Explained : আমেৰিকাত শিশুসকলক প্ৰদান কৰাক ভেকচিনক লৈ উত্থাপিত হৈছে ভিন্ন প্ৰশ্নৰ! অভিভাৱকসকলৰ মাজত এনে উদ্বেগৰ কাৰণ কি?

News18 Assam | News18-Assam
Updated:June 7, 2021, 5:31 PM IST
Explained : আমেৰিকাত শিশুসকলক প্ৰদান কৰাক ভেকচিনক লৈ উত্থাপিত হৈছে ভিন্ন প্ৰশ্নৰ! অভিভাৱকসকলৰ মাজত এনে উদ্বেগৰ কাৰণ কি?
বৰ্তমানে আমেৰিকাত ১২ৰ পৰা ১৭বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে ফাইজাৰ-বায়োটেকৰ ভেকচিনকহে অনুমোদন দিয়া হৈছে।

বৰ্তমানে আমেৰিকাত ১২ৰ পৰা ১৭বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে ফাইজাৰ-বায়োটেকৰ ভেকচিনকহে অনুমোদন দিয়া হৈছে।

  • Share this:
কোৰোণাৰ তৃতীয় ঢৌৱে ভাৰতত শিশুসকলৰ প্ৰতি অধিক বিপদশংকা কঢ়িয়াই আনিব বুলি আশংকা কৰি থকাৰ মাজতে ভেকচিনক লৈ আন বেয়া খবৰ। আমেৰিকাত শিশুসকলক দিয়া কোভিড ভেকচিনক লৈ ভিন্ন প্ৰশ্ন উত্থাপিত হোৱাৰ পিছতে ই চিন্তা দুগুণ বৃদ্ধি কৰিছে ভাৰতীয় অভিভাৱকসকলৰ। এই প্ৰশ্নবোৰ শিশুৰ ওপৰত ভেকচিনৰ দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰভাৱৰ পৰা বিদ্যমান পাৰ্শ্বক্ৰিয়ালৈকে জড়িত।

বৰ্তমানে আমেৰিকাত ১২ৰ পৰা ১৭বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে ফাইজাৰ-বায়োটেকৰ ভেকচিনকহে অনুমোদন দিয়া হৈছে। শীঘ্ৰেই আৰু দুটা ভেকচিনৰ অনুমতি দিয়া হ'ব। আমেৰিকান অভিভাৱকসকলে ভেকচিনৰ ওপৰত উত্থাপন কৰা এই প্ৰশ্নবোৰ আমাৰ বাবেও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। কিয়নো বৰ্তমানে দেশখনত শিশুসকলক প্ৰদান কৰা ফাইজাৰৰ mRMA ভেকচিন শীঘ্ৰে ভাৰতৰ শিশুৰ বাবে অনাৰ প্ৰস্তুতি চলোৱা হৈছে।

শিশুৰ ভেকচিনক লৈ আমেৰিকান অভিভাৱকৰ মাজত সৃষ্টি হোৱা প্ৰশ্ন আৰু ইয়াৰ উত্তৰবোৰ এনেধৰণৰ -

প্ৰশ্ন ১: শেহতীয়াকৈ আন ৰোগৰ ভেকচিন লোৱা শিশুৱে কোৰোণা ভেকচিন লোৱা উচিতনে?

উত্তৰ- CDCয়ে প্ৰথমতে পৰামৰ্শ দিছিল যে কোৰোণা ভেকচিন লোৱাৰ দুসপ্তাহ পূৰ্বে আৰু দুসপ্তাহ পিছলৈ আন কোনো ভেকচিন ল'ব নালাগে, কিন্তু এতিয়া CDCয়ে কৈছে যে কোৰোণা ভেকচিন আৰু আন ভেকচিনৰ মাজত এনেধৰণৰ সময়ৰ ব্যৱধান থকাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই।

CDCয়ে কয় যে কেৱল কোৰোণা ভেকচিন প্ৰয়োগ কৰা আৰু আন ভেকচিনৰ সৈতে প্ৰয়োগ কৰাৰ ফলতে দেখা দিয়া পাৰ্শ্বক্ৰিয়া একেধৰণৰ। CDCয়ে কয় যে যদি এবাৰ সাক্ষাততে একাধিক ভেকচিনৰ টিকাকৰণ কৰিব লগা হয়, তেন্তে ভেকচিনটো শিশুৰ শৰীৰৰ ভিন ভিন অংশত দিব পাৰি।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত শিশু চিকিৎসকৰ সংগঠন আমেৰিকান একাডেমী অফ পেডিয়াট্ৰিক্স(AAP)য়ে CDCৰ পৰামৰ্শ সমৰ্থন কৰিছিল। চিকিৎসকসকলে কৈছে যে ই শিশুৰ নিয়মীয়া টিকাকৰণক প্ৰভাৱিত নকৰিব।

প্ৰশ্ন ২: শিশুৰ ক্ষেত্ৰত দেখা দিয়া পাৰ্শ্বক্ৰিয়াবোৰ প্ৰাপ্তবয়স্কৰ পৰা পৃথক হ'ব পাৰে নেকি?

উত্তৰ- আমেৰিকান শিশুৰ কোৰোণা টিকাকৰণৰ অভিজ্ঞতাই দেখুৱায় যে ১২ৰ পৰা ১৫বছৰ বয়সৰ শিশুৰ প্ৰাপ্তবয়স্ক লোকৰ তুলনাত অধিক জ্বৰ হয়। শিশু আৰু কিশোৰসকলৰ টিকাকৰণৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া একৰ পৰা তিনি দিন থাকে।

দ্বিতীয়টো ড'জত অধিক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হয়। শিশুৰ দুয়োটা ড'জৰ পিছত বেজী লোৱা স্থানত বিষ হোৱাটো সাধাৰণ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া, কিন্তু সাধাৰণতে দ্বিতীয় পালি প্ৰদানৰ পিছত কিশোৰৰ অধিক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া হয়।

পিতৃ-মাতৃতকৈ শিশুৰ ক্ষেত্ৰত পাৰ্শ্বক্ৰিয়া অধিক হোৱাৰ সম্ভাৱনা। সাধাৰণতে কম বয়সীয়া লোকৰ ক্ষেত্ৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা দ্ৰুত হয়। এইটো সম্ভৱ যে একেটা ভেকচিন পোৱা সত্ত্বেও শিশুৰ ক্ষেত্ৰত পিতৃ-মাতৃতকৈ অধিক পাৰ্শ্বক্ৰিয়া দেখা দিব পাৰে।

প্ৰশ্ন ৩ : শিশুক দিয়া ভেকছিনৰ পৰিমাণ প্ৰাপ্তবয়স্কসকলৰ বাবে পৃথক হ'বনে?

উত্তৰ- ১২ৰ পৰা ১৭ বছৰ বয়সৰ লোকসকলক ৩০ মাইক্ৰ'গ্ৰাম ফাইজাৰ ভেকচিনৰ দুটা পালি দিয়া হৈছে। দুয়োটা পালিৰ মাজত ৩ সপ্তাহৰ ব্যৱধান আছে। মডাৰ্ণাই ২ৰ পৰা ১১ বছৰ বয়সৰ শিশুক ৫০ মাইক্ৰ'গ্ৰাম আৰু ১০০ মাইক্ৰ'গ্ৰাম ড'জ দি পৰীক্ষণ চলাই আছে। কোম্পানীটোৱে ২ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ বাবে ২৫, ৫০ আৰু ১০০ মাইক্ৰ'গ্ৰামৰ ড'জেৰে পৰীক্ষণ চলাই আছে।

প্ৰশ্ন ৪: এনে ভেকছিন শিশুসকলক আগতে দিয়া হৈছিল নেকি? ইয়ে কেনেদৰে কাম কৰে?

উত্তৰ- ফাইজাৰ আৰু মডাৰ্ণাৰ ভেকচিন mRNA ভাল। ইয়াত mৰ অৰ্থ হৈছে মেচেঞ্জাৰ। যদিও পৰম্পৰাগত ভেকচিনে দুৰ্বল বা নিষ্ক্ৰিয় ভাইৰাছৰ জৰিয়তে শৰীৰত ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা সক্ৰিয় কৰে, আনফালে mRNA ভেকচিনবোৰ আমাৰ কোষবোৰৰ এণ্টিবডী তৈয়াৰ কৰিবলৈ নিৰ্দেশিত হয়।

ভেকচিনৰ এই পদ্ধতিটো নতুন। ভেকচিনৰ সৈতে শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰা মেচেঞ্জাৰ অণুবোৰ শিশুৰ কোষত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হয় আৰু ইয়ে শিশুটিক স্পাইক প্ৰ'টিন, কোৰোণা ভাইৰাছৰ দৰে এক জোঙা প্ৰ'টিন প্ৰস্তুত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।

এই স্পাইকবোৰ কোষবোৰ পৃষ্ঠত ওলাই আহে। এই স্পাইকটো ওলাই অহাৰ লগে লগে, আমাৰ শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে চিনাক্ত কৰে যে এই স্পাইক প্ৰ'টিনটো বাহিৰৰ আৰু লগে লগে ইয়াক আক্ৰমণ কৰে। এনেদৰে, শিশুৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাই কোৰোণা ভাইৰাছ চিনাক্ত আৰু আক্ৰমণ কৰিবলৈ শিকে। ভৱিষ্যতে যদি কোৰোণা ভাইৰাছ শিশুটিৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে, তেওঁৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীয়ে লগে লগে তাক চিনাক্ত কৰে আৰু হত্যা কৰে।

প্ৰশ্ন ৫ : আমি বৰ্ধিত শৰীৰত কোৰোণা ভেকছিনৰ দীৰ্ঘম্যাদী প্ৰভাৱৰ বিষয়ে জানো নেকি?

উত্তৰ - বিজ্ঞানীসকলৰ ওচৰত প্ৰাপ্তবয়স্ক আৰু কিশোৰসকলৰ বাবে বিকশিত ভেকচিনৰ ছয় মাহৰ আৰু শিশুৰ ওপৰত তিনি মাহৰ পৰীক্ষণৰ তথ্য আছে, যাৰ ওপৰত বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে ভেকচিনটো বৰ্ধিত শৰীৰত এণ্টিবডী প্ৰস্তুত কৰিবলৈ সুৰক্ষিত।

নিউয়ৰ্কৰ মাউণ্ট চিনাই চিকিৎসালয়ৰ শিশু বিশেষজ্ঞ ডাঃ ক্ৰিষ্টিন অলিভাৰে কৈছিল যে ভেকচিনটোৰ কোনো স্থায়ী পাৰ্শ্বক্ৰিয়া আছেনে নাই সেই বিষয়ে দীৰ্ঘদিন ধৰি কোনো গৱেষণা কৰা হোৱা নাই। অভিভাৱকসকলে নিৰ্দিষ্ট প্ৰশ্ন সুধিছে, যেনে ভেকচিনে ছোৱালীৰ ঋতুস্ৰাৱ বা উৰ্বৰতা প্ৰভাৱিত কৰিব পাৰে নেকি? কিন্তু ভেকচিনে এনে ক্ষেত্ৰতো প্ৰভাৱ পেলাব বুলি কোনো জৈৱিক ব্যাখ্যা নাই।

প্ৰশ্ন ৭: যেতিয়া শিশুৰ কোৰোণা হোৱাৰ আশংকা অতি কম হয়, তেনেস্থলত অধিক তথ্য অহালৈ অপেক্ষা কৰিব পাৰোনে?

উত্তৰ -শিশুৰ ক্ষেত্ৰত কোৰোণাতকৈ গুৰুতৰ ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা অধিক, তাৰ পিছত তেওঁলোকৰ বিপদাশংকা থাকে। কোৰোণাৰ আৰম্ভণিতে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত প্ৰায় ৪০টা শিশুক কোৰোণা পজিটিভ পোৱা গৈছিল। কেইমাহমান আগলৈকে শিশুসকলৰ ক্ষেত্ৰত মাল্টি-চিষ্টেম ইনফ্লেমেটৰী চিণ্ড্ৰোম (MIS-C) পোৱা গৈছিল। ই হৃদযন্ত্ৰকে ধৰি শিশুৰ বহুতো আভ্যন্তৰীণ অংগত প্ৰদাহ দেখুৱাইছিল।

প্ৰভিডেন্সৰ ব্ৰাউন বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক আৰু জৰুৰীকালীন কোঠাৰ চিকিৎসক ডাঃ মেগান ৰাণীয়ে কয় যে, শিশুৰ কোৰোণা হোৱাৰ সম্ভাৱনা কম আৰু গুৰুতৰভাৱে অসুস্থ হোৱাৰ সম্ভাৱনা কম, কিন্তু শূন্য নহয়। ফিলাডেলফিয়াৰ শিশু চিকিৎসালয়ৰ ভেকচিন শিক্ষা কেন্দ্ৰৰ সঞ্চালক আৰু খাদ্য আৰু ঔষধ প্ৰশাসনৰ ভেকচিন পৰামৰ্শদাতা পেনেলৰ সদস্য ডাঃ পাল অফিটে কয় যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ২৪% কোৰোণা ঘটনা শিশুৰ ক্ষেত্ৰত হয়।

তেওঁ কয় যে আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ৭৫ৰ পৰা ১৫০টা শিশু ফ্লুত আক্ৰান্ত হৈ মৃত্যুমুখত পৰে। কিন্তু কোৰোণা হৈ প্ৰাণ হেৰুওৱা শিশুৰ সংখ্যা ইয়াতকৈ বহুত বেছি। সেয়েহে, শিশুক টিকাকৰণ কৰাৰ সকলো সম্ভৱ কাৰণ আছে। বিশেষকৈ ১২-১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুৱে লগে লগে ভেকচিন ল'ব লাগে।

প্ৰশ্ন ৮ : ১২ বছৰৰ তলৰ শিশুৱে কেতিয়া ভেকচিন লাভ কৰিব?

উত্তৰ - আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰত ১২ বছৰৰ তলৰ শিশুৰ বাবে ডিচেম্বৰৰ পিছত ভেকচিন উপলব্ধ হ'ব পাৰে। ফাইজাৰে ছেপ্টেম্বৰত ২ৰ পৰা ১১বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে ভেকচিনৰ অনুমোদন লোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। আৰু ডিচেম্বৰত ছয় মাহৰ তলৰ শিশুৰ পৰীক্ষণ আৰম্ভ হ'ব।



https://www.bhaskar.com/utility/zaroorat-ki-khabar/news/parents-started-raising-questions-about-the-corona-vaccine-being-given-to-children-in-america-know-what-are-their-concerns-128569384.html
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: June 7, 2021, 5:31 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি