• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Pension Scheme : এতিয়া ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলেও চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ দৰে পেঞ্চন লাভ কৰিব ...

Pension Scheme : এতিয়া ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলেও চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ দৰে পেঞ্চন লাভ কৰিব ...

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে সৰ্বাধিক পেঞ্চন সুবিধা লাভ কৰে, কিন্তু ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ক্ষেত্ৰত এনে নহয়। অৱশ্যে, ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে এনে কোনো পেঞ্চন উপলব্ধ নাই কিয়নো তেওঁলোকে মুখ্যতঃ ইপিএফ আৰু এনপিএছৰ জৰিয়তে কৰা অৱসৰৰ সঞ্চয়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লাগিব।

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে সৰ্বাধিক পেঞ্চন সুবিধা লাভ কৰে, কিন্তু ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ক্ষেত্ৰত এনে নহয়। অৱশ্যে, ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে এনে কোনো পেঞ্চন উপলব্ধ নাই কিয়নো তেওঁলোকে মুখ্যতঃ ইপিএফ আৰু এনপিএছৰ জৰিয়তে কৰা অৱসৰৰ সঞ্চয়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লাগিব।

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে সৰ্বাধিক পেঞ্চন সুবিধা লাভ কৰে, কিন্তু ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ক্ষেত্ৰত এনে নহয়। অৱশ্যে, ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে এনে কোনো পেঞ্চন উপলব্ধ নাই কিয়নো তেওঁলোকে মুখ্যতঃ ইপিএফ আৰু এনপিএছৰ জৰিয়তে কৰা অৱসৰৰ সঞ্চয়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লাগিব।

  • Share this:
চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে সৰ্বাধিক পেঞ্চন সুবিধা লাভ কৰে, কিন্তু ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ ক্ষেত্ৰত এনে নহয়। অৱশ্যে, ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে এনে কোনো পেঞ্চন উপলব্ধ নাই কিয়নো তেওঁলোকে মুখ্যতঃ ইপিএফ আৰু এনপিএছৰ জৰিয়তে কৰা অৱসৰৰ সঞ্চয়ৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব লাগিব।

যদিও কৰ্মচাৰী পেঞ্চন আঁচনিয়ে (ইপিএছ) পেঞ্চন পৰিশোধ কৰে, পৰিমাণটো বেছিভাগ নগণ্য। গতিকে, ব্যক্তিগত খণ্ডৰ কৰ্মচাৰী এজনে ইপিএফ আৰু এনপিএছ ব্যৱহাৰ কৰি নিয়মীয়া চৰকাৰী পেঞ্চনৰ দৰে উপাৰ্জন কৰিব পাৰিবনে? উত্তৰটো হয়। এইটো কেনেদৰে কৰিব পাৰি ইয়াত চাওক।

কৰ্মচাৰী ভৱিষ্যত নিধিয়ে (ইপিএফ) আইনী সমৰ্থন লাভ কৰে কিয়নো ২০ বা ততোধিক কৰ্মচাৰী থকা ব্যক্তিগত প্ৰতিষ্ঠানবোৰে এই অৱসৰৰ সঞ্চয়ৰ বাবে তেওঁলোকৰ দৰমহাৰ এটা অংশ পৰিশোধ কৰাটো বাধ্যতামূলক। সেয়েহে এইটো সৰ্বাধিক ব্যৱহৃত অৱসৰৰ সঞ্চয় বিকল্পবোৰৰ এটা। যদি আপুনি আপোনাৰ অৱসৰৰ সঞ্চয়ৰ বাবে কেৱল ইপিএফৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল, আপুনি এক নিৰ্ভৰযোগ্য অৱসৰৰ পৰিমাণ উপাৰ্জন কৰাৰ সম্ভাৱনা কি?

সঠিক উপায়েৰে বিনিয়োগ কৰক, ভাল উপাৰ্জন হ'ব-

জামছেদপুৰস্থিত বিত্ত বিশেষজ্ঞ অনিল কুমাৰ গুপ্তাই কয় যে যদি কোনোবাই ইপিএফৰ পৰা প্ৰত্যাহাৰ নকৰে, তেন্তে ইয়াক এক ডাঙৰ পুঁজিৰ কৃতিত্ব দিয়া হ'ব। যদি ইয়াক সঠিক ধৰণে বিনিয়োগ কৰা হয়, ব্যক্তিজনে বিভিন্ন উৎসৰ জৰিয়তে এক ভাল উপাৰ্জন স্থাপন কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব পাৰে।

এইটো পেঞ্চন সামগ্ৰীৰ পৰা হ'ব নালাগে। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি ২৫ বছৰ বয়সত ২৫ হাজাৰ টকাৰ মৌলিক দৰমহাৰে আপোনাৰ কাম আৰম্ভ কৰে আৰু আপোনাৰ দৰমহা বাৰ্ষিক ৫% বৃদ্ধি হয়, ৬০ বছৰ বয়সত অৱসৰৰ সময়ত আপোনাৰ ইপিএফ বেলেন্স পৰ্যাপ্ত হ'ব। চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলে পেঞ্চন পছন্দ কৰে। তলৰ তালিকাত দেখুওৱাৰ দৰে।

যেতিয়া আপুনি এনপিএছৰ সৈতে আপোনাৰ ইপিএফ টপ-আপ কৰিব

কিছুমানৰ বাবে, ই.পি.এফ. যথেষ্ট হ'ব পাৰে, অৱশ্যে বহুতো বেতনভোগী লোকৰ বাবে ই কম হ'ব পাৰে। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি বাকী থকা নিযুক্তিৰ সময়ছোৱাত ইপিএফত উপাৰ্জন কৰা ৰিটাৰ্ণ ৮% তকৈ কম হয় বা অৱসৰ পুঁজিৰ ৰিটাৰ্ণ বছৰি ৭% তকৈ কম হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে, আপুনি এক ডাঙৰ অৱদান বিচাৰিব লাগিব পাৰে। লগতে, যদি আপোনাৰ দৰমহাৰ বাৰ্ষিক বৃদ্ধি ৫% তকৈ অধিক হয় তেনেহ'লে কেৱল ইপিএফপৰ্যাপ্ত নহ'বও পাৰে।

অৱসৰৰ পিছত নিয়মীয়া উপাৰ্জনৰ প্ৰয়োজন

মানুহে বুজিব লাগিব যে অৱসৰ জীৱনৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰ্যায় য'ত এজনক নিৰন্তৰ উপাৰ্জনৰ প্ৰয়োজন হ'ব। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি ২৫ বছৰ বয়সত প্ৰাথমিক দৰমহা বা ২৫ হাজাৰ টকাৰ সৈতে চাকৰি এটা আৰম্ভ কৰে আৰু যদি ই বাৰ্ষিক ১০% হাৰত বৃদ্ধি হয়, চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ বাবে পেঞ্চনৰ দৰে অৱসৰ পুঁজিৰ প্ৰয়োজনীয়তা হ'ব ৯.৭৫ কোটি টকা।

কিন্তু আপোনাৰ ইপিএফ পুঁজি মাত্ৰ ৪.৭৩ কোটি টকা হ'ব। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি আপোনাৰ ইপিএফ কৰ্তনৰ উপৰিও প্ৰতি মাহে ৫,৪৪১ টকা অৰিহণা যোগায় আৰু ইয়াক আপোনাৰ দৰমহা বৃদ্ধিৰ সমান অনুপাতত বৃদ্ধি কৰে তেনেহ'লে আপুনি এনপিএছৰ জৰিয়তে ৫.০২ কোটি টকাৰ অৱসৰ পুঁজি সৃষ্টি কৰিবলৈ সক্ষম হ'ব যদি বাৰ্ষিক ৰিটাৰ্ণ ৯%।

এনপিএছে অতিৰিক্ত কৰ সঞ্চয়ৰ জৰিয়তে মুঠ ৰিটাৰ্ণ বৃদ্ধি কৰে

এনপিএছ অৱদানৰ ওপৰত উপলব্ধ কৰ সঞ্চয়ৰ সুযোগৰ কোনো বিকল্প নাই। উচ্চকৰ বন্ধনীত পৰা সকলৰ বাবে ই কেৱল তেওঁলোকৰ অৱসৰৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰাই নহয় কিন্তু অতিৰিক্ত কৰ সঞ্চয়ৰ সৈতে তেওঁলোকক পৰিপূৰক কৰাৰ বাবেও এক কাৰ্যকৰী সঁজুলি হৈ পৰে।

বিনিয়োগ বিশেষজ্ঞ অজয় কুমাৰ শ্ৰীবাস্তৱে কয় যে এনপিএছত বিনিয়োগৰ বাবে ধাৰা ৮০চিচিডিৰ অধীনত ৫০ হাজাৰ টকালৈকে অতিৰিক্ত আৰু বিশেষ কৰ কৰ্তনৰ লাভালাভ, বিশেষকৈ ৩০% সৰ্বোচ্চ কৰ বন্ধনীত পৰা সকলৰ বাবে, সামগ্ৰিক লাভ বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। যদি আপুনি এই কৰ সঞ্চয়টো আপোনাৰ এনপিএছ ৰিটাৰ্ণত যোগ দিয়ে, নেট ৰিটাৰ্ণ যথেষ্ট উচ্চ হ'ব।

ইপিএফ এনপিএছ দুয়োটাই চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ দৰে কেনেকৈ পেঞ্চন দিব পাৰে

২৫ বছৰ বয়সত মৌলিক দৰমহা - ১৫০০০ - ১৫০০০ - ১৫০০০ - ২৫০০০ - ২৫০০০ - ২৫০০০

দৰমহাৰ বাৰ্ষিক বৃদ্ধি - ৫% - ৮% - ১০% - ৫% - ৮% - ১০%

৬০ বছৰ বয়সত মৌলিক দৰমহা - ৮২৭৪০ - ২,২১,৭৮০, - ৪,২১,৫৩৭ - ১,৩৭,৯০০ - ৩,৬৯,৬৩৪ - ৭,০২,৫৬১

প্ৰাৰম্ভিক পেঞ্চন - ৪১,৩৭০ - ১,১০,৮৯০ - ২,১০,৭৮৮ - ৬৮,৯৫০ - ১,৮৪,৮১৭ - ৩,৫১,২৮০
Published by:Kokil Sarma
First published: