உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Pension Scheme: ভাল খবৰ ! কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মহিলা আৰু পুৰুষসকলক প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকা দিব, আপুনিও আবেদন কৰিব পাৰে ...

    Pension Scheme: ভাল খবৰ ! কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে মহিলা আৰু পুৰুষসকলক প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকা দিব, আপুনিও আবেদন কৰিব পাৰে ...

    PM Karam Yogi Mandhan Yojana: আজি আমি আপোনাক এনে এক চৰকাৰী আঁচনিৰ বিষয়ে ক'ম, য'ত আপুনি চৰকাৰৰ পৰা প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকা লাভ কৰিব, অৰ্থাৎ আপুনি বছৰি সম্পূৰ্ণ ৩৬ হাজাৰ টকাৰ সুবিধা লাভ কৰিব।

    PM Karam Yogi Mandhan Yojana: আজি আমি আপোনাক এনে এক চৰকাৰী আঁচনিৰ বিষয়ে ক'ম, য'ত আপুনি চৰকাৰৰ পৰা প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকা লাভ কৰিব, অৰ্থাৎ আপুনি বছৰি সম্পূৰ্ণ ৩৬ হাজাৰ টকাৰ সুবিধা লাভ কৰিব।

    PM Karam Yogi Mandhan Yojana: আজি আমি আপোনাক এনে এক চৰকাৰী আঁচনিৰ বিষয়ে ক'ম, য'ত আপুনি চৰকাৰৰ পৰা প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকা লাভ কৰিব, অৰ্থাৎ আপুনি বছৰি সম্পূৰ্ণ ৩৬ হাজাৰ টকাৰ সুবিধা লাভ কৰিব।

    • Share this:
    PM Karam Yogi Mandhan Yojana: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে দেশৰ সকলো শ্ৰেণীৰ বাবে বহুতো বিশেষ আঁচনি চলায়। ইয়াত কেইবাটাও পেঞ্চন আঁচনি আৰু কেইবাটাও আৰ্থিক সাহায্যপ্ৰাপ্ত আঁচনিও অন্তৰ্ভুক্ত আছে। আজি আমি আপোনাক এনে এক চৰকাৰী আঁচনিৰ বিষয়ে ক'ম, য'ত আপুনি চৰকাৰৰ পৰা প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকা লাভ কৰিব, অৰ্থাৎ আপুনি বছৰি সম্পূৰ্ণ ৩৬ হাজাৰ টকাৰ সুবিধা লাভ কৰিব। ইয়াৰ বাবে কোনে আবেদন কৰিব পাৰে আমি আপোনাক জনাও আহক।

    পৰিকল্পনাটো ২০১৯ চনত আৰম্ভ হৈছিল।
    এই চৰকাৰী আঁচনিখনৰ নাম হৈছে প্ৰধানমন্ত্ৰী কৰ্মযোগী মানধন যোজনা, যাৰ অধীনত আপোনাক প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকাৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হ'ব। আঁচনিখন ২০১৯ চনত আৰম্ভ কৰা হৈছিল।

    কোনে লাভান্বিত হ'ব?
    প্ৰধানমন্ত্ৰী কৰ্মযোগী মানধন যোজনাৰ অধীনত, দেশৰ ক্ষুদ্ৰ দোকানী, আৰু ব্যৱসায়ীসকল, যিসকল জিএছটিৰ অধীনত পঞ্জীভুক্ত আৰু যাৰ টাৰ্ণঅ'ভাৰ ১.৫ কোটি টকালৈকে হয়, তেওঁলোকে অংশগ্ৰহণ কৰিব পাৰে। আপুনি চিএছচিলৈ গৈ এই আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব পাৰে।

    প্ৰতি মাহে একাউণ্টত ৩০০০ টকা আহিব।
    আপোনাক কওঁ যে এয়া এক প্ৰকাৰৰ পেঞ্চন আঁচনি, যাক আপুনি ১৮ বছৰৰ পৰা ৪০ বছৰৰ ভিতৰত সুবিধা ল'ব পাৰে। ইয়াত ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায় আৰু ব্যৱসায়ী অন্তৰ্ভুক্ত আছে। এই আঁচনিত, ৬০ বছৰ বয়সৰ পিছত হিতাধিকাৰীক পেঞ্চন হিচাপে প্ৰতি মাহে ৩ হাজাৰ টকা প্ৰদান কৰা হ'ব।

    আপুনি মাত্ৰ ৫৫ টকাৰ প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব লাগিব।
    যদি আপুনি ১৮ বছৰ বয়সত এই আঁচনিত অংশগ্ৰহণ কৰে, আপুনি প্ৰতি মাহে মাত্ৰ ৫৫ টকা প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰিব লাগিব। একে সময়তে, যদি আপুনি ৪০ বছৰ বয়সত এই আঁচনিত অংশগ্ৰহণ কৰে, তেন্তে আপুনি প্ৰতি মাহে প্ৰিমিয়াম হিচাপে ২০০ টকা পৰিশোধ কৰিব লাগিব।

    টকা পোনপটীয়াকৈ একাউণ্টলৈ আহিব।
    প্ৰধানমন্ত্ৰী কৰ্মযোগী মানধন যোজনাৰ অধীনত, পেঞ্চন হিচাপে প্ৰাপ্ত পৰিমাণ পোনপটীয়াকৈ হিতাধিকাৰীৰ একাউণ্টলৈ স্থানান্তৰ কৰা হয়। হিতাধিকাৰীৰ বেংক একাউণ্ট আধাৰৰ সৈতে লিংক হ'লেহে পৰিমাণটো একাউণ্টত উপনীত হ'ব। আমি আপোনাক কওঁ যে ৬০ বছৰ বয়সত কোনো সমৰ্থন নথকা সকলো ব্যৱসায়ী তেওঁলোকে এই আঁচনিৰ জৰিয়তে লাভ কৰা পেঞ্চনৰ সৈতে তেওঁলোকৰ সমস্যা হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

    আপোনাক এই নথিপত্ৰবোৰৰ প্ৰয়োজন
    এই আঁচনিত, কেৱল সেইসকল লোকেহে আবেদন কৰিব পাৰে যিসকলে ভাৰতত ব্যৱসায় কৰে। ভাৰতৰ বাহিৰত ব্যৱসায় কৰা ক্ষুদ্ৰ ব্যৱসায়ী আৰু ব্যৱসায়ীসকলে এই আঁচনিৰ লাভালাভ লাভ কৰিব নোৱাৰে। এই আঁচনিৰ সুবিধা ল'বলৈ, আপোনাৰ আধাৰ কাৰ্ড, আধাৰ কাৰ্ডৰ সৈতে সংযোজিত বেঙ্ক একাউণ্ট, জিএছটি পঞ্জীয়ন নম্বৰ আৰু পাছপোৰ্ট আকাৰৰ ফটো থাকিব লাগিব।

    প্ৰপত্ৰখন ক'ত পূৰণ কৰিব
    আৱেদনকাৰীসকলে সকলো প্ৰয়োজনীয় নথিপত্ৰৰ সৈতে নিকটতম সেৱা কেন্দ্ৰলৈ আহিব পাৰে। তাত আপুনি আপোনাৰ অনলাইন প্ৰপত্ৰ পূৰণ কৰিব লাগিব আৰু সকলো নথিপত্ৰ দিব লাগিব। ইয়াক দাখিল কৰাৰ পিছত, আপুনি এই আঁচনিৰ হিতাধিকাৰী হ'ব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: