মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»SBI Alert: State Bank of Indiaৰ গ্ৰাহকৰ বাবে চেকবুকৰ ক্ষেত্ৰত নতুন নিয়ম ! অন্য বেংকবোৰত চেকবুকৰ ক্ষেত্ৰত কি কি নিয়ম ?

SBI Alert: State Bank of Indiaৰ গ্ৰাহকৰ বাবে চেকবুকৰ ক্ষেত্ৰত নতুন নিয়ম ! অন্য বেংকবোৰত চেকবুকৰ ক্ষেত্ৰত কি কি নিয়ম ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:June 29, 2021, 6:50 PM IST
SBI Alert: State Bank of Indiaৰ গ্ৰাহকৰ বাবে চেকবুকৰ ক্ষেত্ৰত নতুন নিয়ম ! অন্য বেংকবোৰত চেকবুকৰ ক্ষেত্ৰত কি কি নিয়ম ?
দেশৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজহুৱা খণ্ডৰ ঋণদাতা ষ্টেট বেঙ্ক অফ ইণ্ডিয়াই(SBI) ১ জুলাই, ২০২১তাৰিখৰ পৰা কাৰ্যকৰী হোৱাকৈ এ.টি.এম. লেনদেন (ATM Transactions) আৰু চেকবুক জাৰী (Cheque Book Issuance) ৰ বাবে নতুন নিয়ম ৰূপায়ণ কৰি আছে।

দেশৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজহুৱা খণ্ডৰ ঋণদাতা ষ্টেট বেঙ্ক অফ ইণ্ডিয়াই(SBI) ১ জুলাই, ২০২১তাৰিখৰ পৰা কাৰ্যকৰী হোৱাকৈ এ.টি.এম. লেনদেন (ATM Transactions) আৰু চেকবুক জাৰী (Cheque Book Issuance) ৰ বাবে নতুন নিয়ম ৰূপায়ণ কৰি আছে।

  • Share this:
দেশৰ সৰ্ববৃহৎ ৰাজহুৱা খণ্ডৰ ঋণদাতা ষ্টেট বেঙ্ক অফ ইণ্ডিয়াই(SBI) ১ জুলাই, ২০২১তাৰিখৰ পৰা কাৰ্যকৰী হোৱাকৈ এ.টি.এম. লেনদেন (ATM Transactions) আৰু চেকবুক জাৰী (Cheque Book Issuance) ৰ বাবে নতুন নিয়ম ৰূপায়ণ কৰি আছে। ইয়াৰ অধীনত, চেভিং একাউণ্ট হেল্ডাৰসকলে (Savings A/C holders) এতিয়া এক বিত্তীয় বৰ্ষত কেৱল ১০ পৃষ্ঠাৰ চেকবুক বিনামূলীয়া (Free Cheque Book) লাভ কৰিব। ইয়াৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, গ্ৰাহকে এতিয়া প্ৰতি মাহে ১ তকৈ কম চেক পাত অৰ্থাৎ বিনামূলীয়াকৈ মাত্ৰ ০.৮৩ টাচেক পাত পাব। যদি গ্ৰাহকে এবছৰৰ ভিতৰত আন এখন চেকবুক বিচাৰে, তেন্তে তেওঁ ১০ পাতৰ চেক বহীৰ বাবে ৪০ টকা আৰু জিএছটি (GST) পৰিশোধ কৰিব লাগিব। আনহাতে, ২৫ পাতৰ চেক বহীৰ বাবে ৭৫ টকা আৰু জিএছটি পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

এছ.বি.আই., ৰাজহুৱা খণ্ডৰ পঞ্জাৱ নেচনেল বেঙ্ক (PNB) আৰু ব্যক্তিগত খণ্ডৰ এ.ডি.এফ.চি. বেঙ্ক (HDFC) আৰু আই.চি.আই.চি.আই. বেঙ্কে (ICICI)ৰ উপৰিও তেওঁলোকৰ গ্ৰাহকসকলক এক বিত্তীয় বৰ্ষত বিনামূলীয়াকৈ ২৫ পৃষ্ঠাৰ চেকবুক প্ৰদান কৰে। এছবিআইয়ে ইয়াৰ গ্ৰাহকসকলক ২০২০ চনৰ জুলাইলৈকে ২৫ পৃষ্ঠাৰ চেকবুক বিনামূলীয়াকৈ প্ৰদান কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰা, সংখ্যাটো ১০ পৃষ্ঠালৈ হ্ৰাস কৰা হৈছে। গ্ৰাহকসকলে এতিয়া ১০ টা বিনামূলীয়া পৃষ্ঠাৰ পিছত নতুন চেকবুক জাৰী কৰাৰ বাবে মাচুল পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

কোনটো বেঙ্কে নতুন চেকবুক এখনৰ বাবে কিমান মাচুল লয়

>> পঞ্জাৱ নেচনেল বেঙ্কে (পিএনবি) বিনামূলীয়াকৈ বছৰত ২৫ পৃষ্ঠাৰ চেকবুক আগবঢ়ায়। তাৰ পিছত ডিজিটেল মাধ্যমৰ পৰা অনুৰোধ কৰিলে প্ৰতি পাতৰ বাবে ৩ টকা আৰু শাখাত ব্যক্তিগত অনুৰোধত প্ৰতি পাতত ৪ টকা লাগে।
>> বেঙ্ক অফ বৰোদাই (বেংক অফ বৰোদা) মেট্ৰ' আৰু নগৰ সঞ্চয়কাৰী ছেভিংছ একাউণ্ট হল্ডাৰক বিত্তীয় বৰ্ষত ৩০ পৃষ্ঠাৰ চেকবুক বিনামূলীয়াকৈ প্ৰদান কৰে। তাৰ পিছত নতুন চেকবুক এখন জাৰী কৰিবলৈ প্ৰতিটো পাতত ৪ টকা লাগে।

>> এইচ.ডি.এফ.চি. বেঙ্কে (এইচ.ডি.এফ.চি. বেঙ্ক) বছৰত ২৫ পৃষ্ঠাৰ চেকবুক এখন বিনামূলীয়াকৈ আগবঢ়ায়। তাৰ পিছত ২৫ পৃষ্ঠাৰ অতিৰিক্ত চেক বহীৰ বাবে ৭৫ টকা লাগে। জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ বাবে ১ মাৰ্চ, ২০২১-ৰ পৰা প্ৰতি বছৰে ২৫ খন পাতৰ চেকবুক বিনামূলীয়াকৈ প্ৰদান কৰে। তাৰ পিছত প্ৰতি পাতত ২ টকা লয়।
>> আইচিআইচিআই বেঙ্কে (আইচিআইচিআই বেঙ্ক) এতিয়ালৈকে ২০ পৃষ্ঠাৰ চেকবুক বিনামূলীয়াকৈ আগবঢ়ায়। বেঙ্কে এতিয়া ১ আগষ্ট, ২০২১-ৰ পৰা সংখ্যাটো ২৫ পাতলৈ বৃদ্ধি কৰিছে। তাৰ পিছত বেঙ্কে প্ৰতি ১০পৃষ্ঠাৰ চেকবুকৰ বাবে ২০ টকা লয়।
Published by: Kokil Sarma
First published: June 29, 2021, 6:50 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি