உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Parenting Tips: আপোনাৰ সন্তানে বহু সময় ধৰি টিভি চায় নেকি, শিশুটিক এইকেইটা কথা বুজাই দিয়ক

    Parenting Tips: আপোনাৰ সন্তানে বহু সময় ধৰি টিভি চায় নেকি, শিশুটিক এইকেইটা কথা বুজাই দিয়ক

    Parenting Tips: কোৰোনা কালত আৰোপ কৰা লকডাউনে মানুহৰ জীৱনশৈলীকো বৃহৎ পৰিমাণে প্ৰভাৱিত কৰিছে। এই সময়ছোৱাত ঘৰৰ পৰা অনলাইন শ্ৰেণী (Online Classes)লৈকে কামৰ পৰা বহুতো নতুন উপায় প্ৰৱৰ্তন কৰা দেখা গৈছিল। যাৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ শিশুসকলৰ ওপৰতো যথেষ্ট অনুভৱ কৰা হৈছে।

    Parenting Tips: কোৰোনা কালত আৰোপ কৰা লকডাউনে মানুহৰ জীৱনশৈলীকো বৃহৎ পৰিমাণে প্ৰভাৱিত কৰিছে। এই সময়ছোৱাত ঘৰৰ পৰা অনলাইন শ্ৰেণী (Online Classes)লৈকে কামৰ পৰা বহুতো নতুন উপায় প্ৰৱৰ্তন কৰা দেখা গৈছিল। যাৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ শিশুসকলৰ ওপৰতো যথেষ্ট অনুভৱ কৰা হৈছে।

    Parenting Tips: কোৰোনা কালত আৰোপ কৰা লকডাউনে মানুহৰ জীৱনশৈলীকো বৃহৎ পৰিমাণে প্ৰভাৱিত কৰিছে। এই সময়ছোৱাত ঘৰৰ পৰা অনলাইন শ্ৰেণী (Online Classes)লৈকে কামৰ পৰা বহুতো নতুন উপায় প্ৰৱৰ্তন কৰা দেখা গৈছিল। যাৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ শিশুসকলৰ ওপৰতো যথেষ্ট অনুভৱ কৰা হৈছে।

    • Share this:
    Parenting Tips: সকলোৱে জানে যে অত্যধিক টিভি (Television) চোৱাটো শিশু (Children)ৰ স্বাস্থ্যৰ কাৰণে ভয়ংকৰভাৱে ক্ষতিকাৰক। কিন্তু বহু অভিভাৱকে তেওঁলোকৰ সন্তানক টিভিৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখিব নোৱাৰে। আনহাতে কোৰোনা কালত আৰোপ কৰা লকডাউনে মানুহৰ জীৱনশৈলীকো বৃহৎ পৰিমাণে প্ৰভাৱিত কৰিছে। এই সময়ছোৱাত ঘৰৰ পৰা অনলাইন শ্ৰেণী (Online Classes)লৈকে কামৰ পৰা বহুতো নতুন উপায় প্ৰৱৰ্তন কৰা দেখা গৈছিল। যাৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ শিশুসকলৰ ওপৰতো যথেষ্ট অনুভৱ কৰা হৈছে।

    এতিয়া বেছিভাগ শিশুৱে খেলিবলৈ বাহিৰলৈ যোৱাৰ সলনি ঘৰত টিভি আৰু ভিডিঅ' গেম খেলি সময় কটাবলৈ আৰম্ভ কৰিছে। এনে পৰিস্থিতিত, টিভি চোৱাৰ সময়ত শিশুসকলক কিছুমান জৰুৰী কথা কোৱাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰে। পিতৃ-মাতৃয়ে শিশুসকলক টিভি চোৱাৰ সঠিক পদ্ধতিৰ সৈতে পৰিচয় কৰাই দিয়াটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। ই তেওঁলোকৰ স্বাস্থ্যক বেয়া প্ৰভাৱৰ পৰা প্ৰতিহত কৰিব পাৰে। টিভি চোৱাৰ সময়ত শিশুৱে কি বিশেষ যত্ন ল'ব লাগে জানোঁ আহক।

    সময় নিৰ্ধাৰণ কৰক

    যদি আপোনাৰ সন্তানে টিভি চাই খুব ভাল পায় আৰু কেইবা ঘণ্টা টিভিৰ সন্মুখত একেৰাহে বহি থাকে, তেন্তে ই তেওঁৰ স্বাস্থ্যৰ লগতে চকু আৰু মনৰ ওপৰত বেয়া প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। গতিকে এঘণ্টা ধৰি একেৰাহে টিভি চোৱাৰ পিছত শিশুটিক কিছু বিৰাম দিবলৈ চেষ্টা কৰক আৰু অলপ সময়ৰ বাবে আন কোনো কামত জড়িত হ'বলৈ চেষ্টা কৰক। যাতে শিশুটোৱে কিছু সময়ৰ বাবে টিভিৰ পৰা আতৰি থাকিব পাৰে।

    যদি শিশুৱে টিভি স্ক্ৰীণৰ ঠিক সন্মুখতে বহি টিভি চায়, ই শিশুৰ চকুত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। যাৰ পৰা শুকান চকুৰ সমস্যাও দেখা দিব পাৰে। গতিকে শিশুসকলক টিভি চোৱা সময়ত আঁতৰত বহিবলৈ কওক।

    চকীত বহিবলৈ দিয়ক।

    বহুসময়ত বিচনাত শুই থকা বা ভুল স্থিতিত বহি টিভি চোৱাৰ বাবে শিশুৰ পিঠিৰ বিষ, ডিঙি আৰু কান্ধত বিষ আৰম্ভ হয়। সেয়েহে শিশুক চকীত চিধাকৈ বহি টিভি চাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ক।

    গাৰু ব্যৱহাৰ কৰক

    যদি আপোনাৰ সন্তানে দীঘলীয়া সময়ৰ বাবে টিভি চায়, তেনেহ'লে নিশ্চিতভাৱে পিঠিৰ বিষ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি হয়। সেয়েহে পিঠিৰ বিষ প্ৰতিহত কৰিবলৈ টিভি চোৱাৰ সময়ত শিশুৰ পিছফালে গাৰু বা টাৱেল এখন ৰাখক। লগতে প্ৰতি এক ঘণ্টাত বিৰতি লওক কিছু শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ কৰিবলৈ দিয়ক।

    পোহৰৰ বিশেষ যত্ন ল'ব

    শিশুৰ চকুত টিভিৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়া প্ৰতিহত কৰিবলৈ কোঠাটোৰ লাইটৰ বিশেষ যত্ন ল'বলৈ নাপাহৰিব। মনত ৰাখিব যে শিশুৱে কোঠাটোৰ লাইট অফ কৰি বা উজ্জ্বল পোহৰত টিভি নাচায়। একে সময়তে, শিশুসকলক খাদ্য খোৱাৰ সময়ত টিভি পৰিহাৰ কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ক।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: