• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • SBI Customers Alert: ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ এনে গ্ৰাহকে পাব বিনামূলীয়াকৈ ২ লাখ টকা, কেনেদৰে লাভ কৰিব জানি লওক

SBI Customers Alert: ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ এনে গ্ৰাহকে পাব বিনামূলীয়াকৈ ২ লাখ টকা, কেনেদৰে লাভ কৰিব জানি লওক

যদি আপুনি ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ (State Bank of India) গ্ৰাহক হয়, তেন্তে এইটো আপোনাৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ।

যদি আপুনি ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ (State Bank of India) গ্ৰাহক হয়, তেন্তে এইটো আপোনাৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ।

যদি আপুনি ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ (State Bank of India) গ্ৰাহক হয়, তেন্তে এইটো আপোনাৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ।

  • Share this:

যদি আপুনি ভাৰতীয় ষ্টেট বেংকৰ (State Bank of India) গ্ৰাহক হয়, তেন্তে এইটো আপোনাৰ বাবে ডাঙৰ খবৰ। এছ বি আয়ে ইয়াৰ গ্ৰাহকসকলক ২ লাখ টকালৈকে বিনামূলীয়া বীমা (Free insurance) আগবঢ়াইছে। দৰাচলতে, বেংকে জনধন একাউণ্টৰ (Jan Dhan Accounts) ধাৰকসকলক এই সুবিধা আগবঢ়াইছে। এছ বি আয়ে ৰুপে (RuPay) ডেবিট কাৰ্ড থকা গ্ৰাহকসকলক ২ লাখ টকালৈকে বিনামূলীয়া আকস্মিক বীমাৰ সুযোগ দিছে। RuPay ডেবিট কাৰ্ড ব্যৱহাৰ কৰাসকলে মৃত্যু বীমা, ক্ৰয় সুৰক্ষা আৰু অন্যান্য লাভালাভ পায়। জনধন একাউণ্টৰ ধাৰকসকলে বিনামূলীয়া বীমা প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰে।


আঁচনিখন ২০১৪ চনত আৰম্ভ কৰা হৈছিল


আপোনাক কওঁ যে প্ৰধানমন্ত্ৰী জনধন যোজনা (PM Jan Dhan Scheme) ২০১৪ চনত আৰম্ভ কৰা হৈছিল। আঁচনিখনে অৰ্থনৈতিকভাৱে দুৰ্বল লোকসকলক বিত্তীয় সেৱা, বেংকি সঞ্চয় আৰু জমা একাউণ্ট, ঋণ, বীমা, পেঞ্চন সুলভ প্ৰকাৰে প্ৰাপ্ত কৰাটো নিশ্চিত কৰে। যিকোনো লোকে তেওঁলোকৰ কে ৱাই চি দি অনলাইন জনধন একাউণ্ট খুলিব পাৰে।


স্থানান্তৰ কৰাৰো বিকল্পও আছে


বেচিক ছেভিং একাউণ্টক (Savings Account) জনধন যোজনা একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰাৰ বিকল্পও আছে। যিসকলৰ জনধন একাউণ্ট আছে, তেওঁলোকে বেংকৰ পৰা ৰূপে পিএমজেডিৱাই কাৰ্ড লাভ কৰে। ২৮ আগষ্ট, ২০১৮লৈকে খোলা জনধন একাউণ্টত জাৰি কৰা ৰূপে পিএমজেডিৱাই কাৰ্ডৰ বীমা ৰাশি হ'ব ১ লাখ টকা। ২৮ আগষ্ট, ২০১৮-ৰ পিছত জাৰি কৰা ৰুপে কাৰ্ডখনে ২ লাখ টকালৈকে দুৰ্ঘটনাজনিত বীমা সুবিধা লাভ কৰিব।


দাবী কেনেদৰে কৰিব লাগে?


এই আঁচনিৰ অধীনত ব্যক্তিগত দুৰ্ঘটনা নীতিয়ে ভাৰতৰ বাহিৰৰ ঘটনাবোৰো সামৰি লয়। প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰ দাখিল কৰাৰ পিছত বীমাৰ পৰিমাণ অনুসৰি দাবীটো ভাৰতীয় টকাত পৰিশোধ কৰা হয়। আদালতৰ নিৰ্দেশ অনুসৰি, হিতাধিকাৰী কাৰ্ড ধাৰক বা আইনী উত্তৰাধিকাৰীৰ একাউণ্টত ধন লাভ কৰিব।

Published by:Gautam Barman
First published: