• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • PM JANDHAN ACCOUNT: জন ধন একাউণ্টত বেলেন্স নাথাকিলেও 10,000 টকা পোৱা যাব, কেনেকৈ জানক

PM JANDHAN ACCOUNT: জন ধন একাউণ্টত বেলেন্স নাথাকিলেও 10,000 টকা পোৱা যাব, কেনেকৈ জানক

PMJDY- Pradhanmantri Jan Dhan Yojna: জন ধন যোজনাৰ অধীনত, আপোনাৰ একাউণ্টত বেলেন্স নাথাকিলেও 10,000 টকালৈকে অভাৰড্ৰাফ্ট সুবিধা থাকিব। এই সুবিধাটো এক কম সময়ৰ ঋণৰ দৰে। আগতে, পৰিমাণটো আছিল 5,000 টকা। চৰকাৰে এতিয়া ইয়াক 10,000 টকালৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

PMJDY- Pradhanmantri Jan Dhan Yojna: জন ধন যোজনাৰ অধীনত, আপোনাৰ একাউণ্টত বেলেন্স নাথাকিলেও 10,000 টকালৈকে অভাৰড্ৰাফ্ট সুবিধা থাকিব। এই সুবিধাটো এক কম সময়ৰ ঋণৰ দৰে। আগতে, পৰিমাণটো আছিল 5,000 টকা। চৰকাৰে এতিয়া ইয়াক 10,000 টকালৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

PMJDY- Pradhanmantri Jan Dhan Yojna: জন ধন যোজনাৰ অধীনত, আপোনাৰ একাউণ্টত বেলেন্স নাথাকিলেও 10,000 টকালৈকে অভাৰড্ৰাফ্ট সুবিধা থাকিব। এই সুবিধাটো এক কম সময়ৰ ঋণৰ দৰে। আগতে, পৰিমাণটো আছিল 5,000 টকা। চৰকাৰে এতিয়া ইয়াক 10,000 টকালৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

  • Share this:
নতুন দিল্লী। সাধাৰণতে, সঞ্চয় বেঙ্ক একাউণ্টত (Savings Bank Account), একাউণ্ট ধাৰকে প্ৰতি মাহে গড় নিম্নতম বেলেন্স (Minimum Balance) বজাই নৰখাৰ বাবে জৰিমনা পৰিশোধ কৰিব লাগে। চেলাৰী একাউণ্টৰ ক্ষেত্ৰত এই পৰিশোধ কৰাৰ বাধ্যবাধকতা নাই (Salary Account)। অৱশ্যে, একে সময়তে, কিছুমান একাউণ্ট আছে য'ত নিম্নতম বেলেন্স বজাই ৰখাৰ কোনো প্ৰয়োজন নাই। প্ৰধানমন্ত্ৰী জন ধন যোজনা (PMJDY- Pradhanmantri Jan Dhan Yojna) ও এনে ধৰণৰ একাউণ্টসমূহৰ ভিতৰত অন্যতম।

জন ধন যোজনা একাউণ্টতো বহুতো সুবিধা আছে। মই আপোনাক কওঁ যে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে প্ৰধানমন্ত্ৰী জন ধন যোজনাৰ (PMJDY) অধীনত এক শূন্য বেলেন্স সঞ্চয় একাউণ্ট মুকলি কৰে। ই দুৰ্ঘটনা বীমা, অভাৰড্ৰাফ্ট সুবিধা, চেক বুককে ধৰি আন বহুতো লাভালাভ প্ৰদান কৰে।

10,000 টকা কেনেদৰে পাব জানি লওঁক–
জন ধন যোজনাৰ অধীনত, আপোনাৰ একাউণ্টত বেলেন্স নাথাকিলেও 10,000 টকালৈকে অভাৰড্ৰাফ্ট সুবিধা থাকিব। এই সুবিধাটো এক কম সময়ৰ ঋণৰ দৰে। আগতে, পৰিমাণটো আছিল 5,000 টকা। চৰকাৰে এতিয়া ইয়াক ১০,০০০ লৈ বৃদ্ধি কৰিছে।

ইয়াত নিয়ম আছে–
এই একাউণ্টত অভাৰড্ৰাফ্টৰ সুবিধাৰ বাবে সৰ্বাধিক বয়সৰ সীমা হৈছে 65 বছৰ। অভাৰড্ৰাফ্ট সুবিধা প্ৰাপ্ত কৰিবলৈ আপোনাৰ জন ধন একাউণ্টকমেও 6 মাহ পুৰণি হ'ব লাগিব। অন্যথা, অভাৰড্ৰাফ্টৰ বাবে কেৱল 2,000 টকালৈকে উপলব্ধ।

জন ধন একাউণ্ট কি?
প্ৰধানমন্ত্ৰী জন ধন যোজনা (PMJDY) হৈছে এক উচ্চাকাংক্ষী বিত্তীয় কাৰ্যসূচী যি বেঙ্কিং/সঞ্চয় আৰু জমা একাউণ্ট, প্ৰেৰণ, ঋণ, বীমা, পেঞ্চনৰ প্ৰৱেশাধিকাৰ নিশ্চিত কৰে। এই একাউণ্টটো যিকোনো বেঙ্ক শাখা বা ব্যৱসায়িক প্ৰতিনিধি (বেঙ্ক বন্ধু) আউটলেটত খুলিব পাৰি। পিএমজেডিৱাই একাউণ্টবোৰ শূন্য বেলেন্সৰ সৈতে খোলা হৈছে।

একাউণ্ট এটা কেনেদৰে খুলিব?
প্ৰধানমন্ত্ৰী জন ধন যোজনাৰ অধীনত, ৰাজহুৱা খণ্ডৰ বেংকবোৰত অধিক একাউণ্ট খোলা হয়। কিন্তু, যদি আপুনি বিচাৰে, আপুনি আপোনাৰ জন ধন একাউণ্ট এটা ব্যক্তিগত বেঙ্কত খুলিব পাৰে। যদি আপোনাৰ আন এটা সঞ্চয় একাউণ্ট আছে, আপুনি ইয়াক জন ধন একাউণ্টলৈ ৰূপান্তৰ কৰিব পাৰে। ভাৰতত বাস কৰা যিকোনো নাগৰিকে, 10 বছৰ বা অধিক বয়সৰ, জন ধন একাউণ্ট খুলিব পাৰে।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese 
First published: