• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Reliance profit q4: চতুৰ্থ ত্ৰৈমাসিকৰ ফলাফল ঘোষণা! ৰিলায়েন্সৰ মুনাফা বৃদ্ধি প্ৰায় ২০ শতাংশ

Reliance profit q4: চতুৰ্থ ত্ৰৈমাসিকৰ ফলাফল ঘোষণা! ৰিলায়েন্সৰ মুনাফা বৃদ্ধি প্ৰায় ২০ শতাংশ

ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে শুকুৰবাৰে চতুৰ্থ ত্ৰৈমাসিকৰ ফলাফল ঘোষণা কৰে। খবৰ অনুসৰি কোম্পানীটোৱে ১৬,২০৩ কোটি টকাৰ মুঠ লাভ অৰ্জন কৰিছে।

ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে শুকুৰবাৰে চতুৰ্থ ত্ৰৈমাসিকৰ ফলাফল ঘোষণা কৰে। খবৰ অনুসৰি কোম্পানীটোৱে ১৬,২০৩ কোটি টকাৰ মুঠ লাভ অৰ্জন কৰিছে।

ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে শুকুৰবাৰে চতুৰ্থ ত্ৰৈমাসিকৰ ফলাফল ঘোষণা কৰে। খবৰ অনুসৰি কোম্পানীটোৱে ১৬,২০৩ কোটি টকাৰ মুঠ লাভ অৰ্জন কৰিছে।

  • Share this:
ৰিলায়েন্স ইণ্ডাষ্ট্ৰিজে শুকুৰবাৰে চতুৰ্থ ত্ৰৈমাসিকৰ ফলাফল ঘোষণা কৰে। খবৰ অনুসৰি কোম্পানীটোৱে ১৬,২০৩ কোটি টকাৰ মুঠ লাভ অৰ্জন কৰিছে। যোৱা বছৰ এই লাভৰ পৰিমাণ আছিল ১৩,২২৭ কোটি টকা, যি বছৰটোৰ লভ্যাংশৰ তলত ২২.৫০ শতাংশ কম।

কোম্পানীটোৰ ৰাজহ যোৱা বছৰৰ অন্তিম তিনিমাহত ১৫৪,৮৯৬ কোটি টকা আছিল। যি এই বছৰ ৩৬.৭৯ শতাংশ বৃদ্ধি হৈ ২১১,৮৮৭ কোটি টকা হৈছে। প্ৰতিষ্ঠানটোৰ পৰিষদে প্ৰতিটো শ্বেয়াৰত ৮ টকাৰ লভ্যাংশৰ পৰামৰ্শ দিছে। ৰিলায়েন্সে এই বছৰ মুঠ ৭,৯২,৭৫৬ কোটি টকা বা ১০৪.৬ বিলিয়ন টকা উপাৰ্জন কৰিছে। বছৰি ১০০ বিলিয়ন ৰ সীমা অতিক্ৰম কৰা এইটো ভাৰতৰ প্ৰথম প্ৰতিষ্ঠান।

কোম্পানীটোৰ অপাৰেটিং মাৰ্জিন এই বছৰ চতুৰ্থ ত্ৰৈমাসিকত ১০.১ শতাংশ আছিল যিটো যোৱা বছৰত ১০.৬ শতাংশ আৰু আগৰ বছৰৰ তিনিমাহত ৯.৫ শতাংশ আছিল। তিনিমাহৰ ভিতৰত নেট মাৰ্জিন ৭.৭ শতাংশলৈ হ্ৰাস পাইছিল। যোৱা বছৰ একেটা ত্ৰৈমাসিকত মাৰ্জিন আছিল ৯.৮ শতাংশ আৰু আগৰ বছৰৰ মুঠ মাৰ্জিনৰ পৰিমাণ আছিল ৮.৭ শতাংশ।

ৰিলায়েন্স জিও

তিনিমাহৰ বাবে মুঠ ৰাজহ হৈছে 16,139 কোটি টকা (3.4 বিলিয়ন ডলাৰ), যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত 20.7 শতাংশ অধিক।

তিনিমাহৰ বাবে মুঠ ইবিআইটিডিএ হৈছে 10,918 কোটি টকা (1.4 বিলিয়ন ডলাৰ), যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত 27.4 শতাংশ অধিক।

তিনিমাহৰ বাবে মুঠ মুঠ লাভ হৈছে 4,313 কোটি টকা (569 নিযুত ডলাৰ), যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত 22.9 শতাংশ অধিক।

তিনিমাহৰ বাবে নগদ লাভ আছিল 9,623 কোটি টকা (1.3 বিলিয়ন ডলাৰ), যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত 24.0 শতাংশ অধিক।

মুঠ গ্ৰাহকৰ সংখ্যা হৈছে 410.2 নিযুত (31 মাৰ্চ, 2022 তাৰিখলৈকে)।

এই তিনিমাহৰ বাবে প্ৰতি ইউনিটত গড় ৰাজহ (এআৰপিইউ) হৈছে প্ৰতি জন গ্ৰাহকৰ বাবে প্ৰতি মাহে 167.6 টকা।

ৰিটেইলঃ

তিনিমাহৰ বাবে মুঠ ৰাজহ হৈছে 58.017 কোটি টকা (7.7 বিলিয়ন ডলাৰ), যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত 23.3 শতাংশ অধিক।

তিনিমাহৰ বাবে মুঠ ইবিআইটিডিএ হৈছে 3,705 কোটি টকা (489 নিযুত ডলাৰ), যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত 2.4 শতাংশ অধিক।

তিনিমাহৰ বাবে মুঠ মুঠ লাভ আছিল 2,139 কোটি টকা (282 নিযুত ডলাৰ), যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত 4.8 শতাংশ অধিক।

তিনিমাহৰ বাবে নগদ লাভ আছিল 2,878 কোটি টকা (380 নিযুত ডলাৰ), যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত 3.8 শতাংশ অধিক।

ৰিলায়েন্সদোকানৰ মুঠ সংখ্যা হৈছে 15,196, যাৰ ভিতৰত তিনিমাহত 793 খন নতুন দোকান খোলা হৈছে।

অইল টু কেমিকেলঃ

খণ্ডৰ ৰাজহ ৪৪.২ শতাংশ বৃদ্ধি হৈ ১,৪৫,৭৮৬ কোটি টকা বা ১৯.২ বিলিয়ন ডলাৰ হৈছে।

চাহিদা বৃদ্ধিহোৱাৰ বাবে, সামগ্ৰীৰ পৰিমাণ 4.2 শতাংশ বৃদ্ধি হৈছে।

চেগমেণ্ট ইবিআইটিডি-এ ৰাজহ 24.8 শতাংশ বৃদ্ধি হৈ যোৱা বছৰৰ একে তিনিমাহৰ তুলনাত 2021-22 বিত্তীয় বৰ্ষৰ অন্তিম তিনিমাহত 14,241 কোটি ডলাৰ বা 1.9 বিলিয়ন ডলাৰত উপনীত হৈছে।

অইল আৰু গেছঃ

চতুৰ্থ তিনিমাহত খণ্ডৰ ৰাজহ যোৱা বছৰৰ তুলনাত 2,000 কোটি টকা বা 136,8 শতাংশ অধিক।

২০২১-২২ বিত্তীয় বৰ্ষৰ চতুৰ্থ তিনিমাহত খণ্ড ইবিআইটিডিএ ৰাজহ দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হৈ ১,৫৫৬ কোটি লৈ বৃদ্ধি হৈছে, যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত ৭৭.৫ শতাংশ বৃদ্ধি হৈছে।

এই তিনিমাহৰ বাবে কেজিডি6 উৎপাদন আছিল 37.7 বিচিএফ (ৰিলায়েন্সৰ অংশ), আনহাতে 2020-21 বিত্তীয় বৰ্ষত, উৎপাদনৰ হাৰ আছিল 15 বিচিএফ।

মিডিয়াঃ

Q 4-ৰ বাবে মুঠ ৰাজহ আছিল 1,621 কোটি টকা, যি যোৱা বছৰৰ একে তিনিমাহত ৰাজহৰ পৰা 14.6 শতাংশ অধিক।

তিনিমাহৰ বাবে মুঠ ইবিআইটিডিএ হৈছে ২৬৬ কোটি টকা যি যোৱা বছৰৰ তুলনাত ১৬.৪ শতাংশ অধিক।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published:

শেহতীয়া বাতৰি