உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Small Savings Schemes: PPF, SCSS, KVP, Sukanya ! কোনখন আঁচনিত আপুনি ধন জমা কৰিব পাৰিব ? ক'ত বেছি লাভালাভ পাব ? সবিশেষ জানি লওক...

    Small Savings Schemes: PPF, SCSS, KVP, Sukanya ! কোনখন আঁচনিত আপুনি ধন জমা কৰিব পাৰিব ? ক'ত বেছি লাভালাভ পাব ? সবিশেষ জানি লওক...

    Small Savings Schemes: কিষাণ বিকাশ পত্ৰ (KVP), জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনি  (SCSS), ৰাজহুৱা ভৱিষ্যত নিধি (PPF) আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা(SSY)। যদি আপুনি এই আঁচনিবোৰৰ যিকোনো এটাত বিনিয়োগ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, প্ৰথমে আপুনি সেইবোৰৰ ওপৰত কিমান interest লাভ কৰে জানি লওঁক।

    Small Savings Schemes: কিষাণ বিকাশ পত্ৰ (KVP), জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনি  (SCSS), ৰাজহুৱা ভৱিষ্যত নিধি (PPF) আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা(SSY)। যদি আপুনি এই আঁচনিবোৰৰ যিকোনো এটাত বিনিয়োগ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, প্ৰথমে আপুনি সেইবোৰৰ ওপৰত কিমান interest লাভ কৰে জানি লওঁক।

    Small Savings Schemes: কিষাণ বিকাশ পত্ৰ (KVP), জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনি  (SCSS), ৰাজহুৱা ভৱিষ্যত নিধি (PPF) আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা(SSY)। যদি আপুনি এই আঁচনিবোৰৰ যিকোনো এটাত বিনিয়োগ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, প্ৰথমে আপুনি সেইবোৰৰ ওপৰত কিমান interest লাভ কৰে জানি লওঁক।

    • Share this:
    চৰকাৰে কেইবাটাও ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনি (Small Savings Schemes) চলাই আছে। প্ৰতিটো তিনিমাহত এই সঞ্চয় আঁচনিবোৰৰ সুতৰ হাৰ সলনি হয়। এই ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিবোৰত বিনিয়োগ কৰিলে ৪ ৰ পৰা ৭.৬ শতাংশলৈকে সুত পোৱা যায়। আজি আমি আপোনাক কিছুমান সঞ্চয় আঁচনিৰ বিষয়ে ক'বলৈ গৈ আছোঁ য'ত আপুনি বিনিয়োগৰ পৰা নিশ্চিত লাভ কৰিব পাৰে।

    এই আঁচনিসমূহৰ ভিতৰত আছে কিষাণ বিকাশ পত্ৰ (KVP), জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনি  (SCSS), ৰাজহুৱা ভৱিষ্যত নিধি (PPF) আৰু সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা(SSY)। যদি আপুনি এই আঁচনিবোৰৰ যিকোনো এটাত বিনিয়োগ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে, প্ৰথমে আপুনি সেইবোৰৰ ওপৰত কিমান interest লাভ কৰে জানি লওঁক।

    সুকন্যা সমৃদ্ধি যোজনা
    আঁচনিখন কেৱল ১০ বছৰ বয়সলৈকে কন্যাৰ বাবে আৰু যথেষ্ট জনপ্ৰিয়। ই বৰ্তমান ৭.৬ শতাংশ সুত লাভ কৰি আছে। এই আঁচনিত, এজন ব্যক্তিয়ে তেওঁৰ দুগৰাকী কন্যাৰ বাবে একাউণ্ট খুলিব পাৰে। ২১ বছৰ বয়সৰ কন্যাসকলে এই একাউণ্টৰ পৰা টকা উলিয়াব পাৰে। এই আঁচনিৰ পৰিমাণ ৯ বছৰ আৰু ৪ মাহত দুগুণ হ'ব।

    ৰাজহুৱা ভৱিষ্যত নিধি
    পিপিএফ হৈছে আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় কৰ সঞ্চয় আঁচনি। ইয়াত কৰা বিনিয়োগ ১৫ বছৰৰ। পিপিএফৰ বিনিয়োগত ৫ বছৰৰ লাকইন ম্যাদ আছে। ইয়াত নিম্নতম ৫০০ টকালৈকে বিনিয়োগ কৰিব পাৰি। ই বৰ্তমান ৭.১ শতাংশ সুত পৰিশোধ কৰি আছে।

    জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনি
    ৬০ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকসকলে তেওঁলোকৰ জীৱনকালত ১৫ লাখ টকালৈকে বিনিয়োগ কৰি নিয়মীয়া উপাৰ্জন কৰিব পাৰে। জ্যেষ্ঠ নাগৰিক স্বামী আৰু পত্নীয়ে একেলগে আঁচনিখনত ৩০ লাখ টকালৈকে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। ইয়াত ৫ বছৰৰ লাকইন আছে অৰ্থাৎ ৫ বছৰৰ বাবে ইয়াৰ পৰা টকা উলিয়াব নোৱাৰে। ই বৰ্তমান ৭.৪ শতাংশ সুত লাভ কৰিছে।

    কিষাণ বিকাশ পত্ৰ
    কিষাণ বিকাশ পত্ৰত নিম্নতম ১০০০ টকাৰ সৈতে একাউণ্ট এটা খুলিব পাৰি। বৰ্তমান ইয়াৰ বাৰ্ষিক আগ্ৰহ ৬.৯ শতাংশ। কিষাণ বিকাশ পত্ৰই প্ৰতিশ্ৰুতি দিছে যে আপোনাৰ বিনিয়োগ ১০ বছৰ ৪ মাহত দুগুণ হ'ব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: