உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • বিয়াৰ মণ্ডপত কইনাৰ হঠাতে পেটৰ বিষ ! চিকিৎসালয়লৈ আহি দৰা-কইনাই পালে Good News ...

    বিয়াৰ মণ্ডপত কইনাৰ হঠাতে পেটৰ বিষ ! চিকিৎসালয়লৈ আহি দৰা-কইনাই পালে Good News ...

    সাংকেতিক ছবি

    সাংকেতিক ছবি

    ছত্তীশগড়ৰ কোন্দাগাওঁ জিলাত এক অনন্য বিবাহ অনুষ্ঠিত হৈছিল। বিয়াৰ আগদিনা কইনাই এটা পুত্ৰ সন্তান জন্ম দিছিল। সন্তানৰ জন্মৰ লগে লগে পৰিয়ালত বিবাহৰ আনন্দ দুগুণ হৈ গৈছিল।

    • Share this:
    ছত্তীশগড়ৰ কোন্দাগাওঁ জিলাত এক অনন্য বিবাহ অনুষ্ঠিত হৈছিল। বিয়াৰ আগদিনা কইনাই এটা পুত্ৰ সন্তান জন্ম দিছিল। সন্তানৰ জন্মৰ লগে লগে পৰিয়ালত বিবাহৰ আনন্দ দুগুণ হৈ গৈছিল। যেতিয়া কইনাই স্বাস্থ্যৱান অনুভৱ কৰিছিল তেতিয়া বিবাহ অনুষ্ঠানটো নিৰ্ধাৰিত তাৰিখতে সম্পূৰ্ণ হৈছে। এই বিবাহৰ আলোচনা গোটেই অঞ্চলটোত হৈ আছে। ঘটনাটো ছত্তীশগড় আৰু উৰিষ্যাৰ সীমান্তৱৰ্তী কোন্দাগাওঁ জিলাৰ বদৰাজপুৰ খণ্ডৰ বানচকোট গাঁৱৰ সৈতে সম্পৰ্কিত। বানচকোটৰ বাসিন্দা চন্দন নেতামৰ বিবাহ ৩১ জানুৱাৰীত উৰিষ্যাৰ বাসিন্দা শিৱবাটীৰ সৈতে। ইয়াৰ আগতে ৩০ জানুৱাৰীত, কইনাগৰাকীক হালধি ৰীতি-নীতিৰ বাবে মণ্ডপলৈ অনা হৈছিল, যি সময়ত তেওঁৰ পেটত হঠাতে বিষ হৈছিল।

    উৰিষ্যাৰ নৱৰংপুৰ জিলাৰ বাসিন্দা শিৱবাটী কইনাগৰাকীৰ মাতৃ সৰিতা মান্দাৱীয়ে এই অনন্য বিবাহৰ বিৱৰণ দিছিল। সৰিত মান্দাভিৰ মতে, জনজাতীয় লোকসকলৰ মাজত এতিয়াও পইথু প্ৰণালী অনুসৰণ কৰা হৈছে। প্ৰায় ছয় মাহৰ পিছত, কইনা আৰু দৰাঘৰৰ লোকসকলে একেলগে বহি সিদ্ধান্ত লৈছিল যে এতিয়া লৰা আৰু ছোৱালীজনীয়ে বিয়া কৰাব লাগে। ইয়াৰ পিছত, ছোৱালীজনীৰ মাক-দেউতাক আৰু তেওঁলোকৰ আত্মীয়সকলক দৰাৰ কাষৰ মানুহে এই বিষয়ে অৱগত কৰিছিল। তেতিয়া বিয়াখন ঠিক কৰা হৈছিল।

    বিয়াৰ আগদিনা এজন পুত্ৰৰ জন্ম হৈছিল
    সৰিতা মান্দাভিৰ মতে, বিবাহৰ কাৰ্ডখন গাওঁবাসীক বিতৰণ কৰা হৈছিল। ৩০ জানুৱাৰীত হালধি অনুষ্ঠান আছিল আৰু ৩১ জানুৱাৰীত বিবাহ, আশীৰ্বাদ অনুষ্ঠান আৰু অভ্যৰ্থনা অনুষ্ঠান হৈছিল। কিন্তু হালধিৰ অনুষ্ঠানৰ সময়ত ছোৱালীজনীৰ পেটৰ বিষ আৰম্ভ হৈছিল। তাৰ পিছত তেওঁক গাওঁখনৰ এটা প্ৰাথমিক স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰলৈ লৈ যোৱা হৈছিল, য'ত পিছদিনা ৰাতিপুৱা এটা পুত্ৰ সন্তান জন্ম দিছিল। দৰাৰ দেউতাক ছোটিলাল নেতামে কৈছিল যে পুত্ৰ সন্তান থকা বোৱাৰীয়েকে ঘৰত বিয়াৰ সুখ দুগুণ কৰি দিছে।
    Published by:Himangshu Bhuyan
    First published: