• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • PM kisan: ৬ হাজাৰ টকাৰ সলনি প্ৰতিবছৰে কৃষকে পাব ৩৬ হাজাৰ টকা, মাত্ৰ আপুনি এইটো কাম কৰিব লাগিব !

PM kisan: ৬ হাজাৰ টকাৰ সলনি প্ৰতিবছৰে কৃষকে পাব ৩৬ হাজাৰ টকা, মাত্ৰ আপুনি এইটো কাম কৰিব লাগিব !

PM kisan samman nidhi সুবিধা লোৱা সকলৰ বাবে ভাল খবৰ। যদি আপুনি ইতিমধ্যে কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা গ্ৰহণ কৰি আছে, আপুনি চৰকাৰৰ পৰা প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকাৰ অধিকাৰপ্ৰাপ্ত। আপুনি ইয়াৰ বাবে কোনো নথিপত্ৰ দিব নালাগে।

PM kisan samman nidhi সুবিধা লোৱা সকলৰ বাবে ভাল খবৰ। যদি আপুনি ইতিমধ্যে কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা গ্ৰহণ কৰি আছে, আপুনি চৰকাৰৰ পৰা প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকাৰ অধিকাৰপ্ৰাপ্ত। আপুনি ইয়াৰ বাবে কোনো নথিপত্ৰ দিব নালাগে।

PM kisan samman nidhi সুবিধা লোৱা সকলৰ বাবে ভাল খবৰ। যদি আপুনি ইতিমধ্যে কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা গ্ৰহণ কৰি আছে, আপুনি চৰকাৰৰ পৰা প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকাৰ অধিকাৰপ্ৰাপ্ত। আপুনি ইয়াৰ বাবে কোনো নথিপত্ৰ দিব নালাগে।

  • Share this:
প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ সন্মান নিধিৰ (PM kisan samman nidhi) সুবিধা লোৱা সকলৰ বাবে ভাল খবৰ। যদি আপুনি ইতিমধ্যে কিষাণ সন্মান নিধি যোজনা গ্ৰহণ কৰি আছে, আপুনি চৰকাৰৰ পৰা প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকাৰ অধিকাৰপ্ৰাপ্ত। আপুনি ইয়াৰ বাবে কোনো নথিপত্ৰ দিব নালাগে। প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ মন ধন যোজনাৰ (PM kisan Man dhan Yojna) অধীনত কৃষকসকলে প্ৰতি বছৰে ৩৬ হাজাৰ টকা লাভ কৰিব পাৰে।

আপুনি ৩৬ হাজাৰ টকা কেনেদৰে পাব জানি লওঁক?
প্ৰধানমন্ত্ৰী কিষাণ মন ধন যোজনাই প্ৰতি মাহে ক্ষুদ্ৰ আৰু প্ৰান্তীয় কৃষকসকলক পেঞ্চন প্ৰদান কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। এই আঁচনিৰ অধীনত, ৬০ বছৰ বয়সৰ পিছত প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকা অৰ্থাৎ প্ৰতি বছৰে ৩৬ হাজাৰ টকা পেঞ্চন কৃষকসকলক দিয়া হয়।

কোনো নথি পত্ৰ দাখিল কৰিব নালাগে
পেঞ্চন আঁচনিখন কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দেশৰ ক্ষুদ্ৰ আৰু প্ৰান্তীয় কৃষকসকলৰ বাবে পৰিচালনা কৰে। ই আপোনাক ৬০ বছৰ বয়সৰ পিছত প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰে। যদি আপুনি পিএম কিষাণৰ সুবিধা লৈ আছে, আপুনি ইয়াৰ বাবে কোনো অতিৰিক্ত নথি পত্ৰ দাখিল কৰিব নালাগে।

এই আঁচনিৰ সুবিধা কোনে ল'ব পাৰে
>> কিষাণ মন ধন যোজনা যিকোনো কৃষকে ১৮ ৰ পৰা ৪০ বছৰলৈ লাভ কৰিব পাৰে।
>> আপোনাৰ সৰ্বাধিক ২ হেক্টৰলৈকে কৃষিযোগ্য ভূমি থাকিব লাগিব।
>> আপুনি কৃষকৰ বয়সৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰি কমেও ২০ বছৰ আৰু সৰ্বাধিক ৪০ বছৰৰ বাবে ৫৫ টকাৰ পৰা ২০০ টকালৈকে মাহিলী বৰঙণি আগবঢ়াব লাগিব।
>> যদি আপুনি ১৮ বছৰ বয়সত যোগদান কৰে, মাহিলী বৰঙণি হ'ব প্ৰতি মাহে ৫৫ টকা।
>> যদি আপুনি ৩০ বছৰ বয়সত আঁচনিখনত যোগদান কৰে, আপুনি ১১০ টকা জমা কৰিব লাগিব।
>> যদি আপুনি ৪০ বছৰ বয়সত যোগদান কৰে, আপুনি প্ৰতি মাহে ২০০ টকা জমা কৰিব লাগিব
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি