• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Pitru Paksha: পিতৃপক্ষত মাতৃ নৱমীৰ দিনা প্ৰয়াত মাতৃসকলৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধা জ্ঞাপন কৰক, পূজাৰ গুৰুত্ব আৰু পদ্ধতি জানি লওক

Pitru Paksha: পিতৃপক্ষত মাতৃ নৱমীৰ দিনা প্ৰয়াত মাতৃসকলৰ প্ৰতি শ্ৰদ্ধা জ্ঞাপন কৰক, পূজাৰ গুৰুত্ব আৰু পদ্ধতি জানি লওক

.

.

হিন্দু পঞ্জিকা অনুসৰি ভাদ মাহৰ পূৰ্ণিমা তাৰিখৰ পৰা বা আহিন মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ প্ৰতিপদ তাৰিখৰ পৰা আৰম্ভ কৰি আহিনৰ অমাৱস্যা পৰ্যন্ত ষোল্ল দিনৰ সময়ছোৱাক পিতৃপক্ষ বোলা হয়।

  • Share this:
হিন্দু ধৰ্মত পিতৃপক্ষৰ এক বিশেষ তাৎপৰ্য্য আছে। পিতৃপক্ষত বা শ্ৰাদ্ধ পক্ষত পূৰ্বপুৰুষৰ আত্মাৰ শান্তিৰ বাবে পিণ্ড দান, তৰ্পণ আৰু শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। ইয়াৰ বাবেই পিতৃ দোষৰ পৰা মুক্তি পায় আৰু পিতৃ সন্তুষ্ট হয় আৰু আশীৰ্বাদ দিয়ে। হিন্দু পঞ্জিকা অনুসৰি ভাদ মাহৰ পূৰ্ণিমা তাৰিখৰ পৰা বা আহিন মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ প্ৰতিপদ তাৰিখৰ পৰা আৰম্ভ কৰি আহিনৰ অমাৱস্যা পৰ্যন্ত ষোল্ল দিনৰ সময়ছোৱাক পিতৃপক্ষ বোলা হয়। পিতৃপক্ষত থকা তাৰিখ অনুযায়ী মৃত পূৰ্বপুৰুষৰ বাবে শ্ৰদ্ধা কৰা হয়, কিন্তু মাতৃ নৱমীৰ দিনা প্ৰয়াত মাতৃ, পলমকৈ বিবাহিত মহিলা আৰু মৃত অজ্ঞাত মহিলাৰ শ্ৰদ্ধা কৰা হয়। দিল্লীৰ আচাৰ্য গুৰমীত সিং জী ৰ পৰা জানি লওক মাতৃ নৱমীৰ বিদেহ মাতৃসকলৰ শ্ৰদ্ধাৰ বাবে তাৰিখ, পূজা পদ্ধতি আৰু ইয়াৰ গুৰুত্বৰ বিষয়ে।

পিতৃপক্ষত কেতিয়া মাতৃ নৱমী?

আহিন মাহৰ আৰম্ভণি নৱমীৰ তাৰিখ - দেওবাৰ ১৮ ছেপ্টেম্বৰ বিয়লি ০৪:৩০ বজাৰ পৰা

আহিন মাহৰ শেষ নৱমীৰ তাৰিখ - ১৯ ছেপ্টেম্বৰ সোমবাৰে সন্ধিয়া ০৬:৩০ বজালৈ

উদয়তীথিৰ মতে ১৯ ছেপ্টেম্বৰত মাতৃ নৱমী পৰিছে আৰু সেই দিনটোতে বিদেহ মাতৃসকলৰ বাবে শ্ৰদ্ধা সম্পন্ন কৰা হ’ব।

মাতৃ নৱমীৰ গুৰুত্বঃ

আহিন মাহৰ কৃষ্ণ পক্ষৰ নৱমী তিথিক মাতৃ নৱমী বোলা হয়। আজিৰ দিনটোত মূলতঃ এনে মাতৃ বা পৰিয়ালৰ এনে মহিলাৰ বাবে শ্ৰদ্ধা কৰা হয়, যিসকলে সধৱা ৰূপত মৃত্যুবৰণ কৰিছে। মাতৃ নৱমীৰ দিনা বিদেহ মাতৃ আৰু শাহুৱেকৰ বাবে শ্ৰদ্ধা অনুষ্ঠান সম্পন্ন কৰা হয়। পুত্ৰৰ লগতে বোৱাৰী অৰ্থাৎ বোৱাৰীয়েও মৃত শাহুৱেক বা মাতৃৰ বাবে তৰ্পণ কৰে।

মাতৃ নৱমীৰ শ্ৰাদ্ধ পদ্ধতিঃ

সেই দিনটোত ৰাতিপুৱাই সাৰ পাই গা ধুই পৰিষ্কাৰ বগা কাপোৰ পিন্ধিব লাগে। তাৰ পিছত ঘৰৰ দক্ষিণ ফালে এটা পোষ্ট লগাই দিব। পোষ্টটোত বগা ৰঙৰ কাপোৰ মেলি দিব। মৃত পৰিয়ালৰ ছবিখন আউটপোষ্টত ৰাখি ফুল আৰু মালা আগবঢ়াই ক’লা তিলৰ চাকি এটা জ্বলাই দিয়ে। ছবিখনত তুলসী দল আৰু গংগা জল অৰ্পণ কৰক। সেই দিনটোত গৰুড় পুৰাণ, গজেন্দ্ৰ মোক্ষ বা ভাগৱত গীতা আবৃত্তি কৰিব লাগিব। প্ৰথমে আজিৰ দিনটোত যিসকল পূৰ্বপুৰুষৰ শ্ৰদ্ধা সম্পাদন হৈ আছে তেওঁলোকৰ নামত প্ৰস্তুত কৰা সাধাৰণ খাদ্যখিনি উলিয়াই আনি দক্ষিণ দিশত ৰাখক। লগতে গৰু, কাউৰী, চৰাই, পিঁপৰা আৰু ব্ৰাহ্মণ আদিৰ খাদ্য উলিয়াই আনিব লাগে। ইয়াৰ পিছত মৃত পৰিয়ালৰ সদস্য সকলৰ নামত অনুদান আগবঢ়াব।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি