உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • শাওনৰ সোমবাৰে বহু যুৱতী-মহিলা কিয় উপবাসে থাকে ? 'মহেশ্বৰ'ৰ সৈতে ইয়াৰ কি সম্পৰ্ক ?

    শাওনৰ সোমবাৰে বহু যুৱতী-মহিলা কিয় উপবাসে থাকে ? 'মহেশ্বৰ'ৰ সৈতে ইয়াৰ কি সম্পৰ্ক ?

    শাওন মাহটো ভগৱান শিৱ (Lord Shiva)ক উৎসৰ্গিত কৰা হয়। এই মাহত ভগৱান শিৱ(মহেশ্বৰ)ক পূজা কৰা হয়। এই বছৰৰ শাওন মাহ আৰম্ভ হৈছে।

    শাওন মাহটো ভগৱান শিৱ (Lord Shiva)ক উৎসৰ্গিত কৰা হয়। এই মাহত ভগৱান শিৱ(মহেশ্বৰ)ক পূজা কৰা হয়। এই বছৰৰ শাওন মাহ আৰম্ভ হৈছে।

    শাওন মাহটো ভগৱান শিৱ (Lord Shiva)ক উৎসৰ্গিত কৰা হয়। এই মাহত ভগৱান শিৱ(মহেশ্বৰ)ক পূজা কৰা হয়। এই বছৰৰ শাওন মাহ আৰম্ভ হৈছে।

    • Share this:
    শাওন মাহটো ভগৱান শিৱ (Lord Shiva)ক উৎসৰ্গিত কৰা হয়। এই মাহত ভগৱান শিৱ(মহেশ্বৰ)ক পূজা কৰা হয়। এই বছৰৰ শাওন মাহ আৰম্ভ হৈছে। ইয়াক শ্ৰাৱণ মাহ বুলিও কোৱা হয়। এই মাহত সোমবাৰ (Monday) যথেষ্ট গুৰুত্বপূৰ্ণ। শাওনৰ সোমবাৰে ভগৱান শিৱৰ উপাসনা ফলপ্ৰসু বুলি কোৱা হয়। সোমবাৰে উপবাসৰ দ্বাৰা ভগৱান শিৱক পূজা কৰা হয়। এই মাহত ভক্তসকলৰ ওপৰত ভগৱান শিৱৰ অনুগ্ৰহ বৰষুণ। এইবাৰ শাওন মাহত সোমবাৰে কেতিয়া পৰে, শাওনৰ সোমবাৰে উপবাস ৰখাৰ গুৰুত্ব কি সেয়া আমি জানি লও আহক।

    হিন্দু বৰ্ষপঞ্জী অনুসৰি, বৰ্তমান শাওন মাহ চলি আছে। শাওন মাহৰ শেষ সোমবাৰ হ'ব ১৬ আগষ্ট। বিশ্বাস কৰা হয় যে ভগৱান শিৱক এই মাহত বিশেষভাৱে পূজা কৰা হয়। শাস্ত্ৰ অধ্যয়ন কৰা, পবিত্ৰ গ্ৰন্থবোৰ শুনা শাওন মাহত অতি শুভ আৰু ফলপ্ৰসূ বুলি কোৱা হয়। এই মাহত ধৰ্মীয় কাৰ্যকলাপ কৰিলে ইতিবাচক শক্তি বৃদ্ধি হয় আৰু মন শান্ত থাকে। ভগৱান শিৱৰ কৃপাই ভক্তসকলৰ সকলো দুখ-কষ্ট আঁতৰ কৰা হয়। একে সময়তে, ভক্তসকলৰ সকলো ইচ্ছা পূৰণ হয়।

    শাওনৰ সোমবাৰে উপবাস পদ্ধতি
    শাওনৰ সোমবাৰে সোনকালে উঠি গা ধুৱে। তাৰ পিছত ভগৱান শিৱৰ জলঅভিষেক প্ৰদৰ্শন কৰক। লগতে মাপাৰ্বতী আৰু নন্দীক গংগাজল বা গাখীৰ আগবঢ়াওক। পঞ্চমৃতৰ পৰা ৰুদ্ৰঅভিষেক কৰক আৰু বেলপাত আগবঢ়াওক। ধাতুৰা, ভাং, আলু, চন্দনকাঠ, শিৱলিংগত চাউল দিয়ক আৰু সকলোৰে বাবে তিলক প্ৰয়োগ কৰক। প্ৰসাদ হিচাপে ভগৱান শিৱক ঘিউ আৰু চেনী দিয়ক। দীপৰ ধূপৰ পৰা গণেশৰ আৰতি পৰিৱেশন কৰক। অৱশেষত ভগৱান শিৱৰ আৰতি পৰিৱেশন কৰক আৰু প্ৰসাদ বিতৰণ কৰক। (Disclaimer: এই প্ৰবন্ধৰ তথ্য অনুমানৰ ওপৰত আধাৰিত। নিউজ১৮ অসমে এয়া নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ কাৰ্যকৰী কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
    Published by:Kokil Sarma
    First published: