• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Pitru Paksha: পিতৃপক্ষত বুট-মচুৰ দাইলকে ধৰি এইবোৰ বস্তু সেৱন কৰাতো নিষিদ্ধ; অন্যথা অসন্তুষ্ট হয় পিতৃ

Pitru Paksha: পিতৃপক্ষত বুট-মচুৰ দাইলকে ধৰি এইবোৰ বস্তু সেৱন কৰাতো নিষিদ্ধ; অন্যথা অসন্তুষ্ট হয় পিতৃ

পিতৃপক্ষত বুট, মচুৰ দাইলকে ধৰি এইবোৰ বস্তু সেৱন কৰাতো নিষিদ্ধ

পিতৃপক্ষত বুট, মচুৰ দাইলকে ধৰি এইবোৰ বস্তু সেৱন কৰাতো নিষিদ্ধ

এইবাৰ পিতৃপক্ষ ২০২২ চনৰ ১০ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে, যিটো ১৫ দিন অৰ্থাৎ ২০২২ চনৰ ২৫ ছেপ্টেম্বৰলৈকে চলিব।

  • Share this:
হিন্দু ধৰ্মত পিতৃপক্ষৰ এক বিশেষ তাৎপৰ্য্য আছে। পিতৃপক্ষৰ সময়ত, মৃত্যু হোৱা পৰিয়ালৰ পূৰ্বপুৰুষৰ বাবে পিণ্ডদান, শ্ৰদ্ধা আৰু তৰ্পণ কৰা হয়। ইয়াৰ দ্বাৰা পূৰ্বপুৰুষসকল সন্তুষ্ট হয়, তেওঁলোকৰ আত্মাই শান্তি পায় আৰু তেওঁলোকে আশীৰ্বাদ কৰে। এইবাৰ পিতৃ পক্ষ ২০২২ চনৰ ১০ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে, যিটো ১৫ দিন অৰ্থাৎ ২০২২ চনৰ ২৫ ছেপ্টেম্বৰলৈকে চলিব। পিতৃপক্ষৰ সময়ত পূৰ্বপুৰুষসকলে কোনোবা নহয় কোনোবা ৰূপত পৃথিৱীলৈ আহি নিজৰ পৰিয়ালক আশীৰ্বাদ দিয়ে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। পিতৃপক্ষৰ সময়ত আমি জানি-বুজি বা অজানিতে কিছুমান ভুল কৰোঁ, যাৰ বাবে পিতৃ অসন্তুষ্ট হৈ উভতি আহে, গতিকে পিতৃপক্ষৰ সময়ত কিছুমান নিয়ম মানি চলিব লাগিব। এই সময়ছোৱাত কিছু পৰিমাণে খোৱা-বোৱাও পৰিহাৰ কৰিব লাগে। দিল্লীৰ আচাৰ্য গুৰমীত সিং জীৰ পৰা জানি লওক পিতৃপক্ষৰ সময়ত কোনবোৰ বস্তু খাব নালাগে।

হালধি-পিয়াঁজঃ

পিতৃপক্ষৰ সময়ত হালধি, পিয়াঁজ সেৱন কৰাটো পৰিহাৰ কৰিব লাগে। হিন্দু ধৰ্মত হালধি-পিয়াঁজক তামসিক খাদ্য হিচাপে গণ্য কৰা হয়, গতিকে পিতৃপক্ষৰ সময়ত হালধি পিঁয়াজ খাদ্যত ব্যৱহাৰ কৰা উচিত নহয়। ইয়াৰ বাহিৰেও এই সময়ছোৱাত নিৰামিষভোজী খাদ্য আৰু সুৰা আদি সেৱনৰ পৰাও আঁতৰি থাকিব লাগে।

মচুৰ দাইলঃ

পিত্ৰু পক্ষৰ সময়ত শ্ৰদ্ধৰ সময়ত কোনো ধৰণৰ কেঁচা শস্য খোৱা বা কাকো খুৱাব নালাগে। এই সময়ত শস্যত কেঁচাকৈ দালি, চাউল, আটা আদি কোনো বস্তু নাখাব। কিন্তু ৰন্ধা-বঢ়াত এইবোৰ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। শ্ৰাদ্ধৰ সময়ত যিকোনো ৰূপত মচুৰ দাইল ব্যৱহাৰ কৰাটো নিষিদ্ধ।

এই শাক-পাচলিবোৰ নাখাবঃ

পিতৃপক্ষত আলু, মূলা, আৰবি আৰু কন্দ থকা শাক-পাচলি খাব নালাগে। শ্ৰাদ্ধতো এই শাক-পাচলিবোৰ ৰান্ধিব নালাগে বা এই শাক-পাচলিৰ পৰা বনোৱা খাদ্য ব্ৰাহ্মণক খুৱাব নালাগে। কাৰণ এই শাক-পাচলিবোৰ পূৰ্বপুৰুষক অৰ্পণ কৰা নহয়।

পিতৃপক্ষত বুট নাখাবঃ

পিতৃপক্ষৰ সময়ত বুট খোৱাৰ পৰা বিৰত থাকক। কিয়নো শ্ৰাদ্ধত বুট নিষিদ্ধ, সেয়ে শ্ৰাদ্ধত বুট, বুট বা মচুৰ দাইল আৰু চট্টু খোৱা আৰু খুওৱাতো নিষিদ্ধ।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি