• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Healthy Lifestyle: অসুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্কৰ পৰা আঁতৰি থাকক, অন্যথা হেৰুৱাই পেলাব পাৰে যৌন ক্ষমতা, আক্ৰান্ত হ'ব পাৰে এইসমূহ মাৰাত্মক ৰোগত...

Healthy Lifestyle: অসুৰক্ষিত যৌন সম্পৰ্কৰ পৰা আঁতৰি থাকক, অন্যথা হেৰুৱাই পেলাব পাৰে যৌন ক্ষমতা, আক্ৰান্ত হ'ব পাৰে এইসমূহ মাৰাত্মক ৰোগত...

  • Share this:
আমাৰ দেশত এতিয়াও যৌন সংক্ৰমিত ৰোগৰ বিষয়ে কবলৈ বহুতে লজ্জা অনুভৱ কৰে! যেতিয়া আপুনি যৌন সমস্যাৰ বিষয়ে মুকলিকৈ কথা কয়, আপোনাৰ মুখখন লাজতে ৰঙা হয়! অৱশ্যে, যৌন সংক্ৰমিত ৰোগবোৰ আন শাৰীৰিক ৰোগৰ দৰেই স্বাভাৱিক! ইয়াত লজ্জিত হোৱাৰ কোনো কাৰণ নাই!

যৌনতা এটা অতি স্বাভাৱিক প্ৰবৃত্তি! অৱশ্যে, যৌন সম্ভোগৰ সময়ত সাৱধান হোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ! কেৱল অবাঞ্ছিত গৰ্ভধাৰণেই নহয় একাধিক যৌন সংক্ৰমিত ৰোগত আক্ৰান্ত হোৱাৰ সম্ভাৱনাও আছে। এই ধৰণৰ যৌন সংক্ৰমিত ৰোগক যৌন সংক্ৰমিত ৰোগ বা এছটিডি বুলি কোৱা হয়। এই ধৰণৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা মুখ্যতঃ আপোনাৰ সঙ্গীৰ মুখৰ লেলাৱতি, তেজ আৰু যৌনাংগৰ তৰলত থকা বেক্টেৰিয়া বা ভাইৰাছ বিয়পাৰ ফলত। গতিকে সাৱধান হওক, আৰু এই 6টা যৌন সংক্ৰমিত ৰোগ পৰিহাৰ কৰক-

  • ক্লামিডিয়াঃ বেক্টেৰিয়াৰ ফলত এই যৌন ৰোগ হয়। এই ৰোগৰ লক্ষণ হল- পেটৰ তলৰ অংশত অসহ্য বিষ। যৌনাংগৰ পৰা একেৰাবে স্ৰাৱ নিৰ্গত হোৱা। যৌনক্ৰিয়াৰ সময়ত যৌনাংগৰ বিষ।

  • গনোৰিয়াঃ বেক্টেৰিয়াৰ ফলতে এই ৰোগ হয়। মুখ, চকু, ডিঙি আৰু অন্ত্ৰক ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰে। উপসৰ্গ হল- বেদনাদায়ক অন্ত্ৰ, যৌনাংগৰ পৰা তেজ উলোৱা, প্ৰস্ৰাৱৰ সময়ত জ্বালা যন্ত্ৰণা হোৱা। যুৱতীৰ ক্ষেত্ৰত পিৰিয়ড সমস্যা।

  • জেনেটাল হাৰপিছ- এই ৰোগ সোনকালে বিয়পে। উপসৰ্গ- নিতম্ব আকু যৌনাংগত ফাংগাছ হয়। যৌনাংগ জ্বলাপুৰা কৰে।

  • জেনেটাল ওয়াৰ্টঃ ইটো এটা ভাইৰেল ৰোগ। এই ৰোগ বিশেষকৈ মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত দেখা যায়। যি ক্ৰমান্বয়ে চাৰ্ভিকেল কৰ্কটলৈ পৰিৱৰ্তিত হ'ব পাৰে। মূলতঃ, যৌনাঙ্গ ফুলা, যৌনাঙ্গত একাধিক আঁচিল, যৌন সম্ভোগৰ সময়ত ৰক্তক্ষৰণ, যৌনাঙ্গত অসুবিধা আদি ৰক্তক্ষৰণ আদি লক্ষণ আছে।

  • চাইফিলিছ - ই এক বেক্টেৰিয়াজনিত ৰোগ। যৌনাংগ, ছাল আৰু শ্লেষ্মা গ্ৰন্থি প্ৰভাৱিত হ'ব পাৰে। ছালত আঘাত, এলাৰ্জি, সদায় টোপনি অনুভৱ কৰা, লিম্ফ নোডৰ বৰ্ধিত আকাৰ আদিৰ দৰে লক্ষণ আছে। যদি অত্যাধিক হয়, ৰোগী অন্ধ হ'ব পাৰে, বা শৰীৰৰ আংশিক পক্ষাঘাত হ'ব পাৰে।

  • এইচ.আই.ভি. এইডছ হৈছে আটাইতকৈ বিপদজনক যৌন সংক্ৰমিত ৰোগ। এই ৰোগৰ চিকিৎসা বুলি কোনো বস্তু নাই। এই ৰোগৰ ফলত ৰোগীৰ মৃত্যু হ'ব পাৰে। লক্ষণবোৰ হৈছে ভাগৰ, জ্বৰ কঁপি থকা, পেটৰ সমস্যা, মূৰৰ বিষ, সংক্ৰমণ, ৰোগ প্ৰতিৰোধ কৰাৰ ক্ষমতা ক্ৰমান্বয়ে হ্ৰাস পায়।

Published by:Himangshu Bhuyan
First published: