মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»মোদী চৰকাৰৰ বৃহত্‍ আঁচনি! ৪ কোটি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বেংক একাউণ্টত সোমাব স্ক’লাৰশ্বীপ, জানি লওক সবিশেষ

মোদী চৰকাৰৰ বৃহত্‍ আঁচনি! ৪ কোটি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বেংক একাউণ্টত সোমাব স্ক’লাৰশ্বীপ, জানি লওক সবিশেষ

News18 Assam | News18-Assam
Updated:December 24, 2020, 5:43 PM IST
মোদী চৰকাৰৰ বৃহত্‍ আঁচনি! ৪ কোটি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ বেংক একাউণ্টত সোমাব স্ক’লাৰশ্বীপ, জানি লওক সবিশেষ
ইয়াৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে খৰচ কৰিব প্ৰায় ৫৯ হাজাৰ কোটি টকা।

ইয়াৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে খৰচ কৰিব প্ৰায় ৫৯ হাজাৰ কোটি টকা।

  • Share this:
শিক্ষাৰ্থীলৈ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ বাম্পাৰ অ’ফাৰ! আগন্তুক পাঁচ বছৰত স্ক’লাৰশ্বীপৰ নামত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে খৰচ কৰিব ৫৯ হাজাৰ কোটি টকা। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে সলনি কৰিলে অনুসূচিত জাতিৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক দিবলগীয়া ছাত্ৰবৃত্তিৰ নিয়মত কিছু সাল সলনি।

এতিয়াৰ পৰা মেট্ৰিকোত্তৰ ছাত্ৰবৃত্তি আঁচনিৰ অধীনত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক দিবলগীয়া মুঠ স্ক’লাৰশ্বীপৰ ৬০ শতাংশ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বহন কৰাৰ বিপৰীতে ৰাজ্য চৰকাৰে বহন কৰিব ৪০ শতাংশ। অৰ্থাত্‍ সৰ্বমুঠ ৫৯ হাজাৰ কোটিৰ ভিতৰত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে খৰচ কৰিব ৩৫, ৫০০ কোটি টকা। প্ৰথম অৱস্থাত এই আঁচনিৰ অধীনত ৪ কোটি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক সামৰি লোৱা হ’ব।

ডাইৰেক্ট বেংক একাউণ্টত সোমাৰ ধনৰাশিঃ

কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী থাৱৰ চন্দ্ৰ গেহলোটে কৈছে যে, এই আঁচনিৰ অধীনত ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক বেংক একাউণ্টৰ জৰিয়তে দিয়া হ’ব ধনৰাশি। প্ৰথমে এই আঁচনিৰ ধন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ৰাজ্য চৰকাৰলৈ প্ৰেৰণ কৰিছিল। আৰু তাৰ পিছত ৰাজ্য চৰকাৰে জিলা প্ৰশাসনৰ জৰিয়তে ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক দিছিল ধনৰাশি। এই ব্যৱস্থা আছিল অত্যন্ত দীঘলীয়া। সেয়েহে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে এতিয়া সলনি কৰিছে এই নিয়ম।

চৰকাৰে মেট্ৰিকোত্তৰ ছাত্ৰ বৃত্তি আঁচনিৰ কিছু নিয়ম সলনি এই কাৰণেই কৰিছে যাতে অধিক ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক আঁচনিৰ অধীনত সামৰি ল’ব পৰা যায়। এই আঁচনিয়ে একাদশ শ্ৰেণীৰ পৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীক উচ্চ শিক্ষা গ্ৰহণত যথেষ্ট সুবিধা প্ৰদান কৰে।
Published by: Himangshu Bhuyan
First published: December 24, 2020, 5:43 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি