• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Planning to Lose Weight? ওজন হ্ৰাস কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে নেকি? বেছি প্ৰ'টিন, কম কাৰ্ব আহাৰ আপোনাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প হ'ব পাৰে

Planning to Lose Weight? ওজন হ্ৰাস কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে নেকি? বেছি প্ৰ'টিন, কম কাৰ্ব আহাৰ আপোনাৰ বাবে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ বিকল্প হ'ব পাৰে

মেদবহুলতা (obesity)ত বা অধিক ওজন (overweight)ৰ সমস্যাত ভুগি থকা লোকসকলে জীৱনত অসংখ্য সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়। কেৱল স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যাই নহয়, ওজন অধিক হোৱাৰ ফলত মানসিক স্বাস্থ্য (mental health)ৰ অৱনতিও হ'ব পাৰে।

মেদবহুলতা (obesity)ত বা অধিক ওজন (overweight)ৰ সমস্যাত ভুগি থকা লোকসকলে জীৱনত অসংখ্য সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়। কেৱল স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যাই নহয়, ওজন অধিক হোৱাৰ ফলত মানসিক স্বাস্থ্য (mental health)ৰ অৱনতিও হ'ব পাৰে।

মেদবহুলতা (obesity)ত বা অধিক ওজন (overweight)ৰ সমস্যাত ভুগি থকা লোকসকলে জীৱনত অসংখ্য সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়। কেৱল স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যাই নহয়, ওজন অধিক হোৱাৰ ফলত মানসিক স্বাস্থ্য (mental health)ৰ অৱনতিও হ'ব পাৰে।

  • Share this:
মেদবহুলতা (obesity)ত বা অধিক ওজন (overweight)ৰ সমস্যাত ভুগি থকা লোকসকলে জীৱনত অসংখ্য সমস্যাৰ সন্মুখীন হয়। কেৱল স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় সমস্যাই নহয়, ওজন অধিক হোৱাৰ ফলত মানসিক স্বাস্থ্য (mental health)ৰ অৱনতিও হ'ব পাৰে। আত্মবিশ্বাসৰ অভাৱৰ ফলত হতাশা (depression) আৰু উদ্বেগ (anxiety) হ'ব পাৰে যি অৱশেষত আপোনাৰ মানসিক স্বাস্থ্য অৱনতি কৰিব পাৰে।

এনে সমস্যা প্ৰতিহত কৰিবলৈ মানুহে সাধাৰণতে ওজন হ্ৰাস (weight loss) কৰাৰ নানা উপায় গ্ৰহণ কৰে। ইয়াৰ ভিতৰত আটাইতকৈ কাৰ্যকৰী উপায় হৈছে নিম্ন কাৰ্ব, উচ্চ প্ৰ'টিন আহাৰ ( low carb, high protein diet) অনুসৰণ কৰা। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে আমাৰ শৰীৰে শক্তি উৎপন্ন কৰাৰ ধৰণ। ই শক্তি উৎপাদনৰ বাবে আমাৰ আহাৰত গ্ৰহণ কৰা কাৰ্বোহাইড্ৰেট (carbohydrates)বোৰ ভাঙি পেলায় কিন্তু যেতিয়া আমি আমাৰ শৰীৰক এই কাৰ্বোহাইড্ৰেটবোৰৰ পৰা বঞ্চিত কৰোঁ, ই প্ৰয়োজনীয় পৰিমাণৰ শক্তি উৎপাদন কৰিবলৈ আমাৰ শৰীৰত জমা কৰা চৰ্বি (fats) ব্যৱহাৰ কৰা আৰম্ভ কৰে। আমাৰ শৰীৰে যি বিপাকীয় অৱস্থাত যায় তাক কিটোচিছ (ketosis) বুলি কোৱা হয়।

ইয়াত কিছুমান খাদ্য আছে যি আপোনাৰ শৰীৰক কিটোচিছৰ স্থিতি প্ৰাপ্ত কৰাত আৰু ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰিব পাৰে:

দুগ্ধজাত সামগ্ৰী যেনে গ্ৰীক দৈ আৰু কোটেজ চীজে উচ্চ প্ৰ'টিন, নিম্ন কাৰ্ব আহাৰৰ সমতা বজাই ৰখাত যথেষ্ট সহায় কৰে। উচ্চ পৰিমাণৰ প্ৰ'টিন থকাৰ লগতে সেইবোৰত কম কেলৰি আৰু অন্যান্য অত্যাৱশ্যকীয় পুষ্টি যেনে কেলচিয়াম, ফছফৰাছ, জিংক, পটাছিয়াম, ভিটামিন এ আৰু ডি আৰু মেগনেছিয়াম থাকে।

ছেলফিচ
ছেলফিছ (Shellfish)ত অতি কম কেলৰি থাকে আৰু সেইবোৰ প্ৰ'টিনৰ এক উৎকৃষ্ট উৎস। ইয়াৰ উপৰিও ছেলফিচবোৰ পুষ্টিসমৃদ্ধ আৰু ইয়াত অমেগা-3 ফেটি এচিড থাকে যি আপোনাৰ বিপাক আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ প্ৰণালীৰ বাবে উৎকৃষ্ট।

অনা-শ্বেতসাৰ পাচলি (NON-STARCH VEGETABLES)
ব্ৰকলি, ফুলকবি, সেউজীয়া শাক পাচলি যেনে পালেং শাক, এস্পাৰাগাছ, কাঠফুলা, কেপচিকাম আদি হৈছে আশ্চৰ্যকৰ প্ৰ'টিন খাদ্য আৰু আপোনাৰ ওজন হ্ৰাসৰ লক্ষ্য সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ ভাৱে বজাই ৰখাত সহায় কৰে। যদি আপুনি নিৰামিষভোজী, তালিকা এখন বনাওক কিয়নো যদি আপুনি ওজন হ্ৰাস কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰি আছে তেন্তে এই শাক-পাচলিবোৰ আপোনাৰ সৰ্বোচ্চ অগ্ৰাধিকাৰ হ'ব পাৰে।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি