বয়ফ্ৰেণ্ডে অশ্লীল শব্দৰে মতাৰ লগতে সম্পৰ্ক ছেদ কৰাৰ ভাবুকি দিছে নেকি? এৰাৰ ভাবুকি প্ৰদান কৰে নেকি ? কি কৰাটো উচিত? বিশেষজ্ঞই ক'লে এনেদৰ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 22, 2021, 4:05 PM IST
বয়ফ্ৰেণ্ডে অশ্লীল শব্দৰে মতাৰ লগতে সম্পৰ্ক ছেদ কৰাৰ ভাবুকি দিছে নেকি? এৰাৰ ভাবুকি প্ৰদান কৰে নেকি ? কি কৰাটো উচিত? বিশেষজ্ঞই ক'লে এনেদৰ
Source-Google

মনত ৰাখিব যে যিকোনো ভাল সম্পৰ্কত আপুনি আৰু আপোনাৰ সংগীয়ে সদায় সমস্যাটোৰ বিৰুদ্ধেহে কাজিয়া কৰে, ইজনে আনজনৰ বিৰুদ্ধে নহয়।

  • Share this:
প্ৰায়ে এগৰাকী সংগীয়ে ভিন্ন কাৰণৰ বাবে নাম-কলিং আৰু অগঠনমূলক সমালোচনা কৰিব পাৰে নিজৰ সংগীক। ইয়াৰ ভিতৰত থাকিব পাৰে সন্মানৰ অভাৱ, অসুৰক্ষিত অনুভৱ কৰা আৰু আপোনাক এৰি দিবলৈ চেষ্টা কৰা, সম্পৰ্কত এক অসমান শক্তিৰ ভাৰসাম্য বজাই ৰখাৰ চেষ্টা কৰা অথবা সম্ভৱতঃ তেওঁৰ খং আৰু হতাশা আদি সমস্যাৰ বাবে আপোনাক দোষাৰোপ কৰা ।

যদিও নাম কলিং এটা স্বাভাৱিক আৰু নৈমিত্তিক বস্তু যেন লাগে, তথাপিও বিটচ অথবা স্লট  আদিৰ দৰে শব্দ ব্যৱহাৰ কৰিলে সম্পৰ্কত এক নেতিবাচক প্ৰভাৱ পেলায় । যিহেতু বিটচ শব্দটোৱে নিজেই মহিলাৰ প্ৰতি নেতিবাচক ব্যৱহাৰ কৰাটো বুজায় । যদিওবা এই শব্দটোক লৈ বহু নাৰীবাদীয়ে মহিলা কুকুৰ বুলিহে পুনৰ দাবী কৰি আহিছে |

ওহাও ৰাজ্যিক বিশ্ববিদ্যালয়ৰ সমাজবিজ্ঞানৰ অধ্যাপক এমিৰিটাছ লৰেল ৰিচাৰ্ডচনে প্ৰায়ে কোনো ব্যক্তি বা এগৰাকী মহিলা সম্পৰ্কত "বিটচ" শব্দটোৰ ব্যৱহাৰক লৈ নিজৰ ভিন্ন লিখনিত উল্লেখ কৰিছিল | য'ত "কিবা বনোৱা/কাৰোবাক নিজৰ বিটচ বনোৱা" ৰ সাধাৰণ বাক্যাংশত বন্দী কৰা অনুসৰি নিয়ন্ত্ৰণ আৰু আধিপত্য থকা প্ৰয়োজন বুলি উল্লেখ কৰিছিল । যদি আপোনাৰ সংগীয়ে এনে চৰ্তাৱলী ঋণাত্মক প্ৰসংগত ব্যৱহাৰ কৰি আছে, তেন্তে ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে এক অন্তৰ্নিহিত ইচ্ছা বা সম্পৰ্কত এক উন্নত শক্তিৰ ভূমিকা দৃঢ় কৰাৰ প্ৰচেষ্টা হ'ব পাৰে । ভাষাৰ সদায় এটা অন্তৰ্নিহিত প্ৰসংগ আছে আৰু যেতিয়া ইয়াক কাৰোবাৰ প্ৰতি বেয়া ভাৱ প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, তেতিয়া ই একপ্ৰকাৰৰ সমস্যা হৈ পৰে |

এই নাম-কলিঙৰ সমাপ্তিত থকা কিছুমান সচৰাচৰ প্ৰভাৱৰ ভিতৰত আছে খং আৰু ঋণাত্মক অনুভৱ কৰা, শক্তিহীন অনুভৱ কৰা, আত্মসন্মান হ্ৰাস কৰা আৰু আনকি দুখ আৰু ভয়ৰ অনুভূতি। যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে আপুনি এজন খঙাল হৈ পৰিছে, তেন্তে ই এই প্ৰভাৱ আৰু অনুভৱৰ এক পৰিণতি হ'ব পাৰে যেনে আপুনি যিকোনো পদক্ষেপ ল'বলৈ অক্ষম হৈছে ।

আপোনাৰ সংগীৰ সৈতে এক সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰাৰ পূৰ্বে ইয়াৰ সৈতে জড়িত পৰিণামসমূহ নিশ্চিত কৰি লওক যে আপুনি ইয়াক অনুসৰণ কৰিব পাৰে । উদাহৰণ স্বৰূপে, "যেতিয়া আপুনি মোক বেয়া ব্যৱহাৰ কৰে তেতিয়া মোৰ দুখ লাগে আৰু অসন্মান অনুভৱ কৰে। যদি আপুনি এইটো অব্যাহত ৰাখে তেন্তে মই আমাৰ সম্পৰ্কক লৈ পুনৰ বিবেচনা কৰিব লাগিব।"

এইটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে, সম্পৰ্কত থকা লোকসকলৰ মাজত সকলো খং বা কাজিয়াই সাধাৰণতে অপমানজনক নহয়। কেতিয়াবা মূল্যবোধ বা মনোভাৱৰ সংঘৰ্ষৰ ফলত ইমান দিনলৈকে কাজিয়া হ'ব পাৰে। কিন্তু এবাৰ ঠাণ্ডা হোৱাৰ পিছত তেওঁলোকে একেলগে সমস্যাৰ জৰিয়তে কাম কৰিবলৈ সক্ষম হয়।মনত ৰাখিব যে যিকোনো স্বাস্থ্যকৰ সম্পৰ্কত আপুনি আৰু আপোনাৰ সংগীয়ে সদায় সমস্যাটোৰ বিৰুদ্ধেহে কাজিয়া কৰে, ইজনে আনজনৰ বিৰুদ্ধে নহয়।
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: March 17, 2021, 10:29 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি