• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Post Office Scheme: এই আঁচনিত মাহে ১,৫০০ টকা বিনিয়োগ কৰি, আপুনি ৩৫ লাখ টকাৰ পুঁজি সৃষ্টি কৰিব পাৰে, জানক কেনেকৈ ?

Post Office Scheme: এই আঁচনিত মাহে ১,৫০০ টকা বিনিয়োগ কৰি, আপুনি ৩৫ লাখ টকাৰ পুঁজি সৃষ্টি কৰিব পাৰে, জানক কেনেকৈ ?

যদি আপুনি বিপদাশংকা অবিহনে ধন বিনিয়োগ কৰিব বিচৰা সকলৰ ভিতৰত আছে, আপুনি ভাৰতীয় ডাকঘৰৰ (Post Office Schemes) আঁচনিবোৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া উচিত। গ্ৰাম সুৰক্ষা যোজনা (Gram Suraksha Scheme) হৈছে এনে এক আঁচনি।

যদি আপুনি বিপদাশংকা অবিহনে ধন বিনিয়োগ কৰিব বিচৰা সকলৰ ভিতৰত আছে, আপুনি ভাৰতীয় ডাকঘৰৰ (Post Office Schemes) আঁচনিবোৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া উচিত। গ্ৰাম সুৰক্ষা যোজনা (Gram Suraksha Scheme) হৈছে এনে এক আঁচনি।

যদি আপুনি বিপদাশংকা অবিহনে ধন বিনিয়োগ কৰিব বিচৰা সকলৰ ভিতৰত আছে, আপুনি ভাৰতীয় ডাকঘৰৰ (Post Office Schemes) আঁচনিবোৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া উচিত। গ্ৰাম সুৰক্ষা যোজনা (Gram Suraksha Scheme) হৈছে এনে এক আঁচনি।

  • Share this:
এটা ভাল investment ভালদৰে ঘূৰি আহে। টকা বিনিয়োগ কৰাৰ বহুতো বিকল্প আছে। বহুলোকে শ্বেয়াৰ বজাৰ আৰু মিউচুৱেল ফাণ্ডত বিনিয়োগ কৰে। এতিয়া মানুহেও ক্ৰিপ্টোকাৰেন্সীত প্ৰৱেশ কৰিছে। এই সকলোবোৰ বিপদজনক হ'ব পাৰে। এইটো নিশ্চিত নহয় যে তেওঁলোকে কেতিয়া কিমান ৰিটাৰ্ণ পাব। এইবোৰত লাভ বজাৰৰ পৰিস্থিতিৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

যদি আপুনি বিপদাশংকা অবিহনে ধন বিনিয়োগ কৰিব বিচৰা সকলৰ ভিতৰত আছে, আপুনি ভাৰতীয় ডাকঘৰৰ (Post Office Schemes) আঁচনিবোৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া উচিত। গ্ৰাম সুৰক্ষা যোজনা (Gram Suraksha Scheme) হৈছে এনে এক আঁচনি। ডাকঘৰৰ এই ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিয়ে আপোনাক এক ডাঙৰ ৰিটাৰ্ণ (Investment and Return) প্ৰদান কৰে। আপোনাৰ ধন ডুবি যোৱাৰ কোনো বিপদ নাই। আপুনি এই আঁচনিত মাহে ১,৫০০ টকা জমা কৰি 35 লাখ টকা লাভ কৰিব পাৰে। আপুনি ঋণৰ দৰে আন বহুতো সুবিধাও পাব।

পৰিকল্পনাটো কি শিকক?
গ্ৰাম সুৰক্ষা যোজনাত বিনিয়োগ কৰা সকলে ৩৫ লাখ টকাৰ সম্পূৰ্ণ লাভালাভ লাভ কৰে। এই আঁচনিৰ এই পৰিমাণটো ৮০ বছৰ বয়সত বিনিয়োগকাৰীৰ বাবে বোনাচৰ সৈতে উপলব্ধ। যদি আঁচনিখনত বিনিয়োগ কৰা ব্যক্তি এজনৰ ৮০ বছৰ বয়সৰ আগতে মৃত্যু হয়, তেন্তে তেওঁৰ মনোনীত ব্যক্তিয়ে পৰিমাণটো লাভ কৰে। ভাৰতৰ যিকোনো নাগৰিকে ১৯ বছৰৰ পৰা ৫৫ বছৰলৈকে গ্ৰাম সুৰক্ষা যোজনাত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। কমেও ১০ হাজাৰ টকাৰ পৰা ১০ লাখ টকালৈকে বিনিয়োগ কৰিব পাৰি। ই প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিবলৈ বহুতো বিকল্পও আগবঢ়ায়। বিনিয়োগকাৰীসকলে মাহিলী, তিনিমহীয়া, অৰ্ধ-বাৰ্ষিক বা বাৰ্ষিক পৰিমাণ পৰিশোধ কৰিব পাৰে।

এয়া হৈছে প্ৰিমিয়ামৰ গণিত
যদি আপুনি ১৯ বছৰ বয়সত এই আঁচনি খন ক্ৰয় কৰে, আপুনি ৫৫ বছৰৰ বাবে প্ৰতি মাহে ১৫১৫ টকা প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব লাগিব। ৫৮ বছৰৰ বাবে আপুনি ১৪৬৩ টকাৰ প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব লাগিব আৰু ৬০ বছৰৰ বাবে আপুনি ১৪১১ টকাৰ মাহিলী প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব লাগিব। আঁচনি ক্ৰেতাই ৫৫ বছৰৰ বাবে ৩১.৬০ লাখ টকা, ৫৮ বছৰৰ বাবে ৩৩.৪০ লাখ টকাৰ ম্যাদপুৰ্তিৰ লাভালাভ লাভ কৰিব। আনহাতে, ৬০ বছৰৰ বাবে ম্যাদপুৰ্তিৰ লাভালাভ হ'ব ৩৪.৬০ লাখ টকা।

ইয়াত অতিৰিক্ত লাভালাভসমূহ আছে
আপুনি এখন গাওঁ সুৰক্ষা নীতি ক্ৰয় কৰাৰ পিছত ঋণটো লাভ কৰিব পাৰে। অৱশ্যে, আঁচনিখন ক্ৰয় কৰাৰ মাত্ৰ ৪ বছৰ পিছত ঋণ প্ৰাপ্ত কৰিব পাৰি। লগতে, যদি আপুনি কেতিয়াবা আঁচনিৰ ম্যাদত প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰাত বিফল হয়, আপুনি বাকী থকা প্ৰিমিয়াম পৰিমাণ পৰিশোধ কৰি ইয়াক পুনৰ আৰম্ভ কৰিব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি