• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Pitru Paksha : ১০ ছেপ্তেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হ'ব পিতৃপক্ষ; পিতৃপক্ষৰ সময়ত কি কৰিব লাগে আৰু কি কৰিব নালাগে? এই নিয়মবোৰ জনাটো জৰুৰী

Pitru Paksha : ১০ ছেপ্তেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হ'ব পিতৃপক্ষ; পিতৃপক্ষৰ সময়ত কি কৰিব লাগে আৰু কি কৰিব নালাগে? এই নিয়মবোৰ জনাটো জৰুৰী

.

.

পিতৃপক্ষৰ সময়ত এনে বহু নিয়ম আছে, যিবোৰ মানি চলাটো প্ৰয়োজনীয়। পিতৃপক্ষৰ সময়ত কি কৰিব লাগে আৰু কি কৰিব নালাগে জানো আহক।

  • Share this:
এই বছৰ ১০ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে পিতৃপক্ষ, যিটো ২৫ ছেপ্টেম্বৰত সৰ্ব পিতৃ অমাৱস্যলৈকে চলিব। এই সময়ত তেওঁলোকৰ পূৰ্বপুৰুষক স্মৰণ কৰি পূজা কৰি, তেওঁলোকৰ বাবে শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। কাশীৰ জ্যোতিষী চক্ৰপানী ভট্টৰ মতে, পিতৃ পক্ষৰ সময়ত সকলো পূৰ্বপুৰুষে পৃথিৱী জগতত বাস কৰে আৰু তেওঁলোকে আশা কৰে যে তেওঁলোকৰ সন্তানে তেওঁলোকৰ বাবে শ্ৰাদ্ধ, তৰ্পণ বা পিণ্ড দান আদি কৰিব। এই কামবোৰেৰে তেওঁলোকৰ আত্মা সন্তুষ্ট হয় আৰু তাৰ পিছত আশীৰ্বাদ দি পুনৰ নিজৰ ঠাইলৈ যায়। যিসকলে নিজৰ পূৰ্বপুৰুষক সন্তুষ্ট নকৰে, তেওঁলোক তেওঁলোকৰ অভিশাপৰ অংশ হৈ পৰে, যাৰ ফলত তেওঁলোকৰ জীৱনত বহু ধৰণৰ সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়।

পূৰ্বপুৰুষৰ অভিশাপৰ বাবে সন্তানৰ সুখতো বাধাৰ সৃষ্টি হয়। পিতৃপক্ষৰ সময়ত এনে বহু নিয়ম আছে, যিবোৰ মানি চলাটো প্ৰয়োজনীয়। পিতৃপক্ষৰ সময়ত কি কৰিব লাগে আৰু কি কৰিব নালাগে জানো আহক।

পিতৃপক্ষৰ সময়ত কি কৰিব লাগে?

১/ পিতৃপক্ষত প্ৰথম কামটো হ'ল আমাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলক স্মৰণ কৰা।

২) যদি আপুনি আপোনাৰ পূৰ্বপুৰুষসকলক পিতৃপক্ষত তৰ্পন আগবঢ়ায়, তেন্তে এই পক্ষৰ গোটেই সময়খিনিতে আপুনি ব্ৰহ্মচৰ্যৰ নিয়ম মানি চলিব লাগিব।

৩) যেতিয়াই পূৰ্বপুৰুষক তৰ্পণ আগবঢ়াব তেতিয়াই ক’লা তিল, ফুল, গাখীৰ, কুশ পানীত মিহলাই তেওঁলোকক আগবঢ়াই দিব লাগে। কুশ ব্যৱহাৰ কৰিলে পূৰ্বপুৰুষসকলে সোনকালে সন্তুষ্টি লাভ কৰে।

৪) পিতৃপক্ষত প্ৰতিদিনে স্নানৰ সময়ত পূৰ্বপুৰুষক পানী আগবঢ়াব লাগে। ইয়াৰ বাবেই তেওঁলোকৰ আত্মা সন্তুষ্ট হয় আৰু তেওঁলোকে আশীৰ্বাদ দিয়ে।

৫) ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি পিতৃপক্ষৰ সকলো দিনতে পূৰ্বপুৰুষৰ বাবে খাদ্য ৰাখক। সেই খাদ্য গৰু, কাউৰী, কুকুৰ আদিক খুৱাওক। তেওঁলোকৰ যোগেদি এই খাদ্য পূৰ্বপুৰুষৰ ওচৰ পায় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

৬) পূৰ্বপুৰুষৰ বাবে শ্ৰদ্ধা ৰাতিপুৱা ১১:৩০ বজাৰ পৰা বিয়লি ০২:৩০ বজাৰ ভিতৰত কৰিব লাগে। দুপৰীয়া ৰোহিনী আৰু কুতুপ মুহুৰ্ত শ্ৰাদ্ধৰ বাবে উত্তম বুলি গণ্য কৰা হয়।

৭) পিতৃপক্ষত পূৰ্বপুৰুষৰ দেৱতা আৰ্যমক জল উৎসৰ্গ কৰিব লাগিব। যেতিয়া তেওঁলোক সুখী হয় তেতিয়া সকলো পূৰ্বপুৰুষো সুখী আৰু সন্তুষ্ট হৈ পৰে।

পিতৃপক্ষৰ সময়ত কি নকৰিব?

১) পিতৃপক্ষৰ সময়ত হালধি, পিয়াঁজ, মাংস, সুৰা আদি সেৱন কৰিব নালাগে। ই নিষিদ্ধ।

২) এই সময়ত আপোনাৰ ঘৰৰ বয়োজ্যেষ্ঠ আৰু পূৰ্বপুৰুষক অপমান নকৰিব। ইয়াৰ ফলত পিতৃ দোষ হ'ব পাৰে।

৩) পিতৃপক্ষত গা ধোৱাৰ সময়ত তেল, উবতন আদি ব্যৱহাৰ কৰাটো নিষিদ্ধ।

৪) এই সময়ত কোনো ধৰণৰ ধৰ্মীয় বা শুভ কাম যেনে মুণ্ডন, এংগেজমেণ্ট, গৃহ প্ৰৱেশ, নামকৰণ আদি নকৰিব। পিতৃপক্ষৰ সময়ত এনেবোৰ কাম কৰাটো অশুভ।

৫) পিতৃপক্ষৰ সময়ত নতুন কাপোৰ কিনি পিন্ধাটোও একাংশ লোকে অশুভ বুলি ভাবে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি