• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Restaurants Service Charge Illegal | ৰেষ্টুৰেণ্টত গ্ৰাহকৰ পৰা ছাৰ্ভিচ চাৰ্জ লোৱাটো বে–আইনী, জনালে চৰকাৰে!

Restaurants Service Charge Illegal | ৰেষ্টুৰেণ্টত গ্ৰাহকৰ পৰা ছাৰ্ভিচ চাৰ্জ লোৱাটো বে–আইনী, জনালে চৰকাৰে!

মন্ত্ৰণালয়ে আৰু কয় যে গ্ৰাহকৰ ওপৰত আৰোপ কৰা শুল্কৰ মাজত কোনো আইনী সম্পৰ্ক নাই আৰু চৰকাৰে এই সন্দৰ্ভত আইন প্ৰণয়ন কৰিব। এই আইন সকলো ৰেষ্টুৰেণ্টৰ বাবে বাধ্যতামূলক হ’ব।

মন্ত্ৰণালয়ে আৰু কয় যে গ্ৰাহকৰ ওপৰত আৰোপ কৰা শুল্কৰ মাজত কোনো আইনী সম্পৰ্ক নাই আৰু চৰকাৰে এই সন্দৰ্ভত আইন প্ৰণয়ন কৰিব। এই আইন সকলো ৰেষ্টুৰেণ্টৰ বাবে বাধ্যতামূলক হ’ব।

মন্ত্ৰণালয়ে আৰু কয় যে গ্ৰাহকৰ ওপৰত আৰোপ কৰা শুল্কৰ মাজত কোনো আইনী সম্পৰ্ক নাই আৰু চৰকাৰে এই সন্দৰ্ভত আইন প্ৰণয়ন কৰিব। এই আইন সকলো ৰেষ্টুৰেণ্টৰ বাবে বাধ্যতামূলক হ’ব।

  • Share this:
ৰেষ্টুৰেণ্টসমূহে লোৱা ছাৰ্ভিচ চাৰ্জ বে–আইনী! এই কথা বৃহস্পতিবাৰে প্ৰকাশ কৰে গ্ৰাহক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰণালয়ে। তদুপৰি এই কৰ আৰোপ কৰাৰ প্ৰথা তৎকালীনভাৱে বন্ধ কৰিবলৈ মন্ত্ৰণালয়ে নেচনেল ৰেষ্টুৰেণ্ট এছ’চিয়েশ্যন অৱ ইণ্ডিয়াক নিৰ্দেশ দিয়ে। এটা সূত্ৰই CNBC-TV18ক জনোৱা মতে, এই সেৱাৰ মূল্য নিৰ্ধাৰণে গ্ৰাহকৰ ওপৰত বিৰূপ প্ৰভাৱ পেলাইছে। মন্ত্ৰণালয়ে আৰু কয় যে গ্ৰাহকৰ ওপৰত আৰোপ কৰা শুল্কৰ মাজত কোনো আইনী সম্পৰ্ক নাই আৰু চৰকাৰে এই সন্দৰ্ভত আইন প্ৰণয়ন কৰিব। এই আইন সকলো ৰেষ্টুৰেণ্টৰ বাবে বাধ্যতামূলক হ’ব।

গ্ৰাহকৰ অভিযোগৰ পিছতে ২ জুনত মন্ত্ৰণালয়ে নেচনেল ৰেষ্টুৰেণ্ট এছ’চিয়েশ্যন অৱ ইণ্ডিয়াৰ সৈতে এক বৈঠক আহ্বান কৰি ৰেষ্টুৰেণ্টৰ ওপৰত আৰোপ কৰা সেৱা কৰ সম্পৰ্কীয় বিষয়সমূহ আলোচনা কৰে। ৰেষ্টুৰেণ্টসমূহে সাধাৰণতে মুঠ বিলৰ ১০ শতাংশ ছাৰ্ভিচ চাৰ্জ লয়।

গ্ৰাহক পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰণালয়ে এক বিবৃতিত জনোৱা মতে, কেইবাটাও বাতৰিৰ লগতে ৰাষ্ট্ৰীয় গ্ৰাহক হেল্পলাইন (এনচিএইচ)ৰ ওপৰত গ্ৰাহকৰ অভিযোগৰ ভিত্তিত এই বৈঠক আহ্বান কৰা হয়।

শেহতীয়াকৈ এন আৰ এ আইলৈ লিখা এখন পত্ৰত গ্ৰাহক পৰিক্ৰমা সচিব ৰোহিত কুমাৰ সিঙে উল্লেখ কৰিছে যে ৰেষ্টুৰেণ্ট আৰু হোটেলসমূহে গ্ৰাহকৰ পৰা সেৱাৰ চাৰ্জ সংগ্ৰহ কৰি আছে যদিও এনে চাৰ্জ স্বেচ্ছামূলক আৰু গ্ৰাহকৰ বিবেচনাধীন হ’ব লাগে। আইনৰ দ্বাৰা ই বাধ্যতামূলক নহয়। পত্ৰখনত উল্লেখ কৰা মতে, গ্ৰাহকক এনে অভিযোগৰ বৈধতা বিশ্বাস কৰিবলৈ বিপথে পৰিচালিত কৰা হৈছে আৰু গ্ৰাহকে এই চাৰ্জ আঁতৰাবলৈ অনুৰোধ কৰিলে ৰেষ্টুৰেণ্টে গ্ৰাহকক হাৰাশাস্তি কৰি আহিছে।

পত্ৰখনত কোৱা হৈছে যে যিহেতু এই বিষয়টোৱে গ্ৰাহকক দৈনিক প্ৰভাৱিত কৰে আৰু গ্ৰাহকৰ অধিকাৰৰ ওপৰত যথেষ্ট প্ৰভাৱ পেলায়, সেয়েহে বিভাগটোৱে অনুভৱ কৰিছে যে ইয়াক তীক্ষ্ণভাৱে পৰীক্ষা কৰি বিতংভাৱে পৰীক্ষা কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। ২০১৬ চনৰ এপ্ৰিল মাহত গ্ৰাহক পৰিক্ৰমা বিভাগে হোটেল আৰু ৰেষ্টুৰেণ্টৰ বাবে চাৰ্জিং সেৱাৰ বাবে নিৰ্দেশনা প্ৰকাশ কৰে। গাইডলাইনত স্পষ্ট হৈ পৰিছে যে ৰেষ্টুৰেণ্টত গ্ৰাহকৰ প্ৰৱেশক সেৱা চাৰ্জ দিবলৈ সন্মতি বুলি ধৰি ল’ব নোৱাৰি।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: