লিখি এটা স্পেচ এৰি ভাৰ্চুৱেল আইডিৰ অন্তিম ৬ টা সংখ্যা টাইপ কৰি SMS কৰিব লাগিব। এতিয়া, OTP অহাৰ পিছত, আপুনি 1947 নম্বৰত UNLOCKUID ভাৰ্চুৱেল আইডিৰ অন্তিম ৬ টা অংক আৰু OTP টো লিখি পুনৰ মেছেজ এটা পঠিয়াব লাগিব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: