• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • পঢ়াই পঢ়ে, ৰোৱে পাণ। এই তিনিয়ে নিচিন্তে আন। সবিশেষ আপুনিও পঢ়ক...

পঢ়াই পঢ়ে, ৰোৱে পাণ। এই তিনিয়ে নিচিন্তে আন। সবিশেষ আপুনিও পঢ়ক...

ভাইৰেল হৈ পৰিল এটিএম কাউণ্টাৰত বহি পঢ়া-শুনা কৰা এজন ব্যক্তিৰ ফটো।

ভাইৰেল হৈ পৰিল এটিএম কাউণ্টাৰত বহি পঢ়া-শুনা কৰা এজন ব্যক্তিৰ ফটো।

ভাইৰেল হৈ পৰিল এটিএম কাউণ্টাৰত বহি পঢ়া-শুনা কৰা এজন ব্যক্তিৰ ফটো।

  • Share this:
ভাৰতত শিক্ষাৰ অধিকাৰ বহুতৰ বাবে এতিয়াও সহজলভ‍্য নহয়। শেহতীয়াকৈ ভাইৰেল হোৱা ছবি এখনত এনে এটা উদাহৰণ দেখা গৈছে, য’ত এটা এটিএম (ATM) কাউণ্টাৰৰ এজন নিৰাপত্তাৰক্ষীক মজিয়াত বহি অধ্যয়ন কৰি থকা দেখা গৈছিল। ছবিখন আইএএছ বিষয়া অৱনীশ শৰণে (Awanish Sharan) টুইটাৰত শ্বেয়াৰ কৰিছিল য'ত নিৰাপত্তাৰক্ষীজনে মজিয়াত বহি তেওঁৰ কাম কৰি থকা দেখা গৈছিল।

মাইক্ৰ'ব্লগিং ছাইটটোলৈ গৈ অৱনীশে লিখিছিল। শৰণে দুষ্মন্ত কুমাৰৰ হিন্দী কবিতাৰ শাৰীৰে ছবিখনৰ কেপছন দিছিল, "হো কহিন ভি আগ, লেকিন আগ জলনি চাইয়ে ।
অৱশ্যে, মানুহজন আৰু ঘটনাস্থলীৰ বিষয়ে বিৱৰণ জনোৱা হোৱা নাই।ফটোখন তৎক্ষণাৎ ভাইৰেল হৈ পৰিছিল য'ত বিভিন্নজনে একে ধৰণৰ ঘটনাৰ ফটো শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ কমেণ্ট শাখাত ভিৰ কৰিছিল য'ত দুখীয়া লোকসকলক দেখুওৱা হৈছিল যিসকলে তেওঁলোকৰ শিক্ষাৰ মৌলিক অধিকাৰৰ বাবে অত্যধিক কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিবলগীয়া হৈছিল। বহুলোকে অচিনাকি ব্যক্তিজনৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ মৰম, সমৰ্থন আৰু সহানুভূতি দেখুৱাইছিল।

ইণ্টাৰনেটত এইটো প্ৰথম এনে ঘটনা নহয় য'ত মানুহে তেওঁলোকৰ শিক্ষা অব্যাহত ৰাখিবলৈ কেনেধৰণৰ গুৰুতৰ পৰিস্থিতিৰ মাজেৰে পাৰ হ’বলগীয়া হয় সেইটো দেখুওৱাইছে। ২০১৯ চনত, JNUৰ এজন নিৰাপত্তাৰক্ষীয়ে তেওঁৰ কৰ্তব্যস্থানত পঢ়ি পাঠ্যক্ৰমৰ প্ৰৱেশ পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈছিল।২০০৪ চনত, ৰামজল মীনাই তেওঁৰ পৰিয়ালৰ বাবে জীৱিকা নিৰ্বাহ কৰাৰ বাবে স্নাতক পৰ্যায়ত পঢ়া-শুনা বন্ধ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল। তেওঁলোকৰ আৰ্থিক অৱস্থা বেয়া আছিল আৰু তেওঁ তেওঁৰ দেউতাকৰ সৈতে ৰাজস্থানৰ কাৰাউলী নামৰ এখন গাঁৱত শ্ৰমিক হিচাপে কামত যোগদান কৰিছিল, য'ত তেওঁৰ জন্ম হৈছিল।মীনাৰ অধিক অধ্যয়নৰ সপোন কমি গৈছিল যেতিয়া তেওঁ ২০১৪ চনত নতুন দিল্লীৰ জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ত (JNU) নিৰাপত্তাৰক্ষী হিচাপে যোগদান কৰিছিল, অৱশ্যে ভাগ্যৰ বলত, তেওঁ পাঁচ বছৰ পিছত সন্মানীয় বিশ্ববিদ্যালয়খনত ছাত্ৰ হোৱাৰ যোগ্যতা অৰ্জন কৰিছিল।

তেওঁ মঙলবাৰে কয়, "২০০৪ চনত, মোৰ শিক্ষা সম্পূৰ্ণৰূপে বন্ধ আছিল কিন্তু এতিয়া মই ইয়াক আৰু আগবঢ়াব পাৰোঁ। মীনাই কাৰাউলীৰ এখন চৰকাৰী বিদ্যালয়ত পঢ়িছিল, ২০০৩ চনত বিবাহ পাশত আৱদ্ধ হৈছিল, আৰু কলেজত প্ৰথম বছৰৰ পিছত তেওঁৰ শিক্ষা বন্ধ কৰিবলৈ বাধ্য হৈছিল। তেওঁৰ গাঁৱলৈ যাওতে, পাঁচজন ভাই-ভনীৰ ভিতৰত আটাইতকৈ ডাঙৰজনে সন্মানীয় পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হোৱাত আনন্দ প্ৰকাশ কৰিছিল।
"এটা সময় আছিল যেতিয়া মই মোৰ শিক্ষাৰ বিষয়ে পুনৰ চিন্তা কৰিবলগীয়া হৈছিল। মোৰ দেউতা তেওঁৰ সংগ্ৰামত অকলে আছিল, মই মোৰ পঢ়া-শুনা বন্ধ কৰিছিলো আৰু ঘৰলৈ টকা পঠিয়াবলৈ তেওঁৰ সৈতে কামত যোগ দিছিলো," তেওঁ কয়।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি