SBI Alert: State Bank of Indiaৰ গ্ৰাহকসকলে প্ৰতি মাহত ATM বা ব্ৰাঞ্চত ৪বাৰহে মাচুল অবিহনে উলিয়াব পাৰিব ধন, Chequebookৰ বাবে লাগিব GST সহ মাচুল...

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 8, 2021, 6:57 PM IST
SBI Alert: State Bank of Indiaৰ গ্ৰাহকসকলে প্ৰতি মাহত ATM বা ব্ৰাঞ্চত ৪বাৰহে মাচুল অবিহনে উলিয়াব পাৰিব ধন, Chequebookৰ বাবে লাগিব GST সহ মাচুল...
ষ্টেট বেঙ্ক অফ ইণ্ডিয়াই(SBI) এটিএম আৰু বেংক শাখাৰ পৰা পইচা উলিওৱা আৰু চেকবুকৰ নিয়ম সলনি কৰি আছে। ইয়াৰ অধীনত, গ্ৰাহকসকলে এই সকলো সেৱাৰ বাবে মাচুল (Charges) পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

ষ্টেট বেঙ্ক অফ ইণ্ডিয়াই(SBI) এটিএম আৰু বেংক শাখাৰ পৰা পইচা উলিওৱা আৰু চেকবুকৰ নিয়ম সলনি কৰি আছে। ইয়াৰ অধীনত, গ্ৰাহকসকলে এই সকলো সেৱাৰ বাবে মাচুল (Charges) পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

  • Share this:
দেশৰ সৰ্ববৃহৎ চৰকাৰী ঋণদাতা ষ্টেট বেঙ্ক অফ ইণ্ডিয়াই(SBI) এটিএম আৰু বেংক শাখাৰ পৰা পইচা উলিওৱা আৰু চেকবুকৰ নিয়ম সলনি কৰি আছে। ইয়াৰ অধীনত, গ্ৰাহকসকলে এই সকলো সেৱাৰ বাবে মাচুল (Charges) পৰিশোধ কৰিব লাগিব। নতুন মাচুলবোৰ বেছিক ছেভিংছ একাউণ্ট জমা (BSBD) একাউণ্টৰ গ্ৰাহকৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য হ'ব। অৰ্থাৎ, গ্ৰাহকসকলে এতিয়া এছ.বি.আই.-ৰ এটিএম (SBI ATM)ৰ পৰা নগদ ধন উলিওৱা আৰু নতুন চেকবুক (Chequebook) লোৱাৰ বাবে মাচুল পৰিশোধ কৰিব লাগিব। এই নতুন নিয়মবোৰ অহা মাহৰ পৰা অৰ্থাৎ জুলাই ২০২১ ৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব। জ্যেষ্ঠ নাগৰিকসকলক চেক বহীত নতুন সেৱা মাচুলৰ পৰা ৰেহাই দিয়া হ'ব।

এছবিআই (BSBD) দৰিদ্ৰ শাখাৰ বাবে তেওঁলোকক একাউণ্ট খুলিবলৈ উৎসাহিত কৰিব কিয়নো কোনো মাচুল নাই। ইয়াক শূন্য বেলেন্স সংৰক্ষণ একাউণ্ট বুলিও কোৱা হয়। ইয়াৰ বাবে নিম্নতম বা সৰ্বাধিক বেলেন্সৰ প্ৰয়োজন নাই। এই একাউণ্ট ধাৰকসকলে এটিএম-কাম-ডেবিট কাৰ্ড লাভ কৰে। যিকোনো লোকে বৈধ কেৱাইচি নথিপত্ৰ দেখুৱাই এছবিআইত বিএছবিডি একাউণ্ট খুলিব পাৰে। বি.এছ.বি.ডি. একাউণ্ট ধাৰকসকলৰ বাবে প্ৰতি মাহে চাৰিবাৰ বিনামূলীয়া নগদ ধন উলিওৱা উপলব্ধ হ'ব, যাৰ ভিতৰত আছে এটিএম আৰু বেঙ্ক শাখা। বেংকে বিনামূলীয়া সীমাৰ পিছত প্ৰতিটো লেনদেনৰ ওপৰত ১৫ টকা আৰু জিএছটি আদায় কৰিব। নগদ ধন উলিওৱাৰ শুল্ক হোম ব্ৰাঞ্চ শাখা আৰু এটিএম আৰু অন্য এটিএমৰ বাবে প্ৰযোজ্য হ'ব।

চেক বহীৰ বাবে এতিয়া ইমান মাচুল পৰিশোধ কৰিব লাগিব

>> এছবিআই বিএছবিডি একাউণ্ট ধাৰকসকলে এটা বিত্তীয় বৰ্ষত ১০ টা চেকৰ প্ৰতিলিপি লাভ কৰে। এতিয়া ১০ টা চেকৰ সৈতে এখন চেকবুক চাৰ্জ কৰিব লাগিব। বেংকে ১০ টা পৃষ্ঠাৰ সৈতে চেকবুকৰ বাবে ৪০ টকা জিএছটি ল'ব।
>> এছবিআইয়ে ২৫ টা পৃষ্ঠাৰ চেকবুকৰ বাবে ৭৫ টকা আৰু জিএছটি ল'ব।
>> জৰুৰীকালীন চেক বহীত ১০ টা পৃষ্ঠা ৫০ টকা আৰু জিএছটি ল'ব।
>> বেংক বিএছবিডি একাউণ্ট ধাৰকে গৃহ শাখাৰ পৰা উলিওৱা ধনৰ ক্ষেত্ৰত শুল্ক আদায় নকৰে।

এই নিয়মবোৰ এটিএমৰ পৰা ধন উলিওৱাৰ বাবে হ'ব
এছবিআইৰ এটিএম বা বেংক শাখাৰ পৰা ৪ বাৰ টকা উলিওৱাৰ বাবে কোনো মাচুল নাথাকিব। ইয়াৰ পিছত নগদ ১৫ টকা আৰু জিএছটি লোৱা হ'ব। এছ বি আইয়ে শেহতীয়াকৈ চেক ব্যৱহাৰ কৰি নগদ ধন উলিওৱাৰ সীমা প্ৰতিদিনে ১ লাখ টকালৈ বৃদ্ধি কৰিছে। সঞ্চয় বেঙ্ক পাছবুকৰ সৈতে যাৱতীয় ফৰ্ম ব্যৱহাৰ কৰি নগদ ধন উলিওৱা প্ৰতিদিনে ২৫ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছে। ইয়াৰ উপৰিও, তৃতীয় পক্ষৰ নগদ ধন উলিওৱাৰ মূল্য প্ৰতি মাহে ৫০ হাজাৰ টকা নিৰ্ধাৰণ কৰা হৈছে (কেৱল চেক ব্যৱহাৰ কৰি)।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 8, 2021, 6:57 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি