মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»আপুনি জানেনে ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথে এবছৰত দুটাকৈ জন্মদিন উদযাপন কৰে !

আপুনি জানেনে ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথে এবছৰত দুটাকৈ জন্মদিন উদযাপন কৰে !

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 23, 2021, 7:55 PM IST
আপুনি জানেনে ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথে এবছৰত দুটাকৈ জন্মদিন উদযাপন কৰে !
ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথ (Queen Elizabeth II) এই বছৰৰ ২১ এপ্ৰিলত ৯৫ বছৰীয়া হৈছে।

ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথ (Queen Elizabeth II) এই বছৰৰ ২১ এপ্ৰিলত ৯৫ বছৰীয়া হৈছে।

  • Share this:
ৰাণী দ্বিতীয় এলিজাবেথ (Queen Elizabeth II) এই বছৰৰ ২১ এপ্ৰিলত ৯৫ বছৰীয়া হৈছিল। তেখেতৰ স্বামী আৰু এডিনবাৰ্গৰ ডিউক প্ৰিন্স ফিলিপৰ (Prince Philip) মৃত্যুয়ে তেখেতৰ জন্মদিন চুই গৈছিল। ৯৯ বছৰ বয়সত তেওঁৰ ১০০তম জন্ম জয়ন্তীলৈ মাত্ৰ কেইসপ্তাহমানৰ ব্যৱধানত তেওঁৰ মৃত্যু হৈছিল। ৰাণীয়ে এবছৰত দুটা জন্মদিন উদযাপন কৰে। তেখেতে ১৯২৬ চনৰ ২১ এপ্ৰিলত জন্মগ্ৰহণ কৰিছিল আৰু ২১ এপ্ৰিলৰ দিনটোতে তেখেতৰ প্ৰকৃত জন্মদিন উদযাপন কৰে। তেখেতৰ আন এটা জন্মদিন আছে – অফিচিয়েল জন্মদিন যিটো জুনৰ দ্বিতীয় শনিবাৰে পালন কৰা হয়।

ৰাণীয়ে সাধাৰণতে তেওঁৰ প্ৰকৃত জন্মদিন তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সৈতে উদযাপন কৰে। হাইড পাৰ্কত সাধাৰণতে ৪১ টা বন্দুকৰ চেলুট, উইণ্ডছৰ গ্ৰেট পাৰ্কত ২১টা বন্দুকৰ চেলুট আৰু ২১ এপ্ৰিলত টাৱাৰ অফ লণ্ডনত ৬২ টা বন্দুকৰ চেলুট হয়। আনহাতে, তেওঁৰ আনুষ্ঠানিক জন্মদিনত, পৰম্পৰাগত অনুষ্ঠান, Trooping of Colours পেৰেডৰ দ্বাৰা দেশত এক বিশাল উদযাপন চিহ্নিত কৰা হয়। ব্ৰিটিছ মনাৰ্কৰ আনুষ্ঠানিক জন্মদিন উপলক্ষে ২৬০ বছৰৰো অধিক সময় ধৰি অনুষ্ঠানটো পালন কৰা হৈছে।

পেৰেডটোত ১৪০০ তকৈও অধিক সৈনিক, ২০০ টা ঘোঁৰা আৰু ৪০০ গৰাকী সংগীতজ্ঞ অন্তৰ্ভুক্ত আছে। পেৰেডটো ৰাণীৰ চৰকাৰী বাসভৱন বাকিংহাম পেলেচৰ পৰা আৰম্ভ হয় আৰু মলৰ কাষেৰে ডাউনিং ষ্ট্ৰীটৰ ওচৰৰ হোৱাইট হলত হৰ্চ গাৰ্ডছ পেৰেডলৈ যায় আৰু তাৰ পিছত পুনৰ ঘূৰি আহে। পিছত, ৰাজপৰিয়ালে পৰম্পৰাগত অনুষ্ঠানৰ অংশ হিচাপে মললৈ ভ্ৰমণ কৰে আৰু তেওঁলোকৰ বাসগৃহ বাকিংহাম পেলেচৰ বাৰান্দাৰ পৰা লোকসকলক শুভেচ্ছা জনায়। পেৰেডটো RAF বিমানসমূহৰ দ্বাৰা আকাশী প্ৰদৰ্শনৰ সৈতে সমাপ্ত হয়।

ৰাজকীয় নিয়ম অনুসৰি, গ্ৰীষ্মকালত বতৰ মনোৰম হোৱাৰ দিনটোত ৰাজহুৱাভাৱে ৰয়েল মনাৰ্কৰ আনুষ্ঠানিক জন্মদিন উদযাপন কৰা প্ৰয়োজন। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে অক্টোবৰত জন্ম গ্ৰহণ কৰা ৰজা দ্বিতীয় জৰ্জৰ দ্বাৰা এই প্ৰথা আৰম্ভ কৰা হৈছিল।
এই বছৰ, যিহেতু ৰাজপৰিয়ালে এডিনবাৰ্গৰ ডিউকৰ মৃত্যুত শোক প্ৰকাশ কৰিছে, ৰাজহুৱাভাৱে উদযাপনবোৰ চিহ্নিত কৰিবলৈ কোনো বন্দুকৰ অভিবাদন কৰা হোৱা নাছিল আৰু ৰাণীয়ে তেওঁৰ আনুষ্ঠানিক প্ৰতিকৃতি মুকলি কৰা নাছিল, যিটো সাধাৰণতে বিশেষ অনুষ্ঠানত কৰা হয়।
Published by: Kokil Sarma
First published: April 23, 2021, 7:50 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি