உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • ২৫ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰি উপাৰ্জন কৰক ১ লাখ ৪০ হাজাৰ টকা... জানক সবিশেষ

    ২৫ হাজাৰ টকা বিনিয়োগ কৰি উপাৰ্জন কৰক ১ লাখ ৪০ হাজাৰ টকা... জানক সবিশেষ

     পোহা এবিধ পুষ্টিকৰ (Nutritious) খাদ্য হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ইয়াক বেছিভাগে জলপান হিচাপে গ্ৰহণ কৰে। আছে যথেষ্ট চাহিদা।

    পোহা এবিধ পুষ্টিকৰ (Nutritious) খাদ্য হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ইয়াক বেছিভাগে জলপান হিচাপে গ্ৰহণ কৰে। আছে যথেষ্ট চাহিদা।

    পোহা এবিধ পুষ্টিকৰ (Nutritious) খাদ্য হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ইয়াক বেছিভাগে জলপান হিচাপে গ্ৰহণ কৰে। আছে যথেষ্ট চাহিদা।

    • Share this:
    যদি আপুনি এটা ভাল ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে  তেন্তে পোহা (Poha) উৎপাদন কৰা ইউনিট স্থাপন কৰিব পাৰে। পোহা এবিধ পুষ্টিকৰ (Nutritious) খাদ্য হিচাপে গণ্য কৰা হয়। ইয়াক বেছিভাগে জলপান হিচাপে গ্ৰহণ কৰে। আছে যথেষ্ট চাহিদা।

    খাদী আৰু গ্ৰাম্য উদ্যোগ আয়োগে (Khadi Village Industries Commission) প্ৰস্তুত কৰা এক প্ৰকল্প প্ৰ'ফাইল প্ৰতিবেদন অনুসৰি, পোহা উৎপাদন ইউনিটৰ প্ৰকল্পটোৰ ব্যয় প্ৰায় ২.৪৩ লাখ টকা হয় আৰু চৰকাৰে আপোনাক ৯০ শতাংশলৈকে ঋণ প্ৰদান কৰিব। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে আপুনি আপোনাৰ পৰা মাত্ৰ ২৫,০০০ টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব।

    ৯০ শতাংশ লাভ কৰিব লোনঃ

    খাদী আৰু গ্ৰাম্য উদ্যোগ আয়োগৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, মাত্ৰ ২.৪৩ লাখ টকা বিনিয়োগেৰে এই ব্যৱসায় আৰম্ভ কৰিব পাৰে। আপুনি এই ইউনিটতো প্ৰায় ৫০০ বৰ্গ ফুট স্থানত আৰম্ভ কৰিব পাৰে। আপুনি ইয়াৰ বাবে ১ লাখ টকা ব্যয় কৰিব লাগিব। আপুনি পোহা মেচিন, চিভ, চৌকা, পেকিং মেচিন, ড্ৰাম আদিৰ বাবে ১ লাখ টকা ব্যয় কৰিব লাগিব। এনেদৰে, আপোনাৰ মুঠ ব্যয় হ'ব ২ লাখ টকা, আনহাতে কাৰ্যকৰী মূলধন (Working Capital)ৰ বাবে মাত্ৰ ৪৩,০০০ টকা ব্যয় হ'ব।

    প্ৰকল্পৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, আপুনি প্ৰকল্পটো আৰম্ভ কৰাৰ পিছত কেঁচা সামগ্ৰী ল'ব লাগিব। ইয়াৰ বাবে আপোনাৰ প্ৰায় ৬ লাখ টকা ব্যয় হ'ব। ইয়াৰ উপৰিও, আপুনি প্ৰায় ৫০,০০০ টকা ব্যয় কৰিব লাগিব। এনেদৰে আপুনি প্ৰায় ১০ কুইণ্টল পোহা উৎপাদন কৰিব পাৰিব। উৎপাদনৰ ব্যয় ৮.৬০ লাখ টকা হ’ব।

    কিদৰে লাভ কৰিব ঋণঃ

    খাদী আৰু গ্ৰাম্য উদ্যোগ আয়োগৰ এই প্ৰতিবেদনৰ মতে, আপুনি যদি গ্ৰামোদ্যোগ ৰোজগাৰ যোজনাৰ অধীনত ঋণৰ বাবে আবেদন কৰে, তেনেহ’লে আপুনি প্ৰায় ৯০ শতাংশ ঋণ পাব পাৰে। গ্ৰাম উদ্যোগৰ প্ৰচাৰৰ বাবে প্ৰতি বছৰে খাদী আৰু গ্ৰাম্য উদ্যোগ আয়োগৰ দ্বাৰা ঋণ দিয়া হয়। আপুনিও ইয়াৰ সুবিধা ল'ব পাৰে।
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: