உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Savings Scheme: Post Officeৰ এই আঁচনিত ধন জমা কৰিলে আপুনি মাত্ৰ ৫ বছৰতে ১৪ লাখ টকাৰ গৰাকী হ'ব পাৰে, জানক কেনেকৈ ?

    Savings Scheme: Post Officeৰ এই আঁচনিত ধন জমা কৰিলে আপুনি মাত্ৰ ৫ বছৰতে ১৪ লাখ টকাৰ গৰাকী হ'ব পাৰে, জানক কেনেকৈ ?

    Source-Google

    Source-Google

    Post Office Senior Citizen Savings Scheme: আপুনি মাত্ৰ ৫ বছৰত ১৪ লাখ টকা পাব। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে আপুনি সহজে লাখপতি হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    ডাকঘৰৰ (Postoffice) দ্বাৰা বিভিন্ন আঁচনি পৰিচালনা কৰা হয়। ডাকঘৰে সকলো বয়সৰ লোকৰ কথা মনত ৰাখি এই আঁচনিবোৰ চলায়, যি যুৱৰ পৰা জ্যেষ্ঠ নাগৰিকৰ পৰা লাভান্বিত হ'ব পাৰে। আজি আমি আপোনাক এটা বিশেষ ডাকঘৰ আঁচনিৰ বিষয়ে ক'ম য'ত আপুনি মাত্ৰ ৫ বছৰত ১৪ লাখ টকা পাব। এই আঁচনিৰ জৰিয়তে আপুনি সহজে লাখপতি হ'ব পাৰে। আমি আপোনাক কওঁ কেনেকৈ-

    আপুনি ডাকঘৰৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক আঁচনিৰ (Post Office Senior Citizen Savings Scheme) জৰিয়তে সহজে ১৪ লাখ টকাৰ পুঁজি সৃষ্টি কৰিব পাৰে। ডাকঘৰৰ জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনিয়ে বিনিয়োগকাৰীসকলক ৭.৪ শতাংশ হাৰত সূত প্ৰদান কৰে।

    কোনে একাউণ্ট এটা খুলিব পাৰে-
    >>জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনিৰ একাউণ্ট খোলাৰ বাবে আপোনাৰ বয়সৰ সীমা ৬০ বছৰ হ'ব লাগে।
    >>কেৱল ৬০ বছৰ বা তাতকৈ অধিক বয়সৰ লোকে আঁচনিখনৰ অধীনত একাউণ্ট খুলিব পাৰে।
    >>, স্বেচ্ছামূলক অৱসৰৰ ব্যক্তিসকলেও এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে।

    >> জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনিৰ ম্যাদ ৫ বছৰ, কিন্তু আপুনি ইয়াক বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।
    >> এই আঁচনিৰ অধীনত, আপুনি কমেও ১ হাজাৰ টকাৰ সৈতে একাউণ্ট এটা খুলিব পাৰে।

    ইণ্ডিয়া পোষ্ট ৱেবছাইট অনুসৰি, আপুনি পৰিপক্কতাৰ পিছত এই আঁচনিখন ৩ বছৰৰ বাবে সম্প্ৰসাৰিত কৰিব পাৰে। ম্যাদপূৰ্তিৰ পিছত ম্যাদ বৃদ্ধি কৰিবলৈ, একাউণ্ট লোডাৰে ডাকঘৰলৈ যাব লাগিব আৰু ইয়াৰ বাবে আবেদন কৰিব লাগিব।

    ১৪ লাখ টকা কেনেদৰে পাব
    যদি আপুনি জ্যেষ্ঠ নাগৰিক আঁচনিত ১০ লাখ টকা বিনিয়োগ কৰে, ম্যাদপুৰ্তিৰ ওপৰত বিনিয়োগকাৰীসকলৰ মুঠ পৰিমাণ হ'ব ৫ বছৰৰ পিছত বছৰি ৭.৪ শতাংশ (কম্পাউণ্ডিং) সুতৰ হাৰত ১৪,২৮,৯৬৪ টকা। ইয়াত আপুনি ৪,২৮,৯৬৪ টকাৰ সুত লাভ কৰিছে।

    কৰ ৰেহাইৰ লাভালাভ প্ৰাপ্ত কৰক
    এই আঁচনিৰ অধীনত ১০ হাজাৰ টকা বা অধিক সুত প্ৰাপ্ত হ'লে টিডিএছ কৰ্তন কৰা হ'ব। অৱশ্যে, জ্যেষ্ঠ নাগৰিক সঞ্চয় আঁচনিত বিনিয়োগ কৰা পৰিমাণটো আয়কৰ আইন, ১৯৬১ৰ ধাৰা ৮০চি-ৰ অধীনত ৰেহাই দিয়া হৈছে।

    আপুনি এটা যুটীয়া একাউণ্ট খুলিব পাৰে
    এছ.চি.এছ.এছ.-ৰ অধীনত, জমাকৰ্তাৰ গাইগুটীয়া বা তেওঁৰ পত্নী/স্বামীৰ সৈতে গাঁঠিত এটাতকৈ অধিক একাউণ্ট থাকিব পাৰে। কিন্তু সৰ্বাধিক বিনিয়োগৰ সীমা ১৫ লাখঅতিক্ৰম কৰিব নোৱাৰে। একাউণ্ট খোলা আৰু বন্ধ কৰাৰ সময়ত মনোনয়ন সুবিধা উপলব্ধ।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: